Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe

Rego-Bis, 12.06.2020

Wakacje w Polsce też są ciekawe!

Piękna przyroda i malownicza okolica, to jeden z najważniejszych czynników, które brane są pod uwagę przy planowaniu wakacji. Przed wyjazdem sprawdzamy standard obiektu noclegowego, okoliczną infrastrukturę i zabytki, jak i miejsca ważne ze względu na swoją unikatową przyrodę. Od dawna zachwycamy się chorwackimi Jeziorami Plitwickimi, czarnogórskim Durmitorem, albańskimi górami Teth czy macedońską Galiczicą. To przepiękne miejsca, właściwie niemożliwe do opisania! Nie zapominajmy jednak, że także Polska dysponuje malowniczymi zakątkami. Mamy morza, góry, jeziora, rzeki i aż 23 parki narodowe

Wybrzeże Bałtyku, słynące z plaż piaszczystych i smażalni pysznych świeżych ryb, dysponuje dwoma parkami narodowymi – na Pomorzu Zachodnim znajduje się Woliński Park Narodowy, na Pomorzu w okolicy miasteczka Łeba zlokalizowany jest Słowiński Park Narodowy

Parki Narodowe Polski północnej
Woliński Park Narodowy zlokalizowany jest w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim, obejmujący także archipelag wysp we wstecznej delcie rzeki Świna. To pierwszy nadmorski park w Polsce objęty ochroną. Jego symbolem jest bielik. Miejsce zawiera w sobie jeden z najpiękniejszych odcinków polskiego wybrzeża klifowego, lasy bukowe i unikatową wyspiarską deltę Świny. Utworzono tu cztery szlaki piesze o różnym stopniu trudności, dwie ścieżki przyrodnicze i 3 drogi rowerowe. Najchętniej odwiedzanymi atrakcjami są Pokazowa Zagroda Żubrów, Muzeum Przyrodnicze oraz latarnia morska. Latarnia zlokalizowana jest na wzniesieniu Kikut blisko Wisełki. Wysoka na około 18 metrów daje światło widoczne z  oddali 19,5 km. Obiekt działa od 1962 r. Z latarni rozpościerają się cudowne widoki, poza nią utworzono tutaj cztery specjalne punkty widokowe. Drugim polskim parkiem narodowym morskim jest Słowiński Park Narodowy, którego symbolem jest mewa srebrzysta. Słynie z unikatowych ruchomych wydm, ale znajdują się tu także jeziora, bagna, torfowiska, bory i lasy. Innym ciekawym przyrodniczo miejscem Polski północnej, pełnym zbiorników wodnych, które nie doczekało się jeszcze swojego parku narodowego, jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Utworzono tu około 100 rezerwatów przyrody i Mazurski Park Krajobrazowy, na terenie którego znajduje się największe polskie jezioro Śniardwy oraz północna część Puszczy Piskiej z rzeką Krutynią.

Górskie wycieczki i wędrówki

Parki narodowe zlokalizowane są w różnych częściach Polski, właściwie w każdym regionie można odnaleźć ciekawe przyrodniczo miejsce. Wyjątkowo niesamowitą atmosferą charakteryzują się górskie tereny Polski południowej: dziewicze Bieszczady, majestatyczne Tatry oraz Sudety, w których skład wchodzą najstarsze góry Europy, czyli Góry Sowie oraz jedyne na kontynencie góry płytowe – Góry Stołowe.

Bieszczadzki Park Narodowy
Park zlokalizowany w Bieszczadach, w Polsce południowo-wschodniej, którego symbolem jest ryś. To trzeci co do wielkości park narodowy w naszym kraju i największy park górski. Na jego ternie zlokalizowany jest najbardziej wysunięty na południe punkt Polski, czyli szczyt Opołonek (1028 m n.p.m.). Górzysty teren to bezkresna zieleń, której widok jest piękny i relaksujący. Poza bujną roślinnością, żyją tu liczne gatunki rzadko spotykanych zwierząt, np. ryś, niedźwiedź brunatny oraz wilk. Bieszczady są jedynym miejscem w Polsce, gdzie obok siebie egzystują te trzy największe europejskie ssaki drapieżne. Tutaj także bytuje drugie największe stado żubrów na świecie (pierwsze również znajduje się w naszym kraju – to Puszcza Białowieska). Góry przeplatają się z jeziorkami i rzekami, z których najciekawszymi są Rzeka Strwiąż i potok Maszanka, należące do zlewiska Morza Czarnego. Niewiele polskich zbiorników wodnych kończy swój bieg w innym zlewisku, niż Bałtyk! Utworzono tu kilkanaście ścieżek przyrodniczo-historycznych, prowadzących wzdłuż szlaków pieszych. Żadne inne miejsce w Polsce nie sprzyja relaksowi tak bardzo jak cudowne Bieszczady!

Bieszczady, Park Narodowy, góry

Tatrzański Park Narodowy
Park obejmuje cały obszar polskich Tatr i około 3 700 ha lasów przylegających do nich od strony północnej. Jego symbolem jest kozica górska. Tylko 30% terenów to skały, wody i murawy wysokogórskie, pozostała część to zarośla kosodrzewiny oraz tereny leśne. Tatry są jedynymi w naszym kraju górami  o charakterze alpejskim. Tylko tu można spotkać polskie kozice i świstaki. Żaden z polskich parków narodowych nie posiada aż tak bujnej roślinności! Około 200 gatunków roślin nie można spotkać w żadnym innym miejscu w Polsce, poza Tatrami. Ogólnie świat roślinny obejmuje tu niemal 1000 gatunków, co stanowi prawie połowę wszystkich gatunków występujących na terenie Polski. Tutejsze widoki, górski teren, bujna roślinność i krystalicznie czyste powietrze sprawiają, że chce się tu zostać na zawsze!

Parki Narodowe Sudetów
Najwyższym pasmem Sudetów Karkonosze, na terenie których powstał Karkonoski Park Narodowy. Jego symbolami są dzwonek karkonoski, goryczka trojeściowa oraz Śnieżka, będąca najwyższym tutejszym szczytem. Charakterystyczne dla tego obszaru są potężne górskie grzbiety, rozległe piękne lasy, torfowiska, zarośla kosówki, gołoborza i kotły polodowcowe nierzadko pełniące funkcje stawów. Niecałe 100 km na południe od Karkonoskiego PN, także na terenie Sudetów, znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych, którego symbolem jest świerk. Obszar tego parku charakteryzuje się płaszczyznami zrównań i widniejącymi nad nimi urwistymi ścianami. Rzeźba terenu jest tu absolutnie unikatowa. Urozmaicają ją różnorodne formy erozji piaskowców, tworzących labirynty, blokowiska skalne i skałki o nietypowych kształtach. Żyją tu m.in. jelenie, dziki, sarny, lisy rude oraz wiewiórki, także czarne, które są rzadko spotykane. 
To zaledwie część naszych polskich parków narodowych! Polska przyroda obfituje w unikatowe, piękne miejsca sprzyjające relaksowi, długim pieszym wędrówkom i obcowaniu z naturą!