O Czarnogórze słów kilka

Rego-Bis, 13.12.2021

Czy warto wybrać się  na wczasy do Czarnogóry? Zadając do pytanie od razu pojawia się kolejne. Jaką Czarnogórę mamy na myśli? Istnieje szczyt oraz popularny ośrodek narciarski o nazwie Czarna Góra w Sudetach w masywie Śnieżnika. Wybierając na tegorocznego sylwestra do przyjemnego Hotelu Mir-Jan SPA w Lądku Zdrój można spokojnie odwiedzić Czarną Górę (jest ona odległa tylko o 11 km). Co ciekawe, wcześniejsza niemiecka nazwa szczytu brzmiała Schwarzer Berg. Gdyby zasłużony czeski polityk i książę Karel Schwarzenberg oraz znany aktor i polityk Arnold Schwarzenegger postanowili wybrać się na narty w tym czasie co my, to można by się pochwalić: „w Schwarzer Bergu szusowałem z Schwarzenbergiem i Schwarzeneggerem.”  Natomiast w Czeskiej Republice znajduje się niewielkie miasteczko o nazwie Černá Hora, czyli Czarna Góra. Liczy około 2200 mieszkańców, na jej terenie znajduje się XIII wieczny zamek później przebudowany na pałac.  Największą atrakcją jest założony już w 1298 roku browar Černá Hora oferujący szeroki wybór doskonałego piwa. Istnieje możliwość zwiedzania browaru. A jeśli nie chcemy zobaczyć morza śniegu, morza czeskiego piwa tylko prawdziwe morze, takie ze słoną wodą? Wtedy trzeba wybrać się w dłuższą podróż do Czarnogóry nad Morzem Adriatyckim.

Nazwa tego państwa po czarnogórsku brzmi „Crna Gora”, po czesku tak samo jak miasteczko z browarem, czyli Černá Hora. W większości języków, w tym po angielsku nosi nazwę „Montenegro”. Nazwa oznacza oczywiście czarną górę i była używana przez Wenecjan, którzy przez wiele wieków dominowali w tym regionie (stąd piękne zabytki w stylu włoskim np. w Kotorze i Peraście). Kraj jest bardzo mały, ma powierzchnię 13 812 km². W Polsce są zaledwie 3 województwa (śląskie, świętokrzyskie i opolskie) mniejsze od Czarnogóry. Jak sama nazwa wskazuje jest to państwo wyjątkowo górzyste ze średnią wysokością 1,086 m n.p.m.  Dla porównania Polska ma tylko 173 m, alpejska Austria 910 m a sąsiednia Albania 708 m n.p.m. Najwyższy szczyt to Bobotov Kuk 2,522 m n.p.m. zlokalizowany w masywie górskim Durmitor. W Durmitorze znajduje się 48 szczytów powyżej 2000 m n.p.m. oraz największy i najgłębszy kanion w Europie, czyli kanion rzeki Tara. Głównym miastem Durmitoru jest Żabljak nazywany czasem „czarnogórskim Zakopanym”. W 1952 roku powstał park narodowy, który w 1980 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W sumie Czarnogóra ma 5 parków narodowych: wspomniany Durmitor, Jezioro Szkoderskie, Lovćen, Biogradska Gora oraz Prokletije (Góry Przeklęte). Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się 4 pozycje (trzy dziedzictwa kulturowego: Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru, późnośredniowieczne rzeźbione nagrobki kamienne (Žabljak, Plužin) oraz fortyfikacje weneckie z XVI–XVII wieku (Kotor) i jedno o charakterze przyrodniczym: Park Narodowy Durmitor.   Długość granic lądowych Czarnogóry wynosi 625 km. Dalsze 293,5 km przypada na granicę morską. Czarnogóra graniczy z następującymi państwami: z Chorwacją (25 km), Bośnią i Hercegowiną (225 km), Serbią (124 km), Kosowem (79 km) i Albanią (172 km). Populację Czarnogóry szacuje się na 607,414 mieszkańców (2021). Z Polskich miast to Wrocław, Łódź, Kraków i Warszawa mają więcej mieszkańców niż cała Czarnogóra. Prawie jedna trzecia: 177,000 zamieszkuje stolicę – Podgoricę. 

Czy warto wybrać się do Czarnogóry w wakacje 2022 ? Sprawdź i przekonaj się sam rezerwując np. Villę Margot w przepięknym Herceg Novi nad Zatoką Kotorską.