5 miejsc, które trzeba odwiedzić spędzając wakacje w Albanii Południowej

Konrad, 22.08.2023

W tym artykule zapoznamy się z pięcioma wyjątkowymi miejscami w Albanii Południowej, które każdy podróżnik powinien uwzględnić w swoim planie podróży. Zdecydowanie należą one do najpiękniejszych miejsc w Albanii i każde z nich warto zobaczyć podczas spędzania urlopu na południu kraju.

Z czego słynie Albania Południowa?

Gjirokastra i Błękitne Oko - opowieść o tradycji i naturze

Gjirokastra to urokliwe miasto położone w południowej części Albanii, znane ze swojej unikalnej architektury. Zostało to potwierdzone poprzez wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto jest nazywane "Miastem Tysiąca Stopni" ze względu na strome uliczki i tarasy, które przypominają pochyłe dachy.

Jego nazwa pochodzi od greckich słów "gjirokastër", które oznaczają "dom z kamienia". Wśród wielu atrakcji turystycznych Gjirokastra słynie z zamku, który oferuje wspaniałe widoki na okoliczne góry.

Gjirokastra ma bogatą historię i kulturę, której świadectwem są liczne muzea. Zwiedzimy tu m.in. Muzeum Wojskowe i Muzeum Etnograficzne. Miasto jest również ważne dla albańskiej kultury, uważane jest za miejsce urodzenia jednego z najważniejszych albańskich pisarzy, Ismaila Kadare.

Wiele zabytkowych domów zostało odrestaurowanych i przekształconych w pensjonaty, oferując turystom wyjątkową okazję do zanurzenia się w tradycyjnej atmosferze. Jeśli jednak nie czujemy potrzeby aby nocować w tym historycznym mieście, to bez problemu możemy udać się tu na jednodniową wycieczkę z pobliskich kurortów - Sarandy i Ksamilu.