Saranda, Ksamil i albańskie Karaiby

Rego-Bis, 18.06.2020

Saranda i Ksamil

Wybrzeże Albanii pełne jest rajskich plaż oraz bajkowych krajobrazów. Zwłaszcza południowe Wybrzeże Jońskie z miasteczkami Ksamil i Saranda. Obszar ten to przede wszystkim lazurowe morze i szerokie piaszczyste plaże. Skosztować tu można najpyszniejszych owoców morza oraz soczystych arbuzów i melonów. W łatwy sposób dostać się stąd można na Korfu. Wyprawa promowa na grecką wyspę z Sarandy czy Ksamilu może stanowić świetny pomysł na uatrakcyjnienie wakacyjnego wypoczynku. Okolica obfituje więc w liczne atrakcje – to nie tylko plaże, ale też zabytki, jak np. Butrint i okoliczne miejsca sprzyjające ciekawym wycieczkom. No i oczywiście słynne albańskie Karaiby! Jak się tam dostać?

Saranda to jeden z najsłynniejszych kurortów Albanii. Historia miasta ma ponad 2000 lat, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z podań historycznych dotyczących Starożytnego Epiru – Saranda, nazywana dawniej Zatoką Onhezmi, była jednym z najważniejszych portów tej prowincji. Nazwa miasta związana jest z liczbą „40”, a dokładniej – odnosi się do czterdziestu męczenników z Sebasty. Według miejscowych legend na tereny dzisiejszej Sarandy dotarło niegdyś 40 rzymskich katolickich żołnierzy, którzy nie zgodzili się zmienić swojej wiary pod naciskiem lokalnych mieszkańców i woleli utracić swoje życie, niż przyjąć inną religię. Mieszkańcy Zatoki Onhezimi zaskoczeni poświęceniem przybyłych, okrzyknęli ich świętymi. Stąd właśnie nazwa: 40 Świętych po łacinie „Santa Quaranta”, z czasem ewoluowało w  Saranta, a kolejno Saranda. 

To miejsce gdzie góry niemal wpadają do morza. Kolor wody jest lazurowy, wybrzeże, urozmaicone małymi zatoczkami, pełne jest palm. Słońce na południu Albanii obecne jest od wiosny, po jesień – średnio 290 słonecznych dni w roku. Oprócz malowniczego wybrzeża, pełnego leżaków, parasoli i małych przybrzeżnych restauracji i barów, warto odwiedzić lokalne zabytki, czyli ruiny synagogi z V wieku oraz zamek Lekursi. Pozostałości synagogi zlokalizowane są w pobliżu obecnego ratusza. Jej historia sięga V wieku. Twierdza znajduje się zaś na wzgórzu nad miastem. Została wybudowana w 1537 roku na podstawie decyzji słynnego sułtana osmańskiego Sulejmana Wspaniałego. Widoki rozpościerające się z tego miejsca, zapierają dech w piersiach. 
 

Ksamil, plaża, Morze Jońskie

Saranda jest dość dużym miastem i jednym z najpopularniejszych kurortów Półwyspu Bałkańskiego. Osoby które nie lubią wieczornych rozrywek, mogą zamiast Sarandy udać się około 15 km na południe do mniejszego, równie rajskiego, Ksamilu. To małe miasteczko, pełne kontrastów, niegdyś stanowiące rybacką wioskę. Jej nazwa związana jest z bliskością greckiej wyspy Korfu. Ksamil, dawniej Heksamil, oznacza dokładnie 6 mil morskich, czyli dystans dzielący miasteczko z wyspą. To miejsce niezwykle malownicze, w którym odnaleźć można także pozostałości słynnej albańskiej historii, czyli bunkry. 

Jedną z największych atrakcji Ksamilu są trzy małe wysepki położone nieopodal. To właśnie one nazywane są Albańskimi Karaibami. Nie mają żadnej nazwy, są to po prostu Ishujt e Ksamilit, czyli Wyspy Ksamilu. Na wyspy można dostać się za pomocą łódki, a nawet wypożyczonego roweru wodnego. Poza wyspami, rajski klimat stwarza tutejsza najsłynniejsza plaża, czyli Bora Bora. To szeroki pas złocistego piasku z licznymi leżakami i słomianymi parasolami, gdzie beztrosko można popijać drinki z palemką. 

Południe Albanii jest także pełne innych atrakcji! Będąc w Ksamilu, warto odwiedzić np. Park Narodowy Butrint oraz źródełko Błękitne Oko (alb. Syri i Kaltër). Ksamil zresztą swoim terytorium obejmuje część PN Butrint, na terenie którego znajduje się unikatowe stanowisko archeologiczne Butrint wpisane w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Błękitne Oko to natomiast niebywałe źródło znajdujące się około 20 km od Sarandy (czyli około 35 od Ksamilu). Nazwa źródła nie jest przypadkowa, przypomina dosłownie tęczówkę oka. Blisko brzegu, gdzie jest płytko, woda jest jasna i błękitna. Im bliżej centrum źródła, tym kolor jest ciemniejszy, wręcz granatowy. Ten cud przyrodniczy znajduje się w górach Mali i Gjerë. 

Wybrzeże Jońskie wraz z rajskimi miejscowościami, wysepkami, Parkiem Narodowym Butrint, parkiem archeologicznym, położonymi nieopodal górami wraz z unikatowym źródłem, to zaledwie mały fragment albańskich atrakcji. W tym niewielkim bałkańskim kraju utworzono aż 11 parków narodowych i 3 miejsca objęto ochroną UNESCO. Kto chciałby odwiedzić je wszystkie?

Powiązane oferty