Nowoczesność i luksus. Co warto zobaczyć w ZEA?

Rego-Bis, 17.01.2022

Zjednoczone Emiraty Arabskie urzekają świat swoimi drapaczami chmur, eleganckimi hotelami, fantazyjnymi centrami handlowymi i malowniczą linią brzegową. Znajdują się tutaj jedne z najlepszych hoteli i najbardziej luksusowe kurorty. Miłośnicy współczesnej architektury i najnowszych technologii będą zachwyceni tym państwem. Nowoczesne budynki sięgające nieba, wspaniałe meczety, ciekawe muzea i słynne wyspy stworzone całkowicie przez człowieka mają aurę, która sprawia, że tysiące turystów odwiedzają ten kraj. Atrakcje takie jak Ferrari World, Legoland i Marina Mall przyciągają na egzotyczne wakacje zarówno rodziny z dziećmi jak i pary szukających nowych przeżyć. Wielka ilość ogromnych centrów handlowych sprawiła, że jest to doskonałe miejsce dla osób uwielbiających zakupy. Chociaż Zjednoczone Emiraty Arabskie są znane jako idealna lokalizacja na luksusowe wczasy w ultranowoczesnej metropolii położonej nad wodą, to nie należy zapominać o niezwykłej przyrodzie tego kraju. Wnętrze kraju, pustynie i góry Al-Hadżar, to przede wszystkim przepiękna sceneria nieba, przyrody i przygody. Poczynając od wycieczek jeepami przez falujące wydmy po najdłuższą na świecie tyrolkę nad poszarpanymi konturami góry Jebel Jais.     

Burdż Chalifa

Wieżowiec znajdujący się w Dubaju jest najwyższym budynkiem na świecie (ma ponad 827 metrów wysokości oraz 163 piętra użytkowe) i stanowi jeden z symboli miasta. Ogólny wygląd nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu (zwłaszcza ornamenty). Budynek jest przykładem niezwykłej inżynierii technicznej z dwoma punktami widokowymi: na 124 piętrze (452 metrów) oraz na 148 (555 metrów). Aby się tam dostać należy skorzystać z najszybszych na świecie dwupokładowych wind, poruszających się z prędkością 10 m/s. Widoki zapierają dech w piersiach. Na platformie znajdują się wizjery o dużej mocy, które umożliwiają obserwację miejskiej panoramy (przynajmniej w pogodne dni) i sprytnie symulują ten sam widok w nocy i w latach 80. XX wieku. Istnieje również sześć teleskopów cyfrowych, które wykorzystują kamery HD z dużym zoomem. Bilety wstępu warto zakupić z wyprzedzeniem. W Burdż Chalifa znajduje się również najwyżej położona restauracja na świecie.

Wielki Meczet Szejka Zajida

Majestatyczna konstrukcja jest symbolem Abu Zabi. Jest najważniejszym i największym miejscem kultu dla obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich, mieszczącym około 40 000 osób. Z ponad 80 marmurowymi kopułami na dachu podtrzymywanymi przez 1000 filarów i czterema minaretami o wysokości 107 metrów, jest to arcydzieło nowoczesnej architektury i dizajnu islamskiego.
Zbudowanie na polecenie szejka Zayida, pierwszego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie znajduje się miejsce jego ostatniego spoczynku. Meczet jest jednym z niewielu w regionie otwartych dla niemuzułmanów, gdzie można spokojne zwiedzić cały kompleks z przewodnikiem. Do jego budowy wykorzystano ponad 90 000 ton czystego białego marmuru sprowadzonego z Macedonii Północnej. Delikatne motywy kwiatowe inkrustowane kamieniami półszlachetnymi, takimi jak lapis lazuli, czerwony agat, ametyst, jaspis i masa perłowa, zdobią różnorodne marmury i kontrastują z bardziej tradycyjnymi geometrycznymi detalami ceramicznymi. W środku można podziwiać żyrandole, z których największy waży około 11 ton. Mienią się kryształami Swarovskiego i są pokryte 40 kilogramami 24-karatowego galwanizowanego złota. Najbardziej imponującym elementem sali modlitewnej jest największy na świecie (5600 metrów kwadratowych) ręcznie tkany dywan z irańskiej bawełny i wełny nowozelandzkiej.

Ferrari World

Tematyczny park zlokalizowany w Abu Zabi jest doskonałym miejsce rozrywki dla rodzin z dziećmi i poszukiwaczy przygód. Znajduje się tutaj m.in. formula Rossa – najszybsza na świecie kolejka górska. Maksymalna prędkość to 240 km/h, którą osiąga się w zaledwie 4,9 sekundy. Jest to przeżycie zbliżone do jazdy bolidem Formuły 1.

Jebel Jais Flight

Jest to najdłuższa tyrolka na świecie, która biegnie po zboczu góry przez ponad dwa kilometry. Osiąga się na niej prędkość ponad 120 kilometrów na godzinę. Zlokalizowana jest wśród surowych szczytów gór Hajar znajdujących się blisko granicy z Omanem w emiracie Ras al-Chajma.