Bułgaria – historia i symbole

Rego-Bis, 20.06.2022

Krótki rys historyczny

Bułgarzy - plemię pochodzenia tureckiego z Środkowej Azji połączyli się na Półwyspie Bałkańskim z  miejscowymi słowiańskimi mieszkańcami pod koniec VII wieku tworząc pierwsze państwo bułgarskie. W kolejnych stuleciach Bułgaria walczyła z Cesarstwem Bizantyjskim, aby umocnić swoją pozycję na Bałkanach. Pod koniec XIV wieku kraj został opanowany przez Turków osmańskich. Bułgarii przyznano autonomię w 1878 roku.  W 1908 roku uzyskała pełną niepodległość, oddzielając się od Imperium Osmańskiego. Zarówno w czasie II wojny bałkańskiej, jak obu wojen światowych Bułgarzy walczyli po stronie, która przegrała konflikt. Po II wojnie światowej Bułgaria znalazła się w sowieckiej strefie wpływów stając się Republiką Ludową. W 1990 roku odbyły się pierwsze od prawie pół wieku wolne, wielopartyjne wybory. W ten sposób rozpoczął się proces transformacji w stronę demokracji pluralistycznej i gospodarki wolnorynkowej. Jednocześnie zwalczano inflację, bezrobocie, korupcję i przestępczość. Kraj przystąpił do NATO w 2004 roku, a do UE w 2007 roku.

 

Flaga

Składa z trzech równych poziomych pasów. Na górze jest kolor biały, w środku zielony, na dole czerwony.  Tradycyjne pansłowiańskie barwy: biało-niebiesko-czerwone zostały zmodyfikowane przez zastąpienie paska niebieskiego – zielonym. Obecna flaga została wprowadzona po wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-1878), kiedy Bułgaria uzyskała autonomię w ramach Imperium Osmańskiego. Nawiązanie do barw pansłowiańskich używanych przez Rosję było ukłonem w jej stronę. Cesarstwo Rosyjskie miało znaczny wpływ na uniezależnienie się Bułgarów od Turcji. Biały kolor ma symbolizować pokój, zielony wolność albo rolnicze bogactwo, czerwony krew przelaną za wolność i militarną odwagę.   

 

Herb

Herb Republiki Bułgarii wraz z flagą jest symbolem narodowym, reprezentującym niepodległość i suwerenność narodu i państwa bułgarskiego. Centralnym elementem godła jest złoty lew w koronie. Jest on przedstawiony z profilu, stojąc wyprostowany z uniesionymi przednimi łapami.

Umieszczony jest na tle czerwonej tarczy. Zwieńczeniem tarczy jest złota korona z pięcioma krzyżami oraz kolejnym znajdującym się na szczycie. Korona była pierwotnie używana przez  władców drugiej monarchii bułgarskiej (1185-1396). Był to czas największego rozwoju i siły politycznej kraju. Zastosowanie tego wizerunku w herbie państwowym nawiązuje do średniowiecznego okresu rozkwitu państwa. Tarcza jest podtrzymywana przez dwa koronowane, złote lwy stojące na gałęziach dębu. Pod nimi znajduje się wstęga w kolorze flagi państwowej z mottem „Съединението прави силата” (po bułgarsku "Jedność daje siłę"). Herb państwowy wzorowany na  godle z lat 1927 – 1946 został oficjalnie przyjęty w 1997 roku.