Będąc w Czarnogórze, trzeba to zobaczyć!

Rego-Bis, 11.05.2020

Czarnogóra to niewielki europejski kraj, w którym każdy może odnaleźć to, co lubi najbardziej – morze, góry, jeziora, rzeki, historyczną przepiękną zabudowę… Znajduje się tu 5 parków narodowych, jedna z najwyżej położonych miejscowości w Europie, najwyższy most samochodowy w Europie i drugi najgłębszy kanion na świecie! Mamy tu także oczywiście niesamowicie Zatokę Kotorską, którą obowiązkowo trzeba odwiedzić.

Zatoka Kotorska i miasto Herceg Novi

Zatoka Kotorska (zwana też Boką Kotorską) otoczona przez góry, przypominające zdaniem wielu norweskie fordy, wpadające wprost w wody zatoki. Największym miastem położonym nad Boką, wprost naprzeciwko wejścia do Zatoki Kotorskiej, w odległości 7 km od otwartego morza, jest Herceg Novi nazywane „miastem kwiatów”. Będąc tutaj trzeba odwiedzić trzy twierdze: Forte Mare, Kanli Kulę i Španjolę, Monastyr Savina, wieżę zegarową zlokalizowaną na pięknej rozbudowanej starówce położonej pomiędzy dwiema twierdzami, Plac Bellavista z cerkwią św. Michała Archanioła oraz wybrać się na jedną z tutejszych plaż bądź w rejs po całej zatoce. Miasteczko obfituje też w liczne koncerty, wydarzenia kulturalne, tradycyjne restauracje oraz kawiarnie serwujące pyszna kawę, a prawie z każdego z tych miejsc rozciaga się widok na morską toń oraz piękne wzgórza. 

Kotor i Perast

Kotor to najsłynniejsze czarnogórskie miasto, nazywane „Dubrovnikiem Czarnogóry“, pełne zabytkowych budynków, wąskich uliczek i lokalnych restauracji oraz kawiarni. Będąc w Kotorze należy skosztować tradycyjnego tutejszego ciasta, nazywanego krempita (przypominającego nasza kremówkę) oraz przespacerować się po Starym Mieście z renesansową i wenecką architekturą. Trzeba tu zobaczyć piękna bramę miesjską, Pałac Książęcy, pałac Beskuciów, pałac Bizantich, Katedrę św. Tripuna oraz inne liczne opiękne zabytkowe kościoły. Propozycja dla najbardziej wytrwałych to wyprawa po murach miejskich. „Wyprawa“ to jak najbardziej odpowiednie słowo, ponieważ mury wznoszą się aż do wysokości 260 m n.p.m. a ich długość wynosi 4.5 km. 

Równie pięknym, dużo mniejszym miasteczkiem, jest Perast. To perełka czarnogórska, pełna zabytków z czasów Republiki Weneckiej. Można tu odwiedzić m.in. kościół św. Marka, barokowy kościół św. Antoniego i pałac Bujevicia, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie. Z miasta rozpościera się także niebywały widok na dwie wyspy: Wyspę św. Jerzego (zwaną też Wyspą umarłych, ze względu na rosnące tam cyprysy i znajdujące się groby duchownych) oraz Wyspę Matki Boskiej na Skale. 

Wyspa Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela)

Wyspa Matki Boskiej na Skale to jedyna sztuczna wyspa na Adriatyku. Według legendy, 22 lipca 1452 roku, w miejscu gdzie dziś znajduje się wyspa, a niegdyś znajdowała się mała skała, dwóch braci rybaków odnalazło obraz przedstawiający Matkę Boską. Obraz trzykrotnie przenoszono do kościoła w Peraście, ale w nieokreślonych okolicznościach zawsze ponownie znajdował się na skale. Rybacy więc postanowili stworzyć tam sztuczną wyspę a na niej kościół. Wyspa usypana jest z wraków statków oraz kamieni. Na Gospie od Škrpjela oprócz kościoła, znajduje się obecnie także muzeum. Jednym z najcenniejszych przedmiotów jest tam wyszywany m.in. za pomocą ludzkich włosów gobelin, przypominający wizerunek Matki Boskiej.


Jezioro Szkoderskie

Największe jezioro na Bałkanach, które leży na granicy czarnogórsko-albańskiej (ponad 60% należy do Czarnogóry). Prezentuje się niczym pasmo górskie oblane wodą, urozmaicone wysepkami, na których wybudowano monastyry. Jezioro objęte jest ochroną, ponieważ występuja tu liczne rzadkie gatunki ptaków lub ryb. To jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie podczas rejsu można zobaczyć pelikany.

Monastyr Ostrog 

Monastyr (czyli prawosławny zakon) założony w XVII wieku przez  św. Bazylego Ostrogskiego, który przyciąga rzesze pielgrzymów oraz turystów – ze względu na walory religijne oraz architektoniczne. Monastyr wbudowany jest w górskie zbocze, to „świątynia w skałach”. Klasztor stanowi zespół dwóch świątyń – górnej i dolnej oddalonych od siebie trasą, odpowiadającą 30 – 60 -minutowemu spacerowi. 

Park Narodowy Durmitor 

Najpopularniejszy wśród czterech górzystych parków narodowych Czarnogóry, bardzo malowniczo położony, nieopodal rzeki Tara, która posiada najgłębszy kanion w Europie. Na terenie PN Durmitor położone jest także miasteczko Žabljak – jedno z najwyżej zlokalizowanych miast Europy, na terenie którego znajduje się znany most nad rzeką Tarą, obok którego można skorzystać z emocjonującej oferty przejechania się kolejką tyrolską (zip line). Durmitor sprzyja górskim wyprawom, długim spacerom, relaksowi wśród pięknej przyrody, a Tara umożliwia także skorzystanie z raftingu, czyli spływu pontonami po rzece, podczas którego będzie można zaobserwować najgłębszy w Europie kanion od wewnątrz.