Czarnomorska Warna – idealna na wakacje all inclusive?

Rego-Bis, 28.02.2023

Co warto zobaczyć w Warnie? Czy wakacyjna stolica Bułgarii to nie tylko plażowanie? Jakie atrakcje skrywa miejsce, gdzie w bitwie z Turkami miał paść król Polski i Węgier Władysław Warneńczyk?

Portowe miasto Bułgarii Warna (trzecie co do wielkości w kraju) jest znane jako nadmorska stolica Bułgarii. Słońce i drobny, złoty piasek to nie jedyne powody, dla którego warto odwiedzić to interesujące miejsce nad Morzem Czarnym. Warna - największy port Bułgarii ma wiele do zaoferowania. Choćby w zakresie rozrywek, dobrego jedzenia i letniej zabawy. Zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Duża liczba placów zabaw i klubów nocnych sprawia, że jest to doskonałe miejsce do spędzenia wakacji 2023. Jednocześnie Warna ma głębokie historyczne korzenie, sięgające kilka tysięcy lat wstecz.

Na obrzeżach miasta znajdują się stanowiska archeologiczne, które uważane są za jedne z kluczowych w światowej prehistorii. Najstarszy złoty skarb i biżuteria na świecie, datowany na okres od 4600 p.n.e. do 4200 p.n.e. zostały znalezione właśnie tutaj.

Pod Warną doszło do słynnego starcia z Turkami w 1444 roku, w którym 20 letni król Polski i Węgier Władysława III Warneńczyka miał paść w boju. Nigdy nie odnaleziono ciała władcy.

Była to jedna z przyczyn szerzenia się legendy związanej z innym, popularnym wśród Polaków, miejscem urlopowym. Według niej Władysława III Warneńczyk miał przeżyć bitwę i anonimowo przez Ziemię Świętą dotrzeć na portugalską wyspę Maderą, gdzie osiadł.

Nie należy zapominać o wieloletnich wydarzeniach artystycznych, muzycznych, baletowych i filmowych oraz festiwalach, które odbywają się w Warnie każdego lata. Co warto w Warnie zobaczyć?

Warna - (park nadmorski)

Jednym z głównych symboli miasta i ulubionym miejscem spacerów jest ogród morski. W parku morskim w Warnie turyści znajdują różnorakie atrakcje takie jak delfinarium, akwarium, muzeum morskie i wiele innych.

Warto wybrać się na zwiedzania morskiego ogrodu w ciągu dnia – są tu przepiękne kwiaty, ładne, długie alejki, świetne nasłonecznienie.

Także po zachodzie słońca, kiedy jest chłodniej i spokojniej miejsce to wygląda niesamowicie. W ciągu dnia warto także odwiedzić plaże Warny.

Łaźnie rzymskie w Warnie

Łaźnie Rzymskie to jeden z najcenniejszych zabytków kultury w Warnie, położone w centralnej części miasta. Łaźnie publiczne w Odessos (rzymska nazwa Warny) są jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury epoki rzymskiej w Bułgarii (I-IV w. n.e.). Są one utrzymane w tzw. „małym stylu cesarskim”, a ich konstrukcja powstała pod koniec II wieku naszej ery.

To największa łaźnia rzymska na Półwyspie Bałkańskim – o powierzchni 7000 metrów kwadratowych. Jest czwartym co do wielkości w Europie – wśród łaźni Karakala i Dioklecjana w Rzymie i Trevira (Trewir, Niemcy). Była używana do końca III wieku. Jedna sekcja budynku ma 25 metrów wysokości i wyraźnie widać wszystkie oryginalne elementu obiektu.

Można nawet zobaczyć pozostałości po typokauście, który ogrzewał łaźnie siecią podziemnych rur. Podwyższone chodniki dają możliwość wglądu w głąb obiekty. Warto łaźnie odwiedzić wieczorem kiedy są pięknie podświetlone. Łaźnie rzymskie są największą atrakcją historyczną tego typu, w tej części bułgarskiego wybrzeża.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum Warny został otwarty w 1886 i jest drugą co do wielkości cerkwią w Bułgarii. Autorem projektu był Architekt Maas z Odessy.

Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych miejsc w centrum miasta Warna. O największej świątyni Bułgarii i innych atrakcjach Sofii można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Park-muzeum Władysław Warneńczyk w Warnie

Park-Muzeum Władysław Warneńczyk znajduje się w zachodniej części miasta Warna, wśród unikalnego parku, na powierzchni 30 akrów. Został zbudowany w miejscu, gdzie 11.10.1444 miała miejsce bitwa sił króla Polski i Węgier Władysława Warneńczyka z turkami. Muzeum zostało otwarte w 1964 roku dla uczczenia 520. rocznicy bitwy.

W 2004 r. przeprowadzono gruntowną renowację Muzeum i ekspozycji. Park Muzealny porośnięty jest ciekawą roślinnością, a na jego terenie odkryto dwa kurhany trackie.

Wakacje Bułgaria - Monaster Aładża

Monaster Aładża jest najsłynniejszym średniowiecznym klasztorem jaskiniowym na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Położony jest w pięknym miejscu w okolicach Warny.

Uważany za jedna z najważniejszych atrakcji Złotych Piasków. Złote Piaski są znane z pięknej piaszczystej plaży i wyjątkowych widoków na morze Czarne.

Monaster Aładża znajduje się niedaleko popularnego kurortu. Nie ma wiarygodnych źródeł historycznych mówiących o tym, kiedy klasztor powstał, ale istnieją dowody, że istniał już w X-XII wieku. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęły się systematyczne badania tego chrześcijańskiego zabytku.

W 1927 roku monaster Aładża został ogłoszony publicznym zabytkiem historycznym, a w 1968 roku zabytkiem kultury o znaczeniu narodowym. Klasztorne jaskinie są wykute na dwóch poziomach w wapiennej skale o wysokości prawie 40 m.

Pierwsza kondygnacja to kościół klasztorny, cele klasztorne, pomieszczenie jadalne, kuchnia, krypta (sklepienie kościane) i pomieszczenia gospodarcze.

Drugi poziom to naturalna wnęka jaskiniowa, we wschodnim krańcu której znajduje się kaplica klasztorna. 600-700 metrów na zachód od monastyru znajduje się zespół jaskiń zwanych także „katakumbami”.

Przedmioty znalezione przez archeologów, takie jak ceramika, monety, malunki, świadczą o tym, że katakumby były zamieszkane we wczesnej epoce chrześcijańskiej (V-VI w.).

W końcu XIV wieku po upadku państwa Bułgarskiego, pod ponawaneim osmańskim monaster Aładża zaczął stopniowo podupadać Prawdopodobnie około XV-XVI wieku został ostatecznie opuszczony.

Chrześcijańska nazwa monastyru jest nieznana. Imię „Aładża ” (alaca) ma persko – arabskie pochodzenie i oznacza „pstrokaty, jasny”. Niezwykłe kształty architektoniczne oraz liczne legendy i mity o ukrytych skarbach i duchach mnichów unoszących się nad ruinami tworzą mistyczną i okultystyczną atmosferę, która od dziesięcioleci przyciąga wielu wielbicieli.

Monaster jaskiniowy położony jest w centralnej części Parku Narodowego Złote Piaski – obszaru chronionego z rzadkimi gatunkami drzew.

Piękna przyroda otaczająca Klasztor w połączeniu z symboliką historyczną i mitologiczną czynią z tego miejsca wspaniałe miejsce dla turystyki kulturalnej i przyrodniej.

Warna wakacje - Muzeum Retro

Warna, największy port Bułgarii, dysponuje ciekawymi muzeami. 1 maja 2015 roku w symbolicznym dniu Święta Pracy - w Warnie zostało otwarte unikalnego muz Muzeum Retro. W muzeum znajdują się eksponaty z okresu 1944-1989, które przedstawiają jak Bułgarzy żyli w socjalizmie.

Bułgarskie papierosy bez filtra, rosyjskie odkurzacze, produkty gospodarstwa domowego z NRD, polskie kosmetyki i najbardziej pożądane samochody produkowane w dawnej RWPG pozwalają przenieść się w czasie.

Pierwsze tego typu muzeum w Bułgarii, zlokalizowane w centrum handlowym, zajmuje powierzchnię 4000 metrów kwadratowych. W ekspozycji muzealnej najjaśniej świeci kolekcja ponad 50 samochodów z epoki m.in. marek: Wołga Moskwicz, Škoda, Trabant - wszystkie nienagannie odrestaurowane. Obok nich eksponowane są popularne motocykle „Simson” i „Balkan”.

Gwiazdą salonu retro w muzeum jest klasyczny GAZ-13 Czajka – limuzyna, na której używali członkowie Biura Politycznego Partii Komunistycznej. Szczególną uwagę w zbiorach muzeum zajmują figury woskowe osobistości epoki, takich jak Todor Żiwkow, Leonid Breżniew i Fidel Castro.

Interesujące muzea o podobnej tematyce znajdują się w Pradze, którą warto odwiedzić zwłaszcza zimą, kiedy odbywają się nastrojowe jarmarki świąteczne.

Powiązane oferty

Czarnogóra / Riwiera Budwańska / Budva

Iberostar Slavija Budva (PKT)

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA W CENTRUM MIASTA
2 257 zł 1 957 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Bestseller!
5.2/6 12 oceny

Czarnogóra / Riwiera Czarnogórska / Dobra Voda

Apartamenty Lotos

01.09.2024 - 08.09.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
bardzo dobry 12 opinie
5.2
2 599 zł 2 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Zwiedzanie
4.9/6 8 oceny

Czarnogóra / Riwiera Czarnogórska / Dobra Voda

Apartamenty Lotos i Czarnogóra w pigułce

22.09.2024 - 29.09.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY WYCIECZKI W CENIE
bardzo dobry 8 opinie
4.9
2 599 zł 2 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Czarnogóra / Riwiera Budwańska / Budva

Hotel Harmonia by Dukley

30.06.2024 - 07.07.2024 (7 dni)

Śniadanie, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU SPA
6 369 zł 2 669 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Czarnogóra / Riwiera Budwańska / Budva

Hotel Aleksandar

05.09.2024 - 12.09.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Rzeszów , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 2 opinie
5.4
3 569 zł 3 519 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Czarnogóra / Riwiera Budwańska / Budva

Dukley Hotel&Resort

30.06.2024 - 07.07.2024 (7 dni)

Śniadanie, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU SPA
14 299 zł 4 599 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Czarnogóra / Riwiera Czarnogórska / Sveti Stefan

Maestral Resort & Casino

22.09.2024 - 29.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA
6 199 zł 5 479 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Czarnogóra / Riwiera Budwańska / Budva

Iberostar Bellevue (PKT)

01.10.2024 - 12.10.2024 (11 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA
7 657 zł/os.
Szczegóły