Wakacje na Wybrzeżu Słowińskim

Rego-Bis, 10.07.2020

Nadbałtyckie wybrzeże Polski, ciągnące się aż przez 440 km, jest bardzo zróżnicowane i pełne kurortów wakacyjnych. Charakterystyka miejscowości wypoczynkowych, uwarunkowana jest od ich lokalizacji. Pas nadbrzeżny, tworzący region zwany Pomorzem, lub Krainą Brzegu Bałtyku, dzieli się na trzy okręgi (Zachodni, Środkowy i Warmiński) oraz aż dziewięć tzw. dzielnic przyrodniczych, spośród których za  jedną z najciekawszych uznajemy Wybrzeże Słowińskie.


Wakacje nad Polskim Morzem

Wybrzeże Słowińskie wyróżnia się na tle pozostałej części Pomorza tym, że oprócz bezkresnych piaszczystych plaż, można tu zobaczyć liczne jeziora (np. Łebsko i Gardno), charakterystyczne bagna, bujną roślinność oraz unikatowe ruchome wydmy, które objęto ochroną Słowińskiego Parku Narodowego. Największymi miastami regionu są Kołobrzeg, Łeba, Ustka i Darłowo, za równie miłe miejsce wypoczynku można uznać Rowy zlokalizowane nieopodal jeziora Gardno. Spośród 32 polskich plaż oznaczonych Błękitną Flagą, 8 znajduje się na Pobrzeżu Słowińskim. Trzy z nich zlokalizowane są w Kołobrzegu: Marina Solna Kołobrzeg, Kąpielisko Kołobrzeg Zachód „Plaża TRM”, Kąpielisko Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”. Kolejne wyróżnione plaże to: Kąpielisko Mielno 216, Kąpielisko Dąbki Zachodnie, Kąpielisko Darłówko Zachodnie, Kąpielisko Ustka Plaża Wschodnia oraz nienadmorskie Kąpielisko w Zieleniewie nad Jeziorem Miedwie. 

Ta część Krainy Brzegu Bałtyku, to oprócz magicznych plaż, morskich fal i pięknej przyrody, ciekawe zakątki historyczne. Ziemie te wchodziły w skład państwa pierwszych Słowian do XIII wieku. Tutaj, w Darłowie, urodził się Eryk Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii. Ważnym historycznie miejscem jest także Ustka, która dziś jest niewielką miejscowością, niegdyś zaś stanowiła jeden z największych nadbałtyckich portów, do którego często przybywały statki z Anglii, Holandii i Skandynawii. Miasto było bogate ze względu na rozwinięte rybołówstwo oraz polowania na foki. Znacznie później Ustką zainteresowany był Adolf Hitler, który planował rozbudować okoliczną infrastrukturę i z portu w Ustce transportować towary do Prus Wschodnich. Planował także by z Ustki zaatakować Wolne Miasto Gdańsk. Hitler zarządził rozpoczęcie budowy w latach trzydziestych, jednak wybuch wojny spowodował, że port nie został rozbudowany. Z rozpoczętej budowy pozostało tylko molo oraz system bunkrów, które od 2012 roku można zwiedzić w ramach projektu Park Spotkań z Historią "Twierdza Ustka". Swoje tajemnice kryje też schron w miejscowości Podborsko, gdzie w czasach PRLu ukrywano głowice bomb atomowych. To tylko niektóre z ciekawych historii związanych z polskimi nadmorskimi miejscowościami! Wybierając się tam na wakacje, na pewno uda się ich poznać znacznie więcej.

Polskie wybrzeże, Morze Bałtyckie

Polskie miejscowości wypoczynkowe, idąc śladem największych europejskich kurortów, rozbudowują się i zapewniają przyjezdnym wiele atrakcje. W Ustce oraz Łebie powstały sztuczne rafy, które chroniąc brzeg przed działaniami fal morskich, okazują się nie lada atrakcją dla nurków. Plaże Wybrzeża Słowińskiego są wprost idealne do uprawiania sportów wodnych. Można tu wypożyczyć skutery, jeździć na nartach wodnych, uprawiać windsurfing i kajakarstwo. Dzięki drobnemu piaskowi, jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Podczas zabaw na plaży, nawet najmłodsze pociechy będą szczęśliwe i bezpieczne. Wybrzeże Słowińskie to także raj dla pasjonatów długich spacerów oraz rowerzystów. Jedną z najciekawszych tras rowerowych jest R-10 prowadząca przez miejscowość Rowy. Jadąc tą trasą, można zobaczyć Latarnię Morską Czołpino czy skansen w miejscowości Kluki oraz okrążyć Jezioro Łebsko.

Wybierając kurort na Wybrzeżu Słowińskim, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na to, by wybrać miejsce będące zarówno blisko morza, jak i jeziora. Liczne jeziora to jedna z domen tego regionu, polecamy więc zdecydować się na wypoczynek w miejscu, gdzie będzie można doświadczyć magicznej atmosfery bliskości dwóch różnorodnych zbiorników wodnych. Jedynymi z najciekawszych miejscowości wypoczynkowych są tutaj Żarnowska nad Jeziorem Łebsko, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego oraz Rowy nad Jeziorem Gardno. 

Dwie plaże w Rowach są szerokie i piaszczyste, o łącznej długości 600 metrów. Każdy odnajdzie tu więc miejsce dla siebie! We wschodniej części, znajduje się nawet plaża nudystów. Z tutejszego portu morskiego, znajdującego się przy ujściu do morza rzeki Łupawy, która od jeziora Gardno przybiera charakter kanału, można wybrać się na rejs po Bałtyku. Nieopodal znajduje się Słowiński Park Narodowy, którego zarząd udostępnił turystom wieżę widokową nad jeziorem Gardno w odległości ok. 3 km od Rowów. Dostrzec stąd można wydmę, na szczycie której wybudowano Latarnię Morską w Czołpinie, Wzgórze Rowokół oraz miejscowości Gardna Wielka i Retowo. Miłośnicy przyrody powinni oczywiście odwiedzić Park Narodowy, a osoby lubiące poznawać ciekawe historie i odwiedzać zabytki, mogą wybrać się do Neoromańskiego Kościóła w Rowach. Kościół został zbudowany w latach 1844-49 i co ciekawe, materiałem budowlanym były ciosane głazy, pochodzące z Kamiennej Wyspy, która leży na jeziorze Gardno.

To tylko niektóre z ciekawych miejsc, które ma do zaoferowania polskie wybrzeże! Czasami okazuje się, że nieopodal nas znajdują się naprawdę przepiękne miejsca, skrywające wiele ciekawych tajemnic.