Albania - nie tylko plaże

Rego-Bis, 22.05.2020

Albania kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem...

Albania kojarzy się z beztroskim wypoczynkiem, obfituje w ogromną liczbę przepięknych plaż oraz smaczną kuchnię. Próbując znaleźć podstawowe informacje na temat historii Albanii, zazwyczaj znajduje się głównie wzmianki o Enverze Hoxha. Historia tych ziem jest jednak znacznie dłuższa, obfituje w urokliwe miasteczka z unikatową historią i architekturą oraz piękne zakątki przyrodnicze. Będąc na południu Albanii, w Sarandzie lub Ksamilu, warto też odwiedzić Grecję!

Berat  
Miasto w środkowej Albanii, nad rzeką Osum, zwane też często „miastem tysiąca okien” lub miastem-muzeum. Ze względu na charakterystyczne usytuowanie na stoku wzgórza, białe domy z ciemnobrązowymi oknami wyglądają niczym jednolita tafla. Miasteczko zostało założone w starożytności. Do dziś widać tu pamiątki historii oraz mieszankę różnych kultur – zarówno budynki związane z kulturą prawosławną, jak i muzułmańską. Znajduje się tu także słynna bizantyjska twierdza z czasów średniowiecza.

Góry Północnoalbańskie i Park Narodowy Theth
Park Narodowy Teth obejmuje Góry Północnoalbańskie, leżące na granicy z Czarnogórą – po stronie słowiańskiej nazywane, ze względu na to jak są strome i niebezpieczne, Przeklętymi. Park Narodowy obejmuje dolinę rzeki Theth wraz z wioską Theth położoną na wysokości 700 m n.p.m. i będącą jedną z najbardziej odizolowanych od europejskiej cywilizacji osad. We wsi można odwiedzić zabytkowy kościół, Muzeum Etnograficzne oraz zamkniętą wieżę Nikoll Koçeku, z którą związanych jest dużo legend i historii.

Szkodra
Miasto będące celem licznych wycieczek nie tylko dla osób wypoczywających w Albanii, ale też Czarnogórze. Nazwa miasta związana jest oczywiście z Jeziorem Szkoderskim – największym na Bałkanach, będącym osadą dla wielu rzadkich gatunków ryb i ptaków, w tym pelikanów. Szkodra kryje w sobie wiele zabytków, ogromny bazar oraz ruiny Twierdzy Rozafa. 

Kruja 
To dawna legendarna stolica kraju, charakteryzująca się malowniczą architekturą. Miasto położone jest w górach, posiada Muzeum Skanderbega (największego albańskiego bohatera) i Muzeum Etnograficzne, które są licznie odwiedzane przez wielu turystów. Najsłynniejszy zabytek stanowi tu średniowieczny zamek górujący nad miastem, po obu stronach którego powstał rozległy bazar kochany przez odwiedzających Bałkany.

Gjirokastra
Gjirokastra „miasto tysiąca schodów, Albania, Bałkany, Góry,  

Innym znanym albańskim miasteczkiem jest Gjirokastra zwana „miastem tysiąca schodów”. Miasto oddalone jest o około 50 km od południowych kurortów Albanii, powstało w XIII wieku i zostało zbudowane wokół istniejącego już wtedy zamku. Cały teren to wzgórze więc miasto zbudowane jest w taki sposób, że fundamenty jednego domu leżą właściwie na tym samym poziomie, co dach sąsiedniego. Architektura robi tu niesamowite wrażenie. W czasach komunizmu miasto było bardzo zadbane, gloryfikowane i otrzymało statut miasta-muzeum. Wszystko dlatego, że to właśnie stąd pochodził albański dyktator – Enver Hoxha, którego dom zachował się tu do dziś i funkcjonuje jako muzeum.

Błękitne Oko 
Zbiornik wodny Niebieskie Oko (Blue Eye, Syri i Kaltër) to źródło znajdujące się w łańcuchu górskim Mali i Gjerë, można je zobaczyć podczas trasy z Gjirokastry do Sarandy bądź Ksamilu. Jest to naturalny zbiornik wodny, którego źródło znajduje się około 45 metrów pod ziemią. Źródło cechuje się niesamowitym kolorem – przy brzegu, gdzie jest dość płytko, woda ma błękitne zabarwienie. Im bliżej środka, tym woda przybiera ciemniejszy kolor, jest niemal ciemnogranatowa, przez co wiele osób mówi, że przypomina tęczówkę oka. 

Przełęcz Llogara 
Podróżując przez Albanię autokarem lub samochodem, np. z Wlory do Sarandy, nie sposób przeoczyć Przełęcz Llogara stanowiącej jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Albanii. To historyczna przełęcz, przez którą Juliusz Cezar zmierzał w pogoni za Pompejuszem. Lesista dolina przełęczy Llogara objęta jest ochroną przez Park Narodowy. Występuje tu unikatowa roślinność, m.in. sosna czarna, sosna bośniacka, jodła bułgarska oraz jesion.

Tirana 
Będąc w Albanii, warto oczywiście odwiedzić stolicę kraju – Tiranę. To stosunkowo młode miasto, nie posiada wielu zabytków i widoczna jest tu spuścizna dyktatora. Jedną z największych atrakcji jest muzeum Bunk’art, czyli otwarty do zwiedzania tajny bunkier Envera Hodży – do zwiedzania jest około 100 pomieszczeń na 5 poziomach. Będąc w mieście, warto także odwiedzić główny plac miejski – Plac Skanderbega z pomnikiem bohatera narodowego od imienia którego pochodzi nazwa placu oraz mającym 12 metrów wysokości Posągiem Matka-Albania, Narodową Galerię Sztuki, Katedrę Zmartwychwstania (trzeci co do wielkości kościół prawosławny w Europie) i Meczet Ethem Beja. Zwiedzając Tiranę warto także zwrócić uwagę na mozaikę „Albania” (ruiny dawnego rzymskiego domu – III w.) oraz na wieżę zegarową. Chcąc odetchnąć, można napić się kawy na osiemnastym piętrze biurowca Sky Tower, gdzie znajduje się bar, który bez przerwy kręci się wokół własnej osi.

Tirana, Stolica, Albania, Bałkany,  Plac Skanderbeg,

Korfu (Grecja)
Spędzając wakacje na południu Albanii warto odwiedzić także pobliską Grecję, zwłaszcza oddaloną o 5 km od wybrzeża albańskiego wyspę Korfu. Warto zobaczyć starówkę zwaną Kerkyra z kościołem św. Spirydona i Canal d’Amour – skalny kanion z wyjątkowo romantyczną atmosferą, szczególnie piękny o zachodzie słońca. Polecamy również Przylądek Drastis, gdzie znajduje się jedna z piękniejszych ścieżek spacerowych, z której roztacza się cudowny widok na okolicę i morze. Można także skorzystać z rejsu na wyspy Paxos i Antipaxos, czyli dwie wysepki z wapiennymi skałami, przy których woda jest niezwykle przejrzysta, co powoduje, że kąpiel w tej okolicy jest bardzo przyjemna.

Greckie Meteory
Meteory to robiący niesamowite wrażenie masyw skał z piaskowca i zlepieńca (osiągających wysokość do 540 m n.p.m.), na szczycie których na przełomie XIV i XV wieku został wybudowany zespół 24 monastyrów (prawosławnych klasztorów). Do dnia dzisiejszego sześć z monastyrów funkcjonuje jako klasztory (cztery męskie i dwa żeńskie). Kompleks jest możliwy do zwiedzania, jednak wybierając się tam na wycieczkę trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze: mężczyźni musza mieć długie spodnie, kobiety muszą mieć zakryte ramiona i kolana.