Wakacje w Chorwacji 2023. Wybierzcie się na Istrię

Rego-Bis, 16.12.2022

Czy warto wybrać się na wycieczkę, wczasy do Chorwacji? Czego doświadczymy będąc w najpiękniejszych miejscach Chorwacji? Z czego Chorwacja słynie?

Wakacje, wczasy, wycieczki do Chorwacji

Wprawdzie Riwiera Makarska, Dalmacja, Kvarner są w Polsce nie od dziś znane, ale Chorwacja nadal jest krajem nie do końca poznanym, odkrytym, zwiedzonym. A z pewnością wartym odkrycia. Choćby dzięki licznym ofertom wycieczek oraz wycieczek fakultatywnych.

Część Chorwacji, nie taka znów mała, na pewno będzie dla polskich turystów, nawet dość dobrze zaznajomionych z tą destynacją, sporym zaskoczeniem.

Nie tylko dlatego, że w Chorwacji znajdują się liczne i bardzo cenne zabytki. Nie tylko dlatego, że w kuchnia chorwacka jest naprawdę pyszna i warta skosztowania. Nie tylko dlatego, Drogi Turysto, że w Chorwacji znajdziesz noclegi w bardzo atrakcyjnej cenie.

Jest jeszcze jeden powód. A jest nim pewien chorwacki półwysep.

Wczasy w Chorwacji na półwyspie

Jest miejsce, które będąc w Chorwacji warto na pewno zobaczyć. Są osoby, które twierdzą, że Istria jest kawałkiem nieba na Ziemi. Dla wielu, a nie stanowią oni mniejszości, wycieczki na Istrię są wydarzeniem, które celebrują każdego dnia, na wiele sposobów.

Szukając określeń charakteryzujących to miejsce, łatwo natrafić na zwroty takie jak: zapierająca dech w piersiach, czarująca, zielona, cudowna, wybitna, wspaniała. Istrię docenia się za super piaszczyste plaże, uznaje za idealne miejsce do wypoczynku.

Generalnie Chorwacja, uchodząca przecież za bardzo piękny kraj, zyskuje słusznie na popularności. W czym znaczący udział ma właśnie piękno i niesamowitość Istrii.

Niesamowity, trójkątny półwysep Istria

Zacznijmy od garści niezbędnych informacji. Położona w północnej części Adriatyku, Istria jest największym i najbardziej znanym półwyspem w Chorwacji. Półwysep zajmuje powierzchnię 3160 kilometrów kwadratowych.

Pod względem geograficznym półwysep Istria można podzielić na dwie zasadnicze części: wybrzeże, które na ogół składa się z krasu, oraz tereny wiejskie z żyznymi równinami i dolinami.

Nie tylko piękne krajobrazy stanowią o jej wyjątkowości. Spoglądając na mapę dostrzega się trójkątny, lub jak ktoś woli w kształcie serca, całkiem spory półwysep.

Istria jest naturalnie ograniczony morzem oraz masywem górskim Učka. Położenie jest kolejnym jej atutem. Istria znajduje się nie tak znów daleko od Alp.

Z polskiej perspektywy patrząc, dotarcie na półwysep jest znacznie szybsze i mniej problemowe niż na przykład wycieczka do odleglejszej Dalmacji. Warto się w jej kierunku udać, także ze względu na warunki pogodowe.

Klimat typowy dla Istrii ma wszystkie cechy klimatu śródziemnomorskiego. Zimy są na półwyspie łagodne, mają umiarkowanie "przykry" przebieg. Z kolei lata są ciepłe oraz suche.

Przy czym uwaga!

Istnieje niewielka różnica między klimatem na wybrzeżu i w głębi lądu. Kierując się na północ można ją odczuć. Nie jest wprawdzie drastyczna, ale wyczuwalna różnica może Was trochę zaskoczyć.

Wakacje na Istrii - co warto zobaczyć, zwiedzić, poznać?

Będąc tutaj z pewnością nie będziecie się nudzić.

Istria oferuje miejsca z licznymi pozostałościami archeologicznymi i zadziwiającymi zabytkami starożytnej architektury rzymskiej.

Rezultatem bogatej historii jest jej dzisiejsza wyjątkowość. Półwysep pod względem dziedzictwa kulturowego, języka, aspektów życia codziennego i gastronomii zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych części Chorwacji.

Powszechnie wiadomo, że region Istrii liczy najwięcej mniejszości narodowych w Chorwacji. Spotkanie tutaj kogoś, kto ma w żyłach krew włoską, serbską, bośniacką, słoweńską lub albańską nie stanowi wielkiego wyzwania. Pod tym względem jest to zdecydowanie najbardziej zróżnicowany region kraju.

Warto także dodać i zaznaczyć, że ze względu na mniejszość włoską na Istrii znaczna część nazw, oficjalnych informacji jest dwujęzyczna. Nazwy miejscowości są podawane po chorwacku i włosku.

Wakacje 2023 na Istrii - odkryjcie włoski koloryt na wakacjach w Chorwacji

Istria ma włoski koloryt, nie tylko ze względu na mniejszość włoską. Miasteczka - jak wspomnieliśmy powyżej - mają nazwy włoskie i chorwackie. Przykładowo, Rovinj to Rovigno, Bale to Valle, Grožnjan to Grisignana.

Winnice, gaje oliwne, nadmorskie wioski w barwach Ligurii, miasteczka na wzgórzach, które wyglądają jakby żywcem wyjęto je z krajobrazu Toskanii. Spoglądając na zdjęcia Rovinj trudno rozstrzygnąć, czy zostały zrobione we Włoszech, czy na Istrii.

Dlaczego jeszcze warto wybrać Chorwację, przybyć na jej słynny półwysep? Istria wielokrotnie w swoich dziejach była podbijana. Przez Rzymian, Franków, Wenecjan, Napoleona, Habsburgów. A w czasach nam najbliższych stanowiła część Jugosławii. 

W rezultacie tych wydarzeń historycznych Istria jest melanżem różnych kultur i ma zupełnie inny charakter niż wybrzeże Dalmacji.

Warto także wiedzieć, jadąc na wakacje do Chorwacji, że jedzenie w tym kraju stanowi ważny element życia. Jedzenie, posiłki się celebruje i doświadcza w towarzystwie członków rodziny, przyjaciół. Wpływy włoskie widać, słychać przy stołach.

Wyczujemy je smakując różne rodzaje oliwy, kosztując owoców morza, słysząc rozemocjonowane dyskusje, w czasie których żywo się gestykuluje, przekonuje do swoich racji.

Chorwackie wakacje - malownicze małe miasteczka

Cechą charakterystyczną dla Istrii są także kolory zabudowań. Miejscowi malują swoje domy na jasne kolory. Miłośnicy małych, uroczych miasteczek będą Istrią zachwyceni. Każde miasto ma swój własny charakter, a jego mieszkańcy twierdzą, że jest to najładniejsze miasto na półwyspie.

Dla wielu turystów, idealnie spędzonym dniem, na największym chorwackim półwyspie, jest jeżdżenie od miasteczka do miasteczka. Niespieszne zwiedzanie, sprawdzanie lokalnych restauracji, kosztowanie jedzenia, widoków - stanowi clue takiej wycieczki.

Zapewne zastanawiacie się, które małe miasteczka najlepiej zwiedzić? 

Najbardziej popularne to Motovun i Grožnjan. Jednak jest wiele innych wartych odwiedzenia, jak choćby Vodnjan, Bale, Oprtalj czy Buzet.

Labin idealnie się nadaje na wypad z Puli. Umag i Novigrad to piękne nadmorskie miasteczka. Do tego tejemniczego i zachęcającego zestawu dodajmy Hum. Miasteczko, którego mieszkańcy twierdzą, że jest ono najmniejszym miastem na świecie.

Aktywny wypoczynek na rowerze, czyli wakacje w Chorwacji

Istria staje się dość popularnym celem miłośników aktywnego wypoczynku. Cyklistom ma do zaoferowania łącznie prawie 2700 kilometrów tras rowerowych.

Warto mieć na uwadze, że celem wycieczek nie muszą być kolejne kilometry, ale można przyjemny wysiłek połączyć z pożytecznym doświadczaniem piękna krajobrazu.

Szosując na rowerze można dotrzeć do jednych z najpiękniejszych punktów widokowych na Istrii.

W zależności od celów można wybierać między przyjaznymi rodzinom trasami rekreacyjnymi lub bardziej wymagającymi, pełnymi przygód szlakami. Nawierzchnia w wielu miejscach zmienia się z drogi gruntowej na żwirową i asfaltową, co stanowi dodatkowe wyzwanie i atrakcję.

Wszystkie trasy rowerowe są odpowiednio oznakowane i regularnie utrzymywane, rozciągają się na długości od 10 do 125 kilometrów. Ulubioną i zdecydowanie najpopularniejszą jest trasa Parenzana, idealna do jazdy na rowerze górskim o przepięknej scenerii.

Jak więc widzicie, Chorwacka Majówka może oznaczać jednocześnie wypoczynek, aktywne zwiedzanie, podziwianie oraz smakowanie kuchni lub po prostu doświadczanie piękna bezstroskiego życia.

Powiązane oferty

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.