Plaże Albańskiej Riwiery

Rego-Bis, 08.06.2021


Albania – śródziemnomorski kraj, w którym w części nadmorskiej jest od 270 do 300 dni słonecznych. Okres deszczowy przypada na porę zimową, a temperatury w sierpniu sięgają nawet czasem do 40 oC . Słońce, ciepła woda w morzu, gościnność Albańczyków to gwarancja udanego urlopu.
Albania położona jest nad dwoma morzami: Jońskim i Adriatyckim. Łącznie 362 km wybrzeża. Riwiera Albańska to jedne z najpiękniejszych plaż w Europie. Częściowo skaliste wybrzeże obfituje w groty, zatoki i liczne przybrzeżne wyspy. Riwiera Albańska obejmuje obszar od Parku Narodowego Llogara do miejscowości Lukova i jest jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w tym kraju.  Zachwyca dziką przyrodą, długimi i szerokimi piaszczystymi plażami oraz krystalicznie przejrzystą wodą.

Wlora


jest drugim po Durres, co do wielkości portem w Albanii.  Umowna granica między Morzem Jońskim i Adriatyckim przebiega w Zatoce Wlorskiej (Vlora).
Wybrzeże z mnóstwem plaż (od strony północnej –szerokie   piaszczyste plaże, w stronę południa kamieniste i węższe). Przeważają czyste prywatne plaże, na których można wypożyczyć leżaki i parasol (koszt od 300-700 leke / dzień za dwa leżaki i parasol). Dla turystów lubiących aktywnie spędzać czas kurort ma wiele atrakcji. Działają tu liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, bez problemu wypożyczymy skuter wodny, czy rower.  Organizowane są liczne wyprawy dla płetwonurków m.in. do Sazan, gdzie czekają liczne jaskinie groty, wraki. Sazan to niewielka wyspa leżąca pół godziny drogi motorówką od brzegu Vlory. Wyznacza umowną granicę między morzami.
Spędzając urlop we Vlora warto wybrać się na wycieczkę do oddalonej    o 10 km niewielkiej wyspy z piaszczystymi plażami Zvernec (Zatoka Narta).  To idealne miejsce do kite surfingu. Na środku pokrytej lasami piniowymi wyspy znajduje się prawosławny Klasztor Świętej Marii. Został zbudowany w XIII wieku w stylu bizantyjskim. Do świątyni wiedzie bardzo długi (270 m), wąski, drewniany most. Obecnie 15 sierpnia każdego roku w święto Wniebowzięcia NMP przybywają tu wierni z całego kraju. W czasach komunistycznych klasztor służył jako miejsce internacji więźniów politycznych. Został otoczonym kolczastym drutem pod wysokim napięciem.

 

 

Durrës


Jedno z najstarszych miast w Albanii. Największy, w sezonie tętniący życiem albański kurort. Oddalony o około godziny jazdy samochodem od stolicy kraju Tirany.  Plaża w Durrës jest piaszczysta, dość szeroka i długa. Plaża publiczna nie należy do zbyt czystych. Hotele mają swoje wydzielone prywatne plaże.
W Region Durrës, obejmujący 68 km wybrzeża przeważają piękne, piaszczyste plaże, malownicze, błękitne zatok.
Plaża Gjilekë jest częściowo kamienista, a częściowo piaszczysta.  Plaża Gjilekë przepięknie położona. Z jednej strony morze, z drugiej widok na góry.
Plaża Gjipe położna przy ujściu kanionu, kamienista plaża z krystalicznie czystą, błękitną wodą i białymi skałami.
Dhermi – to jedna z największych plaży na Riwierze Albańskiej. Plaża jest piaszczysto-żwirowa
Będąc w Durrës warto wybrać się na Półwysep Rodonit-ze średniowiecznym kościołem Skanderbega i wpadającymi w morze ruinami zamku Rodonit. Krystalicznie czystą wodą i żółwiami na plaży.

 

Himare


Miasto położone między Sarandą a Vlorą. Popularny ośrodek turystyczny, położony nad Morzem Jońskim.
Plaże Himare są ładne i czyste. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wysokie wzniesienia Gór Llongara, skały opadające do morza, wysokie klify. Lazurowa woda z jednej strony z drugiej zieleń gór. Krystalicznie czystej wody. Dominują plaże drobno kamieniste lub żwirowe. Jedną                             z najbardziej popularnych plaż jest Llamani.  W kształcie zatoki z wielkimi białymi skałami na tle przejrzystej wody. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada. Himare idealnie miejsce do wypoczynku, dla osób które nie lubią głośnych kurortów.


Saranda


 Największy albański kurort, z szeroką gamą hoteli, restauracji i barów. Z pięknymi plażami i lazurowym morzem. Najbardziej słoneczny rejon nad Morzem Jońskim- przez 300 dni w roku można się opalać. Saranda ma ponad 2000 lat historii, była jednym z nadmorskich portów Starego Epiru. 17 km od Saranda znajduje się niewielkie kąpielisko nadmorskie Ksamil, którego piaszczyste plaże są uważane za najlepsze w okolicy kurortu. Ksamil słynie z ze skalistych wysepek, wystających 8-15 m z morza. Wybrzeże porośnięte jest gajami, w których dominuje dąb ostrolistny, wiąz, mirt.
Saranda słynie z rezerwatów małży a codziennie rano można kupić świeżo złowione przez rybaków ryby i owoce morza.