Starożytne zabytki Krety. Co warto zobaczyć?

Grzegorz, 14.08.2023

Kreta to jedna z największych wysp morza Śródziemnego, więc na zwiedzanie wyspy warto wybrać dłuższy urlop. Zwłaszcza, że na wyspie znajduje się wiele atrakcji. Na wybrzeżu wyspy Kreta jest wiele piaszczystych plaż, które stanowią idealne miejsce do kąpieli i opalania. Nie bez powodu książe Karol (aktualny król Wielkiej Brytanii) i księżniczka Diana odwiedzili w czasie miesiąca miodowego lagune Balos w zachodniej części wyspy.

Krystalicznie czysta woda i karaibska sceneria wprost zachęca do leniwego wypoczynku. W zachodniej części Krety znajduje się m.in plaża Elafonisi. Kusi ona turystów różowym piaskiem i turkusowym kolorem wody. Jest ona zaliczana do najpiękniejszych plaż wyspy.

Największym miastem Krety a zarazem stolicą jest Heraklion. To popularny kurort z wieloma miejscami noclegowymi i zabytkowym starym miastem. Stanowi również ważne centrum komunikacyjne (port morski, lotnisko). Do atrakcji turystycznych Krety godnych polecenia należy miejscowe muzeum archeologiczne. W okolicach Heraklionu znajdują się popularne plaże Krety takie jak Karteros czy Ammoudara.

Zwiedzając wyspę nie należy zapominać o wąwozie Samaria. To jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Nie bez powodu wąwóz jest zaliczany do największych atrakcji Krety. Rozbudowana infrastruktura turystyczna wyspy sprawia, że to znakomite miejsce na luksusowe wczasy all-inclusive zarówno dla par i jak i rodzin z dziećmi. Jednak jedną z najbardziej znanych cech Krety jest niezwykle bogata historia, zwłaszcza starożytna.

Na wyspie Istnieje wiele ciekawych stanowisk archeologicznych, z których każde ma do opowiedzenia wyjątkową historię. Na szczególną uwagę zasługują zabytki z okresu kultury minojskiej. Cywilizacja, której początki sięgają około 3000 p.n.e. istniała mniej więcej do 1100 p.n.e. Dzięki swojej wyjątkowej sztuce i architekturze oraz rozprzestrzenianiu swoich idei poprzez kontakt z innymi kulturami Morza Egejskiego, Minojczycy wnieśli znaczący wkład w rozwój cywilizacji zachodnioeuropejskiej.

Kompleksy pałacowe przypominające labirynty, żywe freski przedstawiające sceny, takie jak skoki byków i procesje, piękna złota biżuteria, eleganckie kamienne wazy i ceramika z żywymi dekoracjami życia na morzu to szczególne cechy Krety minojskiej. Ciekawe są także wątki mitologiczne. Według nich grecki bóg Zeus uprowadził księżniczkę fenicką Europę z terenów dzisiejszego Libanu i zabrał ją na Kretę. Razem mieli dwoje albo troje dzieci.

Jednym z nich był Minos, który stał się królem Krety a po śmierci jednym z sędziów w Hadesie – krainie zmarłych. Od jego imienia pochodzi nazwa kultury minojskiej. Motyw porwania Europy przez Zeusa był szeroko wykorzystywany w sztuce i zdobieniach na terenie starożytnej Grecji oraz Rzymu. Cieszył się on również dużą popularnością wśród europejskich malarzy (XV – XIX wiek). Obrazy przedstawiające uprowadzenie Europy namalowali między innymi: Tycjan, Rembrandt, Francisco Goya.

Jakie są najciekawsze stanowiska archeologiczne na Krecie? Które starożytne ruiny warto odwiedzić na największej greckiej wyspie?

Zwiedzanie Krety - pałac minojski Knossos

W czasie zwiedzania najważniejszych miejsc Krety koniecznie trzeba odwiedzić Knossos. Stanowisko archeologiczne znajduje się 5 kilometrów na południowy wschód od Heraklionu i jest jednym z najbardziej znanych miejsc turystycznych w Grecji. Zarazem jest to jedna z największych atrakcji Krety. Było to największe miasto cywilizacji minojskiej i siedziba legendarnego króla Minosa.

Z pałacem w Knossos związanych jest kilka interesujących mitów np. Minotaur z labiryntem czy Dedal z Ikarem. Pierwszy pałac powstał około 1900 roku p.n.e. Knossos stało się ceremonialnym centrum cywilizacji minojskiej. Pałac zajmował powierzchnię około 22 akrów, był piętrowy i podzielony na kilka części. Ponadto posiadał nowoczesny, jak na owe czasy, system wodociągowy i kanalizacyjny. Miał około 1300 pokoi, większość z tarasami i był ozdobiony wspaniałymi freskami i minojskimi symbolami takimi jak topór i rogi byka.

Około 1400 roku p.n.e. pałac w Knossos został zniszczony przez pożar. Ogień zniszczył wtedy wiele innych kreteńskich osad. Knossos został odtąd zredukowany do statusu zwykłego miasta, a centrum polityczne świata nad Morzem Egejskim przesunęło się do Myken w kontynentalnej Grecji. Knossos było zamieszkane przez kolejne stulecia, choć na znacznie mniejszą skalę.

Nie tylko najlepsze plaże wyspy Kreta- Falassarna

Położona około 55 km na zachód od Chanii Falassarna jest znana z jednej z najpiękniejszych plaż Krety oraz bardzo czystego morza. Na północ od plaży (10 minut pieszo) można zobaczyć pozostałości starożytnego portu z późnego okresu minojskiego. Osada była zamieszkana w okresie hellenistycznym oraz rzymskim i prawdopodobnie została opuszczona, gdy wyspa przesunęła się w górę o kilka metrów.

Port znajduje się obecnie prawie 8 metrów nad poziomem morza. W jego sąsiedztwie jest ciekawy „tron” (jego funkcja jest niejasna) oraz sarkofag. Nieco dalej na północ są zlokalizowane pozostałości kamieniołomu (początkowo sądzono, że jest to basen portowy), okrągła wieża i pozostałości domów. Warto też przejść się pod górę, przez ledwo widoczne pozostałości domów. Na szczycie znajduje się mała platforma z której roztacza się piękny widok na okolicę.

Najciekawsze atrakcje Krety: Fajstos

Na wyspie Kreta zobaczyć trzeba Fajstos. Jest on drugim najważniejszym pałacem minojskim. Leżący na południe od Heraklion zbudowany został w strategicznym miejscu na niskim wzgórzu zapewniającym widoki na doliny. Według mitologii Fajstos było rezydencją brata Minosa, króla Radamantysa, który wyróżniał się prawością.

Ze względu na swój układ architektoniczny i wyjątkową konstrukcję kompleks w Fajstos jest uważany za typowy pałac minojski. Ponadto zwiedzający może zobaczyć miejsce, w którym znaleziono Dysk z Fajstos. Jest to gliniany dysk z symbolami minojskimi, których jeszcze nie odszyfrowano i wciąż pozostają nierozwiązaną tajemnicą.

Kreta atrakcje - starożytne miasto Gortys

Dobrze ukryte w środku bujnego gaju oliwnego starożytne miasto Gortys znajduje się na południu Krety na równinie Messara. Jest najbardziej znane z „Wielkiej Inskrypcji”, najstarszego kodeksu prawnego w Europie. Według tradycji miasto zostało założone przez króla Minosa – choć znaleziska archeologiczne wskazują na pierwszą osadę w okresie neolitu.

Według mitologi jest to miejsce, w którym Zeus i Europa poczęli swoje dzieci Minosa, Sarpedona i Rhadamantys. Od 1884 roku są prowadzone przez archeologów prace wykopaliskowe. Wczesnochrześcijańska bazylika Tytusa z VI wieku, rzymski Odeon, świątynia Apolla czy imponujący amfiteatr sprawią, że wycieczka do Gortys będzie ekscytującą podróżą w czasie.

Piramida Sougia (zachodnia Kreta)

W pobliżu osady Moni w prowincji Selino można spotykać bardzo tajemniczy zabytek, jedyny w swoim rodzaju na Krecie. Jest to mała stożkowa piramida o obwodzie 16 m i wysokości 4,6 m, wykuta w miękkim wapieniu. We wnętrzu znajduje się rzeźbione pomieszczenie o wymiarach 2,20m x 2,10m i wysokości 1,40m. Ta stożkowa piramida była prawdopodobnie używana jako grobowiec w okresie rzymskim.

Atrakcje turystyczne Krety - ruiny Naxos

We wspaniale położonym miejscu na górze Oxa, z panoramicznym widokiem na lagunę Elounda, są ruiny ufortyfikowanego miasta, które uważa się za starożytne Naxos. Nadal można zobaczyć mury i niektóre z wielu cystern miasta, których liczbę szacuje się na ponad 100. Tutaj archeolodzy zidentyfikowali znaczące znaleziska m.in. monety przedstawiające Dionizosa.

Według jednej z teorii starożytne Naxos, Naxia lub Tallen były miejscem kultu Zeusa Tallea (Zeusa słońca) i odbywały się tu wyścigi na cześć Zeusa. Według innej antyczne Naxos w Oxa zawdzięcza swoją nazwę założycielowi. Naxos był synem Apolla i córki króla Minosa, Akakallis. Rzeczywiście, jest on powiązany z założeniem starożytnych Axos w prowincji Milopotamos i wyspy Naxos na Cykladach. Na przeciwległym wzgórzu znajdują się kamieniołomy, gdzie wydobywano materiał na osełki.

Bardzo interesujące połączenie antycznych zabytków i przyrody można spotkać na Cyprze


Grzegorz

Powiązane oferty

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.