Wakacje na Riwierze Albańskiej

Rego-Bis, 31.07.2020

Południe Albanii z Ksamilem i Sarandą od wielu lat przyciągają podróżnych marzących o rajskim wypoczynku. Północ Albanii, z Riwierą Albańską, rozciągającą się malowniczo nad Adriatykiem, ma do zaoferowania równie dużo! Głównym ośrodkiem wypoczynkowym tej części wybrzeża, będącym jednocześnie drugim pod względem wielkości miastem kraju, jest Durres wraz z wypoczynkową dzielnicą Golem

Durres i Golem

Durres to miasto, w którym historia przenika się z nowoczesnością. Podzielone jest na kilka części, z których dla odwiedzających najważniejsze są port, plaża (czyli Plaxhi), rozciągająca się pomiędzy Mostem Dajlan a dworcem autobusowym Plepa oraz dzielnica Golem. „Dzielnica” to powszechne określenie dla tego miejsca, nie jest jednak zgodne z prawdą, ponieważ Golem stanowi odrębną miejscowość wypoczynkową, należącą już do okręgu Kavaja. Zaczyna się przy skale Shkembi i Kavajes i ciągnie się tak przez ponad 10 km. Plaże w Golem są piaszczyste i bardzo szerokie, bogate w liczne leżaki i słomkowe parasole. Rajski klimat bez wielkiego gwaru i zgiełku. Wzdłuż wybrzeża przebiega promenada z kramami z pamiątkami, wprost idealna na długi relaksujący spacer.

Durres

Durres, poza plażami oferuje liczne miejsca rozrywki i kilka ciekawych zabytków. To miejsce, gdzie możliwy jest beztroski wypoczynek na pięknych plażach, sprzyjające długim spacerom nadmorską promenadą i kosztowaniu lokalnej kuchni w jednej z klimatycznych restauracji. Z najciekawszych zabytków można wymienić rzymski amfiteatr z początku II w., będący największym na Bałkanach, zbudowany tak, by był w stanie pomieścić około 15-18 tysięcy osób. Zachowały się tu mozaiki oraz kilka tuneli. Niestety zabytek nie jest zbyt zadbany i zlewa się z nowoczesną infrastrukturą hotelową. Oddalając się od amfiteatru, kierując się w stronę portu, można odnaleźć ruiny weneckich fortyfikacji wraz z dobrze zachowaną okrągłą wieżą. Oprócz amfiteatru, w mieście znajdują się także rzymskie termy z II w. oraz forum z V w. i pozostałości murów obronnych z okolicznym parkiem, stanowiącym idealne miejsce na spacer i relaks. Miasto było też jedną z siedzib albańskiego króla Zogu I, gdzie do dziś podziwiać można jego pałac, wybudowany na wzgórzu, będący jednym z najlepszych tutejszych punktów widokowych. W chwili wolnej od wypoczynku na plaży, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne, w którym przedstawiona jest najdawniejsza historia miasta – z czasów Greków i Rzymian oraz Wielki Meczet, który został odbudowany w 1994 r., na miejscu świątyni zburzonej przez komunistów w 1967 r.

W mieście znajduje się słynna fabryka koniaku, czyli  fabryka alkoholu Skenderbeu, założona w 1933 roku. Niedaleko zasmakować można także innego trunku, czyli wina w znanej winiarni ÇOBO. Wypoczywając w Durres warto odwiedzić „Miasto Tysiąca Okien”, czyli zabytkowy Berat wpisany na listę UNESCO, północnoalbańskie góry wraz z wioską Teth, miasto największego albańskiego bohatera narodowego Skanderbega, czyli Kruję oraz oczywiście stolicę kraju Tiranę, która oddalona jest od Durres tylko o około 30 km.
 

Zwiedzanie Tirany

Podróż do Tirany warto rozpocząć od Góry Dajti, znajdującej się na terenie Parku Narodowego noszącego tę samą nazwę. Szczyt posiada wysokość 1613 m n.p.m., można z niego podziwiać przepiękny widok na całą albańską stolicę. Tirana jest dość młodym miastem, powszechnie przyjmuje się, że została założona dopiero około XVII wieku. Wcześniej istniała tu mała osada, czemu dowodzą odkrycia rzymskich mozaik oraz małej bizantyjskiej twierdzy, nie była jednak zbyt istotna. Dopiero w okresie dominacji Turków Osmańskich miasteczko, które wówczas na cześć zwycięstwa nad Persją, nazywano „Teheran”, przekształciło się w ważny ośrodek miejski. Na początku XVII wieku wybudowano tu meczet, łaźnię i niewielki rynek. Od tego czasu miasto prężnie się rozwijało, aż w 1920 roku zostało wybrane na stolicę niepodległej Albanii. Nie ma tu więc zbyt wiele zabytków, najbardziej lubianymi przez turystów miejscami są budynek Muzeum Narodowego ozdobiony słynną mozaiką przedstawiającą lud albański, meczet Ethem Bej będący jednym z najstarszych zabytków Tirany, Plac Skanderbega, wieża zegarowa oraz muzeum Bunk’art, czyli kompleks bunkrów z czasów panowania reżimu komunistycznego na czele z długoletnim przywódcą Albanii Enverem Hoxhą.

Tirana, Albania

Tirana to miejsce pełne skrajności, gdzie komunistyczna architektura łączy się z miejscami kultury, takimi jak Teatr Narodowy oraz Teatr Opery i Baletu. W mieście nie brakuje też pięknych zakątków pełnych przyrody. Miasto położone jest nad trzema rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë. Wzdłuż rzeki Lanë ciągnął się piękne bulwary, sprzyjające spacerom. Przy bulwarach znajduje się jeden z najstarszych tutejszych zabytków z XVIII wieku, czyli Most Grabarzy. Ciekawym miejscem jest też, wcześniej już wspomniane,  Muzeum Narodowe posiadające aż 4750 eksponatów, w którym można prześledzić rozwój państwowości kultury narodu albańskiego od starożytności do czasów współczesnych. 

Będąc w Albanii północnej, po długich spacerach po Tiranie i skorzystaniu z uroków plaż w Durres, warto także zasmakować tutejszych specjałów. Wina, rakii, tutejszego koniaku oraz owoców morza i słodkich deserów sięgających historią czasów osmańskich. Wakacje na północy Albanii, mogą być nie tylko relaksujące, ale też pyszne!


 

Powiązane oferty