Najmniejsze miasto w Bułgarii

Grzegorz, 04.07.2023

Położony u stóp gór Pirin Melnik jest oficjalnie najmniejszym miastem w Bułgarii i być może najbardziej urokliwym w tym kraju. Melnik liczy tylko 161 mieszkańców. Choć mały, Melnik jest również jednym z bułgarskich miejsc o największej koncentracji budynków sklasyfikowanych jako zabytki. Prawie 100 budynków to pomniki historii.

Do odwiedzenia miasteczka zachęcają nie tylko liczne zabytki, ale również malowniczy krajobraz. Melnik otoczony jest charakterystycznymi górami z piaskowca, które w wyniku erozji przypominają piramidy. Jak łatwo zauważyć piramidy wyglądają trochę jak baśniowe kominy Kapadocji w Turcji.

Bułgarskie miasto Melnik słynie z doskonałego wina, dlatego każdy miłośnik tego trunku powinien spróbować wyrobów produkowanych w tym regionie. Melnik znajduje się w zachodniej części Bułgarii w pobliżu granicy bułgarsko-greckiej. Zaledwie 22 kilometry od miasta działa całodobowe przejście graniczne Kulata - Promachonas leżące na ważnej trasie Sofia-Saloniki.

Jakie atrakcje skrywa najmniejsze bułgarskie miasto? Co jeszcze warto zobaczyć w Melnik?

Muzeum wina Melnik

Bułgarski Melnik jest najbardziej znany jako serce najlepszego regionu winiarskiego w Bułgarii. Dla wielu Bułgarów nazwa ta jest synonimem wysokiej jakości wina. W okolicy znajduje się kilka winnic, do większości z nich można dotrzeć tylko samochodem lub podczas wycieczki winiarskiej.

Inaczej jest w przypadku muzeum wina zlokalizowanego w centrum miasta. Jeśli ktoś ma ochotę spróbować lokalnych trunków i poznać proces produkcji wina warto znaleźć czas na wizytę w tym miejscu. Za niewielką opłatą można zwiedzić muzeum oraz wziąć udział w degustacji wina.

W muzeum zebrano wiele przedmiotów związanych z procesem produkcyjnym, ale niestety ich opisy zostały przygotowane jedynie w języku bułgarskim. Sąsiednia Macedonia Północna również słynie z doskonałych napojów alkoholowych, zwłaszcza wina.

Ruiny rezydencji Bolyar

Na wzgórzu za muzeum wina znajdują się ruiny rezydencji Bolyar. Jest to jeden z najstarszych domów bizantyjskich na Bałkanach, pochodzący prawdopodobnie z XII lub XIII wieku.

Budynek miał mozaikowe podłogi, freski, ozdobne meble i inne luksusowe elementy wyposażenia wnętrz. Przez wieki był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, a przez pewien czas miał nawet wieżę zegarową.

Wieczorem wokół rezydencji Bolyar jest ciemno, więc gdy planujemy wieczorny spacer przydatna będzie latarka. Wycieczka ta jest jednak tego warta, ponieważ wieczorna panorama miasta Melnik jest niesamowita. Podczas wchodzenia należy zachować ostrożność, ponieważ są miejsca, w których łatwo można spaść.

To nie hotel Melnik, ale dom Kordopułowa

Największymi zabytkami Melnika są stare budynki. Niektóre z nich zostały zamienione na hotele. Z tradycyjnych bułgarskich domów historycznego miasta Melnik warto wspomnieć dom Kordopułowa. Jest on największym zachowanym budynkiem mieszkalnym na Półwyspie Bałkańskim z okresu przebudzenia narodowego.

Został zbudowany w 1754 roku na potrzeby rodziny bogatego greckiego kupca Manolisa Kordopułowa. Charakteryzuje się niesamowitą architekturę i wspaniałym wnętrzem. Zwiedzający mogą zobaczyć niezwykle piękne weneckie malowidła ścienne, rzeźby i witraże.

Budynek ma cztery kondygnacje (w tym dwie kamienne) połączone siedmioma klatkami schodowymi. Najbardziej atrakcyjnym pomieszczeniem w kompleksie jest salon. Jest ogromny, z 24 oknami wychodzącymi na cztery strony świata i ułożonymi w dwóch rzędach.

Górne okna w tym tradycyjnym bułgarskim domu są wykonane z kolorowego szkła weneckiego, co sprawia, że delikatne światło pada na pokryte freskami ściany, liczne rzeźby i kunsztownie wykonane meble. Sufit jest wykonany z drewna i pięknie rzeźbiony. Jest na nim przedstawione słońce z 12 promieniami - symbolizującą 12 miesięcy w roku.

Niezwykle ciekawa jest również odrestaurowana piwnica oraz pomieszczenia i wyposażenie słiżące do produkcji, przechowywania i handlu winem. Piwnica jest wkopana w skałę i tworzy tunel o długości 150 metrów. Przechowywane są tu ogromne beczki, które mogą pomieścić około 300 ton wina (największa z nich ma pojemność 12,5 tony). Piwnica posiada specjalne kanały i system wentylacji.

Z podobnych majestatycznych starych domów jest znana Gjirokastra w Albanii.

Piramidy piaskowe Melnika

Piramidy w Melniku należą do najczęściej odwiedzanych pomników przyrody w Bułgarii. Wysokość naturalnych formacji skalnych dochodzi do 100 metrów. Glina i piasek, z których zostały wyrzeźbione przez wiatr i wodę, były dnem płytkiego jeziora, które istniało 4-5 milionów lat temu. W wyniku ruchu płyt kontynentalnych i fałdowania się warstw ziemi woda odpłynęła.

Miliony lat później płynące wody górskie, torując sobie drogę przez nagromadzony masyw skalny, tworzyły głębokie doliny. Ciekawy wygląd sprawia, że te formacje skalne są popularnym tłem dla sesji zdjęciowych.

Monastyr Różeński

W czasie wakacji 2023 warto odwiedzić jeden z najstarszych średniowiecznych monastyrów w Bułgarii. Klasztor Różeński jest zlokalizowany w pobliżu miasta Melnik. Jego wyjątkowa architektura, bogata historia i zbiór cennych ikon przyciągają turystów.

Historia monasteru w górach Pirin rozpoczęła się z pewnością dawno temu. Są liczne spory co do dokładnego czasu jego powstania. Według jednego z badaczy klasztor istniał w tym miejscu jeszcze w XII wieku, inni uważają, że klasztor powstał sto lat później. Z dokumentu historycznego wynika, że Monastyr Różeński istniał za panowania despoty Aleksieja Sława rządzącego w XIII wieku i był znaczącym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i literackim.

Wraz z najazdem Imperium Osmańskiego na ziemie bułgarskie, a zwłaszcza podbojem ziemi melnickiej pod koniec XIV wieku, znaczenie zespołu klasztornego zmalało i miejsce popadło w zapomnienie.

W XVI wieku kompleks odrestaurowano i przebudowano jeden z budynków mieszkalnych, jadalnię i duży kościół. Mniej więcej w tym samym okresie jadalnia klasztoru i kościół zostały ozdobione wyjątkowymi malowidłami ściennymi i freskami.

W późniejszym okresie monastyr przechodził dalsza zmiany m.in. związane z rekonstrukcjami po pożarach. Zespół klasztorny ma nieregularny sześciokątny kształt i składa się z części mieszkalnej i gospodarczej, głównego kościoła i kostnicy. Główna świątynia zbudowana w XVI wieku została przebudowana w XVIII wieku. Najwcześniejsze freski i malowidła ścienne w klasztorze pochodzą z XVI wieku. Zdobią one przedsionek kościoła.

Z interesujących monastyrów (np. Ostrog) słynie również Czarnogóra.

Grzegorz

Powiązane oferty

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Święty Włas

Olymp Apartcomplex St. Vlas

10.09.2024 - 13.09.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa - Modlin , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 507 zł 1 005 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Bonita

11.09.2024 - 14.09.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
1 451 zł 1 049 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Atol (PKT)

10.09.2024 - 13.09.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa - Modlin , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 572 zł 1 069 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Boulevard Boutique (PKT)

22.06.2024 - 25.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
2 094 zł 1 111 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Bora Bora (PKT)

10.09.2024 - 13.09.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa - Modlin , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 642 zł 1 138 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Ambassador

21.09.2024 - 24.09.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Katowice , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
1 422 zł 1 172 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Aquamarine (PKT)

21.09.2024 - 24.09.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW ZJEŻDŻALNIE WODNE
1 899 zł 1 213 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Calypso (PKT)

21.09.2024 - 24.09.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 698 zł 1 218 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Burgas

Hotel Bulgaria (PKT)

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa - Modlin , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA W CENTRUM MIASTA
1 594 zł 1 237 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Diamond (PKT)

21.09.2024 - 24.09.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 1 opinie
5
1 645 zł 1 241 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 26