Nesebyr - perła Bułgarii

Rego-Bis, 30.03.2020

Nesebyr, Nessebar, Nesebur… wiele wariantów nazwy dotyczącej jednego wyjątkowego miejsca – zabytkowego bułgarskiego miasteczka zlokalizowanego 3 km od Słonecznego Brzegu, na skalistym półwyspie na wybrzeżu Morza Czarnego.

Datuje się, że miasto zostało założone 3000 lat temu przez Traków, nazywane wówczas Mesambrią. Od 1956 roku miasto uznane jest za rezerwat architektoniczny i archeologiczny, a od 1983 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Nesebyr jest idealnym pomysłem na spędzenie wolnego dnia dla osób wypoczywających w Słonecznym Brzegu. Z kurortu można udać się tam pieszo, miejskim autobusem (ceny biletów zaczynają się już od 1 lewa), stateczkiem lub turystyczną lokomotywą. W okolicach Nesebyru jest także wiele hoteli, polecamy np. Evridika Family Hotel lub Cooks Club Sunny Beach. Dobrym wyborem na urlop może być również miejscowość Rawda położona 3 km od opisywanej „Bułgarskiej Perły”.

Nesebyr, Bułgaria, plaża

Zwiedzanie Bułgarii

Nesebyr to jedno z najstarszych miast w Bułgarii, a nawet w Europie. Wizytówką miasteczka jest charakterystyczny drewniany młyn wodny idealnie komponujący się z panoramą. Miasto dziś  stanowi idealne połączenie tradycji i nowoczesności. Zabytkowa część położona jest na wyspie połączonej z lądem sztuczną groblą. Stara część Nesebyru jest malutka, wymiary starówki to zaledwie 850 m długości i 350 m szerokości. Na tak małej powierzchni odnajdziemy liczne cerkwie, klimatyczne uliczki, muzea: Archeologiczne i Etnograficzne oraz liczne sklepy z pamiątkami. Miasto często nazywane jest „Dubrovnikiem Bułgarii” i to nie tylko ze względu na swoje zabytkowe walory, ale także na znaczenie i lokalizację – od najdawniejszych czasów prężnie rozwijał się tu handel i miejsce to było bardzo ważne dla rozwoju kultury Traków, Greków i Turków.

Nesebyr otoczony jest ruinami pradawnych murów, za którymi skrywają się wąskie uliczki, liczne schody, zabytkowe kamienne i drewniane domy oraz liczne kościoły. Dawniej miasto, niepołączone z lądem, stanowiło niemal niedostępną, prężnie rozwijającą się twierdzę.  O tej osadzie mówi się, że to „miasto 40 cerkwi”. Część z dawnych świątyń niestety popadła już w ruinę, jednak podczas spaceru po wąskich krętych uliczkach można zobaczyć do dnia dzisiejszego Cerkiew św. Apostołów, Cerkiew św. Jana Chrzciciela z XI w., Cerkiew Bogurodzicy z XIX w czy tzw. Bazylikę zwaną Nadmorską. Najważniejszą spośród cerkwi jest pochodząca z XIII wieku Cerkiew Chrystusa Pantokratora stanowiąca przepiękne połączenie białego kamienia i czerwonej cegły. Miasteczko obfituje również w liczne kawiarnie i restauracje, gdzie zasmakować można tradycyjnych smaków Bułgarii. W kramach z pamiątkami można zakupić ręcznie wyrabianą biżuterię, także z drewna bądź muszli. Muszle są charakterystycznym elementem tutejszych plaż – na niektórych z nich zobaczyć można mnóstwo rozkruszonych muszelek, dzięki czemu piasek przybiera fioletowo-biały kolor, co sprawia że tutejsze plaże są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.Nowa część miasta jest nowoczesna, prężnie rozwija się tu infrastruktura turystyczna. Miejsce obfituje w różne atrakcje, będąc tu można odwiedzić np. najnowocześniejszy i największy park wodny w Bułgarii, którego powierzchnia wynosi ponad 3000 m². Miejsce to nazywa się Aqua Paradise. Poza tym nowa część Nesebyru, jak i Słoneczny Brzeg, pełne są restauracji i kawiarni. Wybrzeże bułgarskie to wprost idealne wybrzeże na wczasy! Podczas wypoczynku, poza korzystaniem z uroków pięknej piaszczystej plaży, warto także poznać nieco bułgarskiej historii i odwiedzić jeden z najpiękniejszych tutejszych zakątków.