Sławni Albańczycy

Rego-Bis, 04.03.2021


Albania to niewielki kraj.

 

Jego całkowita powierzchnia to 28748m2 a liczba mieszkańców to 2800000. Dla porównania powierzchnia Albanii jest równa powierzchni województwa wielkopolskiego w Polsce. Mimo tego w historii starszej jak i obecnej kraj ten miał wielu sławnych na cały świat mieszkańców.

Najsłynniejsza Albanka to Matka Teresa z Kalkuty

 

a Jej prawdziwe Imię i nazwisko to Agnes Gonxha Bojaxhiu, Urodzona 26 sierpnia 1910 roku w Skopje w albańskiej rodzinie. Zmarła 5 września 1997 w Kalkucie w Indiach.
Przez 45 lat prowadziła domy opieki dla sierot i umierających osób. Wsławiła się tym, że bardzo skutecznie broniła osoby biedne i bezdomne.
W 1997 roku otrzymała pokojową nagrodę Nobla.

Kolejny słynny Albańczyk to Enver Hoxha

 

(1908-1985), Niestety wsławił się tym, że wprowadził w Albanii totalitarną dyktaturę socjalistyczną. Rządził niepodzielnie przez 41 lat a zmarł śmiercią naturalną. Czasy Envera Hoxhy, to najprawdopodobniej najgorsze lata w dziejach Albanii.

Natomiast bliżej naszych lat najsłynniejsi Albańczycy to:


John Adam Belushi (1949-1982) aktor komediowy pochodzenia albańskiego, zdobywca nagrody Emmy, również piosenkarz. Najbardziej znany z ról w Saturday Night Live, National Lampoon's Animal House oraz Blues Brothers.

Kolejnym znanym Albańczykiem a właściwie Albanką jest piosenkarka Dua Lipa urodzona w 1995 roku w Londynie, w rodzinie albańskich Kosowian
W roku 2015 w sierpniu wydała swój debiutański singiel. W październiku wydała singiel :Be the One, który zajął czołowe miejsca list przebojów.

Następną znaną osobą jest Rita Ora. Urodzona w Prisztinie a albańskiej rodzinie. Dorastała w zachodnim Londynie, gdzie wyjechała z rodzicami mając 1 rok. 27 sierpnia 2012 wydała swój debiutancki album studyjny pt. Ora, który zadebiutował na szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii i Szkocji, sprzedając się w liczbie 40 tys. egzemplarzy w pierwszym tygodniu na rynku.

W dziedzinie literatury Albania ma również znakomitego pisarza a mianowicie Ismaila Kadare. Studiowała literaturę na uniwersytecie w Tiranie, Potem na uniwersytecie w Moskwie. Po powrocie do kraju zaczął pracę jako dziennikarz. Wtedy to powstały pierwsze dzieła. Zdobył w ciągu szereg nagród i nominacji. Jest najbardziej znanym pisarzem albańskim i autorem.

 

Źródło: wikipedia