Co warto zobaczyć w Czarnogórze- TOP 5

Rego-Bis, 18.10.2021

 

Cetinje

Dawna stolica Księstwa a później Królestwa Czarnogóry- główny ośrodek religijny tego kraju. Niezwykła parterowa zabudowa kojarzy się bardziej z alicją niż Bałkanami jednak zabytki są tutaj na skalę światową. Monaster Cetinijski, dwór PiotraII Petrovica- Njegosa, liczne świątynie, zabytkowe domy i pałacyki. Niegdyś mieściły się tutaj ambasady wielkich mocarstw. 

Jezioro Szkoderskie

Jest największym słodkowodnym zbiornikiem, leży na pograniczu Czarnogóry i Albanii. Jest to jezioro krasowe, które posiada bardzo zróżnicowaną linię brzegową. Na licznych wysepkach znajdują się zabytkowe twierdze i cerkwie. Większość jeziora jest parkiem narodowym z niezwykłą florą i fauną- obecnę są tutaj nawet pelikany.

Boka Kotorska

Znana chyba wszystkim- nazywana jedynym fiordem na południu Europy. Jest to mocno rozczłonkowana zatoka riasowa- jedno z najbardziej malowniczych miejsc na całych Bałkanach. Woda wcina się w skaliste góry Lovcen i Orjen. U podnóża znajdują się cudowne miasteczka, które warto odwiedzić- Kotor, Perast i zamykający zatokę Herceg Novi.

Monaster Ostrog

Jest to jeden z najważniejszych ośrodków duchowych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Jest to kompleks składający się z dwóch monastyrów- górny robi niezapomniane wrażenie, gdyż wbudowany jest w pionową skałę. 

Góry Dynarskie

Prawdziwa mekka przyrodników i etnografów a przede wszystkim osób wędrujących po górach. W czarnogórskiej części Gór Dynarskich znajdują się dzikie kresowe pasma górskie. Szczególnie znany jest Durmior, który wraz ze swoimi głębokimi kanionami rzeki Tara, Piva, Susica i Komarnica stanowią nie lada atrakcję dla miłośników fotografii.