Pyszna strona Albanii

Rego-Bis, 15.10.2021


Kuchnia albańska ma swoje korzenia w starożytnym Imperium Osmańskim, a współczesne wpływy to Włochy i Grecja.  Niektóre składniki pochodzą z czasów rzymskich jak oliwa z oliwek. 
Położenie geograficzne Albanii, bezpośrednie sąsiedztwo Morza Śródziemnego, żyzne gleby, ciepły klimat wpływa ją na to, że kuchnia albańska sięga po dobro natury: świeże owoce i warzywa, owoce morza, ryby. Potrawy   zachwycą nawet osoby o wysublimowanym smaku. Albania jest jednym z głównych producentów i eksporterów ziół na świecie. Popularne i często wykorzystywane w daniach zioła to: oregano, karczoch, bazylia, tymianek, papryczka chili, szafran. 


Kuchnia albańska różni się w zależności od regionu. Inne potrawy zjemy nad morzem a inne w górach. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich regionów są warzywa: pomidory, papryki, bakłażan, oliwki, twarde białe sery, jogurty i oliwki. W prawie każdym lokalu, na terenie całej Albanii napijemy się gojnik- albańskiej herbaty górskiej, pysznej kawy oraz Rakii. Albańczycy wierzą w właściwości prozdrowotne Gojnika (podnosi odporność, redukuje zmęczenie, ma właściwości przeciwzapalne, reguluje ciśnienie krwi). Bukiety Gojnika można kupić na lokalnych straganach. 
Albania Północna to głownie potrawy mięsne, zapiekanki mięsno- warzywne.  Tradycyjnym dodatkiem do zup (idealna do zupy pomidorowej) i gulaszy jest Trahana. Przyrządza się ją gotując rozdrobnione ziarna pszenicy ze sfermentowanym mlekiem lub jogurtem. Następnie rozkłada na sitach suszy na słońcu. Narodowym daniem Albanii, wywodzącym się z tego regionu kraju jest Tave kosi. To pieczona jagnięcina i ryż, zapiekane z mieszanką jogurtu i jajek.  Północna Albania to region słynący z fig a tradycyjna receptura przygotowania dżemów figowych przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.  Popularnym składnikiem regionu jest kukurydza, z której wypiekany jest tradycyjny kukurydziany chleb. Tradycyjnym wypiekiem jest też kulaci, placek z mąki pszennej z dodatkiem kefiru lub jogurtu naturalnego. Zarówno chleb kukurydziany jak i kulaci , stanowią dodatek do obiadu. Chlebki podawane są    z oliwą z oliwek, serem feta, pomidorami.  


Kuchnia Albanii Południowej to bogactwo owoców morza, ryb, owoców cytrusowych, oliwy      z oliwek. Południe kraju to wysokiej jakości produkty mleczne. Tu zjemy ryby, ośmiornice, krewetki, małże, kalmary w wersji z grilla, na pizzach, w risotto, czy z makaronem.   Popularnym w tym regionie daniem jest Fergese , czyli smażone warzywa z serem.  Ulubiona przekąską południa są podawane na ciepło lub zimno, nadziewane ryżem gołąbki, zwijane w marynowane liście winogron. W okresie letni serwowana jest zimna zupa, przyrządzana na bazie jogurtu, ogórków, z dodatkiem kopru, czosnku i orzechów włoskich. 
W Albanii zjemy pyszne potrawy za niewielkie pieniądze. Kuchnia albańska jest różnorodna, to mieszanka bałkańskich oraz śródziemnomorskich wpływów a wszystko doprawione jest niezwykłą gościnnością Albańczyków.