Perełki bułgarskiego wybrzeża

Rego-Bis, 30.07.2020

Wakacje nad Morzem Czarnym

Morze Czarne to jedno z najmłodszych mórz Ziemi, które jeszcze około osiem tysięcy lat temu było jeziorem. Wielu badaczy twierdzi, że istnienie morza jest dowodem na to, iż biblijny potop był faktem.  Podobno to wody potopu przyczyniły się do zalania ówczesnego jeziora i przeistoczenia go w Morze Czarne! A skąd wzięła się nazwa? Według podań, już w starożytności zauważono, że przedmioty, które zostały wyłowione z tamtejszych wód, były pokryte czarnym nalotem. Nie świadczy to o niczym złym! Jest to wynikiem występowania w morzu siarkowodoru, który tak właśnie reaguje z wszystkimi metalami. Morze jednak zostało utożsamione z czernią i tak zaczęła funkcjonować jego obecna nazwa. Historia Morza Czarnego kryje w sobie wiele ciekawostek, a jego fauna i flora są niezwykle bogate. Morze graniczy współcześnie z sześcioma krajami: Bułgarią, Rumunią, Turcją, Ukrainą, Rosją i Gruzją. Nasze ulubione czarnomorskie plaże znajdują się w Bułgarii, której linia brzegowa wynosi aż 378 km, podzielona jest na niemal 100 oficjalnie wydzielonych plaż, z których wiele uzyskało oznaczenie błękitnej flagi. Najsłynniejszym tamtejszym kurortem jest zdecydowanie Słoneczny Brzeg. Bułgarskie wybrzeże kryje jednak na swoim terenie mnóstwo skarbów, można tu odwiedzić naprawdę magiczne miejsca.


Nessebyr

Nessebyr, Nesebar, Nesebur – wiele jest wariantów nazwy tego malowniczego miasteczka, zlokalizowanego 3 km od Słonecznego Brzegu. Miejsce przepełnione jest historią, choć nieokreślony jest czas jego powstania. Według wielu zostało założone około trzy tysiące lat temu przez Traków. W 1956 roku Nessebyr został uznany za rezerwat architektoniczny i archeologiczny, a 27 lat później został wpisany na listę UNESCO. Stare Miasto położone jest na półwyspie, ze stałym lądem łączy go tylko wąski przesmyk. Miasteczko słynie z wąskich brukowanych uliczek, charakterystycznych domków z kamiennymi parterami i drewnianymi, niejako nadwieszonymi nad uliczkami piętrami, dużej liczby zabytków oraz lokalnych tawern, tradycyjnych restauracyjek i kramów z pamiątkami. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta jest drewniany wiatrak z XVIII wieku, który stoi na grobli łączącej półwysep z lądem. Z dawnych czasów pozostała tu brama i ruiny murów miejskich, niegdyś okalających cały półwysep. Ważnymi świątyniami, które warto odwiedzić podczas spaceru po Nessebyrze są ruiny cerkwi św. Zofii, która często zwana jest Starą Metropolitą i jest tutejszą najstarszą świątynią oraz średniowieczna Cerkiew Chrystusa Pankratora z przełomu XIII i XIV wieku. Świątynia charakteryzuje się swastykami na fasadzie, które wydają się dość kontrowersyjne, symbolizują jednak kult słońca. Fani historii, dla których spacer między starymi budynkami nie będzie wystarczający, mogą odwiedzić tu Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne. Wokół starówki ciągnie się promenada, z której roztaczają się piękne widoki. Miasteczko charakteryzuje się naprawdę niesamowitą atmosferą, pięknymi widokami, często nazywane jest Perłą Morza Czarnego lub bułgarskim Dubrownikiem. 


Bałczik i Przylądek Kaliakra

Bałczik to słynne bułgarskie miasteczko, w którym znajduje się piękny ogród botaniczny oraz pałac rumuńskiej królowej Marii. Ogród znany jest z bogatej kolekcji kaktusów. To właśnie w kompozycji lokalnej zieleni, kaktusów i kwiatów, został wybudowany piękny pałac. Warto przyjechać tu na miły spacer, który będzie chwilą odpoczynku od gwarnej plaży. Będąc w Bałcziku, warto wyruszyć jeszcze nieco dalej, na Przylądek Kaliakra. Stanowi on dwukilometrowy cypel, tworzony przez monumentalne, niemal pionowe skały. Właśnie tu, na styku trzech żywiołów: morza, powietrza i ziemi powstało wyjątkowe miejsce, obfitujące w jaskinie i podwodne skały. Kaliakra jest również miejscem o wartości historycznej. Jego nazwa oznacza "cudowny przylądek", i związana jest z występującym tu różowym wapieniem. Według legendy, wapienne ściany zawdzięczają swój kolor krwi 40 niewiast, który znajdowały się w oblężonej przez Turków twierdzy na przylądku. Działo się to w XIV wieku. Zamiast poddać się najeźdźcom, panny splotły razem włosy i wskoczyły do morza. Czerwone plamy na wapiennych klifach to symbole ich krwi. Dziś, przy wejściu na skały, znajduje się obelisk z napisem "Brama 40 dziewic", upamiętniający tamto wydarzenie.


Warna

Warna, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej

Warna to trzecie pod względem miasto Bułgarii, największe zlokalizowane na wybrzeżu, zwane często morską stolicą kraju. Historia tego miejsca sięga VI wieku p.n.e. Spacerując po mieście, można podziwiać m.in. ruiny budowli rzymskich, fortyfikacji bizantyjskich czy też zabytki architektury tureckiej. Odwiedzając miasto należy zwiedzić Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, dawne Termy Rzymskie i Muzeum Archeologiczne. Warna to również miasto, które jest związane z polsko-węgierską historią. Znajduje się tu pomnik i mauzoleum polskiego króla Władysława Warneńczyka. Atrakcją Warny, która nie posiada długiej historii, jednak jest niezwykle popularna wśród turystów, jest tutejsze delfinarium. W tym morskim ogrodzie odbywają się prawdziwe "przedstawienia", podczas których bawią publiczność trzy przesympatyczne delfiny. Dla osób lubiących spacery, polecamy Park Nadmorski w Warnie, który jest jednym z największych parków krajobrazowych na Bałkanach! Warna to połączenie nowoczesności z historią i tradycją, dzięki czemu zyskuje sobie przychylność wielu odwiedzających. Jeśli po pobycie tutaj, ktoś czuje niedosyt i chciałby zobaczyć więcej miejsc historii, wystarczy oddalić się o około 12 km, by ujrzeć najbardziej znany i wyjątkowy  kompleks klasztorny Aladża, który był schronieniem pierwszych tutejszych chrześcijan. Wydrążone w skałach wapiennych pieczary, połączone krętymi schodami robią niesamowite wrażenie. 


Sozopol

Sozopol jest jednym z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu, obecnie składające się z dwóch odmiennych części – starej i zabytkowej oraz nowej, pełnej hoteli i miejsc rozrywki. W VII wieku p.n.e. powstało tu greckie polis i od wtedy nieprzerwanie trwa piękna historia tego miasteczka. Na terenie starówki, która się tu zachowała, pozostało około 200 drewnianych domów z przełomu XVIII i XIX wieku. Niektóre z nich zostały pięknie odrestaurowane. W jednym z takich miejsc powstało tutejsze Muzeum Etnograficzne. Będąc tu, warto także odwiedzić cerkiew Najświętszej Marii Panny z XVII wieku, kaplicę św. Zosyma z XIX wieku oraz małą cerkiew św. Jerzego, która została wzniesiona na miejscu starożytnej bazyliki. To co wyróżnia Sozopol to także zieleń! Miasteczko wypełnione jest drzewami oraz winorośli pnącej się po murach starych zabudowań. Wszystko to podziwiać można podczas spaceru po wąskich, krętych, brukowanych uliczkach. 

Sozopol