Upadek piramid finansowych w Albanii

Rego-Bis, 04.02.2021

Wydarzenia do jakich doszło w 1997 roku w Albanii, pokazują że piramidy finansowe mogą doprowadzić do ogromnych konfliktów oraz śmierci setek osób.

Po śmierci dyktatora Envera Hoxhy w 1995 roku i upadku komunizmu pod koniec lat 90tych, w Albanii zaczęły działać tzw. piramidy finansowe. Okres największej ich popularności to połowa tej dekady.
Osoby, które zdeponowały swoje pieniądze w jednej z wielu działających firm mogły w stosunkowo szybkim czasie otrzymać nawet 100% zysku. Im szybciej ktoś wpłacił pieniądze, tym większy miał zysk.
Podstawą aby tak się działo jest stały napływ nowych osób chcących zarobić.

Euro, Pieniądze , Portfel, Wakacje, Urlop, Wypoczynek.
Niestety nie działa to w nieskończoność i po pewnym czasie zawsze taka piramida musi się zawalić.
Albańczycy nie wiedzieli o tym i skuszeni łatwym zarobkiem inwestowali wszystkie swoje oszczędności. Były to ciężko zarobione pieniądze w Grecji oraz Włoszech. Inwestowali między innymi dlatego, że w albańskiej prasie rząd popierał piramidy finansowe. Wierzyli mu.
Nierzadko były to wszystkie pieniądze jakie mieli. Dochodziło nawet do zastawiania domów i samochodów. Zastawiali co tylko mogli.
W 1997 r. dwie największe firmy oferujące takie usługi zbankrutowały. Nie wytrzymały konkurencji z mniejszymi, oferującym korzystniejsze oprocentowanie.
Pod osłona nocy 2 motorówki z miasta Vlora wypłynęły do Włoch ze wszystkimi zgromadzonymi pieniędzmi.
Od razu wybuchły zamieszki, tłum ludzi wyszedł na ulice żądając zwrotu gotówki. System załamał się całkowicie.
Podczas kolejnych tygodni w kraju postępowała anarchia, upadł rząd a w wyniku zamieszek śmierć poniósł ponad 2 tysiące osób. Z opuszczonych posterunków policji i jednostek wojskowych skradziono setki tysięcy sztuk broni. Były to karabiny maszynowe, granaty i amunicja.
Większości tej broni do dzisiaj nie odzyskano.
Szacuje się, że w wyniku upadku piramid finansowych Albańczycy stracili bezpowrotnie 1,2 mld dolarów.  W wyniku upadku oszczędności pierwszej fali emigracji, dopiero po 1997 roku rozpoczęła się tzw. druga fala emigracji. To był już rok 1997. Czyli pomimo śmierci dyktatora Envera Hoxhy oraz upadku komunizmu, dopiero koniec lat 90tych przyniósł Albanii rozwój i nadzieję na lepsze jutro.