Co warto zobaczyć w Meksyku?

Rego-Bis, 21.02.2022

Meksyk jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych na świecie, odwiedzanym przez ponad 20 milionów zagranicznych turystów rocznie. Niezależnie czy to jest pierwsza podróż, czy kolejne odwiedziny tego wspaniałego, słonecznego kraju, zawsze jest coś nowego i ekscytującego do odkrycia. Bez względu na budżet można tutaj znaleźć otoczone palmami plaże, pradawne ruiny,  pełne temperamentu festiwale i przepyszną kuchnię, które sprawią, że Meksyk stanie się ulubionym miejscem na wakacje. Niezależnie czy są to wakacje z dziećmi, czy romantyczny wyjazd jest wiele dalszych powodów, aby odwiedzić ten piękny kraj. Co ciekawego można zobaczyć w Meksyku?

Chichén Itzá

Zwana metropolią Majów jest celem jednodniowych wycieczek dla osób odwiedzających Cancún i Playa del Carmen lub stolicę Jukatanu Méridę. Wspaniałe miasto Majów Chichén Itzá jest jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Meksyku, a zarazem jednym z największych i najlepiej odrestaurowanych. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W tym miejscu koniecznie trzeba tu zobaczyć masywny El Castillo o wysokości 30 metrów, znany również jako Piramida Kukulkán. Innym godnym uwagi punktem jest dostojny Caracol, prawie 1000-letnie obserwatorium, które świadczy o tym, jak zaawansowani w astronomii byli Majowie. Budynek wyróżnia się wąskimi szczelinami w ścianach, pozwalającymi słońcu przenikać dwa razy do roku. Dzięki temu kapłani mogli dokładnie określić datę. Warte uwagi są również liczne posągi, w tym wiele przykładów słynnych majskich Chac-Mool, czyli prekolumbijskich kamiennych ołtarzy.

Guanajuato

Położone w górach Sierra de Guanajuato miasto zostało założone w 1554 roku w pobliżu jednego z najbogatszych obszarów wydobycia srebra w Meksyku. Rozkwit górnictwa w XVI wieku doprowadził do powstania pięknych hacjend i wspaniałych budynków kolonialnych. Z tego powodu Guanajuato zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo, aby swobodnie móc poznawać uroki krętych, wąskich uliczek i malowniczych zakamarków.  Szczególnie warto odwiedzić liczne place, w tym zachwycający Jardin de la Union, - główny rynek miasta ze wspaniałą starą architekturą. Znajduje się tutaj arcyciekawy, stary kościół San Diego i majestatyczny teatr Juárez oraz fontanny, klomby, kawiarnie i restauracje. Wyjątkowy charakter ma podziemna część miasta. Cześć tuneli, którymi płynęła rzeka są obecnie używane przez samochody i pieszych, którzy chcą szybko poruszać się po mieście.
Znane jako miasto sztuki, Guanajuato jest siedzibą wielu wspaniałych galerii, a także interesujących muzeów.  Przykładowo muzeum Don Kichota jest poświęcone dziełom hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa. W mieście odbywa się również najważniejszy w Ameryce Łacińskiej festiwal na cześć pisarza, Międzynarodowy Festiwal Cervantino. W mieście znajduje się słynna wystawa Mumie Guanajuato  z wieloma naturalnie zmumifikowanymi szczątkami miejscowych, którzy zginęli podczas wybuchu cholery w XIX wieku.

Miedziany Kanion

Po hiszpańsku Barranca del Cobre – wielki wąwóz znajdujący się w Meksyku, którego nazwa pochodzi od zielono-miedzianego koloru ścian. Jest on głębszy niż słynny Wielki Kanion Kolorado. Najpopularniejszym sposobem zwiedzania Miedzianego Kanionu jest przejazd linią kolejom „Chihuahua al Pacifico”. Tor przechodzi przez 37 mostów i 86 tuneli, wznoszących się na wysokość 2400 metrów nad poziomem morza, oferując spektakularne widoki na kaniony znajdujące się poniżej.