Tureckie wybrzeże – raj dla plażowiczów?

Rego-Bis, 30.03.2022

Turcja posiada ponad 7000 km linii brzegowej. W 2021 roku aż 519 plaż w tym kraju zostało oznaczonych prestiżową błękitną flagą. Błękitna flaga to międzynarodowa nagroda środowiskowa przyznawana bezpiecznym, czystym plażom z całego świata. Aby otrzymać to wyróżnienie należy spełnić szereg kryteriów. W 2021 roku Turcja była trzecim państwem pod względem ilości przyznanych plażom błękitnych flag, ustępując tylko Hiszpanii i Grecji. Z tego powodu jest to idealne miejsce na wakacje spędzane na beztroskim wypoczynku. Tureckie wybrzeże ma jedne z najpiękniejszych dziewiczych plaż w Europie, często z bujnymi zielonymi lasami  i zaledwie rzut kamieniem od prawdziwych archeologicznego perełek. Wiele zacisznych plaż można podziwiać podczas relaksujących rejsów łodzią bądź jachtem. Ze względu na niesamowitą barwę wody południowo-zachodnie wybrzeże Turcji od dawna nazywane jest wybrzeżem turkusowym.

Antalya, Riwiera Turecka

Riwiera Turecka to najpiękniejsza część tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego z gwarantowaną  pogodą, czystymi plażami, luksusowymi hotelami, piękną przyrodą i fascynującą historią. Antalya to największe tureckie miasto nad Morzem Śródziemnym z uroczym portem. Jest przykładem kwitnącego nowoczesnego miasta, z historycznym sercem w centrum Kaleici, w obrębie starych murów miejskich. Obszar ten przeżył w ostatnich latach pewien renesans, a wiele drewnianych rezydencji osmańskich zostało odrestaurowanych i przekształconych w hotele butikowe. Symbolem Antalyi jest meczet Minara Yivli zbudowany przez sułtana Seldżuków Alaeddina Keykubata w XIII wieku. Miłośnicy historii z pewnością zainteresują się Muzeum Archeologicznym, w którym znajdują się artefakty z epoki paleolitu po czasy osmańskie.
Antalya jest położona wysoko na klifach z  górską scenerią w tle. Wiele hoteli znajduje się na obrzeżach miasta wychodząc prosto na morze. Plaża Lara, jedna z najlepszych w okolicy jest położona około 12 km na wschód. Znana ze złotego piasku staje się samodzielnym kurortem.

Na zachodzie popularna jest również długa żwirowa plaża Konyaalti. Kierując się w góry, można w pełni wykorzystać piękną scenerię, odwiedzając spektakularne wodospady Duden lub Kursunlu, aby zobaczyć zupełnie inną stronę tureckiego krajobrazu. Antalya posiada dużą liczbę pięciogwiazdkowych hoteli, z których wiele posiada zaplecze konferencyjne.

Marmaris

Miasto Marmaris położone jest na styku Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego. Jeden z najpopularniejszych kurortów Turcji przyciąga wielu wczasowiczów wracających co roku. Ulokowany we wspaniałej scenerii z porośniętymi sosnami wzgórzami stromo opadającymi do morza, postrzępionymi zatoczkami i malutkimi skalistymi wysepkami u wybrzeży. Istnieje również szeroki wybór zakwaterowania, od pięciogwiazdkowych luksusowych hoteli po apartamenty z własnym wyżywieniem. Wysadzane palmami wybrzeże ma typowo śródziemnomorski klimat i jest doskonałym miejscem na wieczorny spacer promenadą. Marmaris naprawdę budzi się do życia, gdy zachodzi słońce. Sklepy w wąskich uliczkach są otwarte do późna, a bary i kluby do wczesnych godzin porannych.