Dziedzictwo Azteków i Majów. Co zwiedzić w Meksyku?

Rego-Bis, 21.01.2022

Meksyk jest idealnym kierunkiem na egzotyczne wakacje. Można cieszyć się słoneczną pogodą, malowniczą scenerią i pięknymi piaszczystymi plażami, nie wspominając o zdumiewająco bogatym dziedzictwie kulturowym. Wiele meksykańskich zabytków z czasów Azteków i Majów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu pozostaną niezmienione dla przyszłych pokoleń. Ze względu na ich wartość historyczną i artystyczne piękno przyciągają co roku rzesze podróżników spragnionych egzotycznych wrażeń. Niezwykłą aurą tajemniczości zachwycą zarówno rodzinny z dziećmi wypoczywające w doskonałych kurortach all-inclusive i zapalonych miłośników zwiedzania. Jakie zabytki Majów oraz Azteków warto zobaczyć w Meksyku?

Chichen Itza

Jest to największe z miast Majów na Półwyspie Jukatan oraz jedno z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Meksyku. Najbardziej znanym zabytkiem Chichen Itza jest świątynia-piramida El Castillo. Projekt tego obiektu sakralnego ma szczególne znaczenie astronomiczne. Każda ściana piramidy posiada schody z 91 stopniami, które razem ze wspólnym stopniem u góry dają 365 dni w roku. Inne wartę uwagi atrakcja to El Caracol - okrągła świątynia, która służyła jako obserwatorium astronomiczne.

Teotihuacan

Teotihuacan jest położone zaledwie 50 kilometrów na północny wschód od miasta Meksyk. Znajdują się tutaj jedne z największych i najbardziej tajemniczych piramid na świecie. Początki i tożsamość założycieli Teotihuacan są owiane tajemnicą. W czasach świetność w pierwszej połowie pierwszego tysiąclecia rozległa metropolia szczyciła się niezliczonymi budynkami, a także ogromnymi świątyniami i pałacami, placami i stadionami. Gdy przybyli tutaj Aztekowie zastali opuszczone miasto. Ruiny nazwali „Teotihuacan” – czyli „miejsce narodzin bogów” – ponieważ wierzyli, że to tutaj powstał wszechświat. Dobrze zachowane malowidła ścienne i budynki można znaleźć wzdłuż słynnej Alei Umarłych. Ogromna Piramida Słońca i Piramida Księżyca to dwie wyróżniające się atrakcje. Piramida Słońca została zbudowana około 100 roku n.e. i jest największą piramidą w całym Meksyku. Budowa mniejszej Piramidy Księżyca rozpoczęła się sto lat później i została ukończona około 450 roku n.e.

Uxmal

Ruina miasta Majów Uxmal są jedną z najważniejszych pod względem historycznym i kulturowym atrakcji w Meksyku. Miasto położone około 55 km na południe od Meridy na Półwyspie Jukatanie zostało zbudowane głównie w IX wieku. Uxmal było niegdyś stolicą regionu i doskonałym przykładem architektonicznego stylu Puuc. Różne poziomy kamienia wraz z misternym wykończeniem nadają piramidom wspaniały wygląd. Najciekawsza jest piramida schodkowa ze Świątynią Czarownika.

Monte Alban

Tłumaczona jako Biała Góra, była niegdyś stolicą ludu Zapoteków. Jest położona na wysokości około 2000 m n.p.m. Ze spektakularnym widokiem na dolinę Oaxaca, Monte Alban jest jednym z najciekawszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie jest tak znane jak choćby Chichen Itza czy Teotihuacan, więc można tam spacerować bez tłumu turystów. Obejmująca ponad 1500 lat historii stolica Zapoteków rozrosła się z małej wiejskiej wioski w potężną metropolię liczącą około 35 000 mieszkańców. Ich wpływy i władza stopniowo rozprzestrzeniły się na cały region. W czasie największego rozkwitu miasta - pomiędzy 300 a 700 rokiem n.e. - społeczeństwo stało się wysoce zorganizowane i zdominowane przez kapłanów. Większość kamiennych konstrukcji, które można dzisiaj podziwiać pochodzi z tego okresu. Co ciekawe a zarazem dziwne około roku 700 miasto zaczęło pustoszeć. Na ogromnej platformie o rozmiarach około 950×450 m, został zbudowany zespół obiektów znajdujących wokół Wielkiego Placu (jego wymiary to 350×250 m). Na południu i północny na tarasach piramid schodkowych zostały wzniesione dwie monumentalne świątynie. Można podziwić również duże boisko do gry, obserwatorium, kilka grobowców i unikalne kamienne rzeźby.