Co warto zobaczyć na Śląsku?

Rego-Bis, 20.05.2021

 

    Pisząc o Śląsku trzeba od razu postawić sprawę jasno – Śląsk to bardzo zróżnicowany, bogaty w zabytki, zieleń i przede wszystkim pełen natury region Polski. Nie, Śląsk to nie tylko kopalnie. Na Śląsku nie będziecie się nudzić – klasztory, kopalnie, muzea, pałace i zamki, natura, Beskidy, rzeki i wiele więcej. Pomimo, iż Śląsk historycznie obejmuje również Wrocław i województwo opolskie, na potrzeby artykułu bierzemy pod lupę Górny Śląsk. Jak każdy podróżniczy artykuł opisujący dany region tak i ten będzie subiektywny, ale myślę że spodobają Wam się atrakcje, które dla Was wybrałem. Zaczynamy!

KATOWICE – NIKISZOWIEC
Zwiedzanie Górnego Śląska warto zacząć od głównego miasta, aby wejść lepiej w charakter tego regionu. W Katowicach warto zwiedzić moim zdaniem 3 miejsca. Muzeum Śląskie ma bardzo nowoczesny styl. Zobaczymy tu nie tylko obiekty związane z wydobywaniem węgla ale też kolekcję śląskiego malarstwa. Drugim miejscem, które jest niedaleko Muzeum, zaraz przy słynnym katowickim Spodku jest NOSPR -  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Nawet jeśli nie jesteście fanami muzyki klasycznej to warto wejść i poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Fantastyczna architektura nawiązująca do bryły węgla i idealna akustyka. Jeśli uda Wam się usłyszeć próby muzyczne jakiegoś zespołu od razu zapragniecie wybrać się tutaj na koncert. Są tu organizowane nie tylko koncerty muzyki klasycznej. Trzecim miejscem, które chętnie polecam do odwiedzenia i jest to zarazem wisienka na turystycznym torcie Katowic jest Nikiszowiec. Położona we wschodniej części miasta dzielnica Nikiszowiec została zbudowana jako osiedle robotnicze dla pobliskiej kopalni. Dziś jest wpisany na listę Pomników Historii. Mamy tu 9 budynków budynków z czerwonej cegły i każdy posiadał wewnętrzne podwórza, które od początku miały być przestrzenią wspólną dla mieszkańców (były tu m.in. piece do wypiekania chleba). Jest też plac z kościołem św. Anny. Miejsce to być może niedługo stanie się znane ze względu na hipsterskie knajpki, które świetnie by się nadawały do tego industrialnego charakteru.


GÓRNICY I KOPALNIE
    W następnym miejscu pozostajemy jeszcze w klimacie przemysłowym. Kopalnia Guido w Zabrzu jest tym miejscem, które należy do must see na Śląsku. Kopalnia Guido, dziś nieczynna, od ośmiu lat służy jako obiekt turystyczny. Trasa zwiedzania to dwa poziomy – 170 metrów pod ziemią i 320 metrów pod ziemią. Zjeżdżając w dół można rzeczywiście poczuć emocje towarzyszące górnikom, którzy kiedyś zjeżdżali tędy do pracy każdego dnia.  Idąc tunelami trzeba się trochę skulić. Zwiedzając miejsce z przewodnikiem usłyszymy nie tylko ciekawe historie, ale też hałas włączonych maszyn pracujących w kopalniach. Praca górników to naprawdę ciężki chleb.  Na końcu zwiedzania mamy możliwość wypicia lokalnego piwa w – prawdopodobnie – najniżej pod ziemią położonym pubie w tej części Europy.


TYCHY
    Skoro byliśmy chwilę w Pubie następnym przystankiem jest słynny Browar w Tychach. Można zobaczyć jak produkuje się znane piwo od A do Z. Nowoczesna ekspozycja muzealna daje dużo zabawy. Następnie spacer po zakładach i wizyta w zabytkowych, warzelniach wyłożonych kafelkami. Koniec trasy zwieńczy kufel niepasteryzowanego piwa.


ZAMKI I ŻARKI
    Wychodząc już poza tematy przemysłowe udajemy się teraz do miejscowości Żarki, którą warto odwiedzić podczas swoich podróży po Województwie Śląskim. Żarki były przed wojną przez wiele set lat zamieszkane przez ludność Żydowską. Ciekawy klimat panuje tu w całej miejscowości. Miejscowość leży w powiecie myszkowskim. Warto zobaczyć tutaj kamienne stodoły z przełomu wieku, stary i nowy cmentarz żydowski oraz synagogę. Miejsce należy do Szlaku Kultury Żydowskiej w Polsce. Z Żarek można wybrać się na Szlak Orlich Gniazd i podziwiać słynne zamki i ich pozostałości. Najciekawsze obiekty są w Olsztynie i Bobolicach. Poza szlakiem z innej strony województwa polecam też od siebie do zobaczenia Pałac w Pszczynie.
    Odpoczywając od zwiedzania zabytków warto udać się w pobliskie góry, Beskidy pełne wspaniałych krajobrazów. Spacerując szlakami można się zrelaksować oglądając tylko góry, niebo i lasy. Odwiedzając południową część Śląska polecam zajrzeć do którejś z miejscowości: Szczyrk, Wisła , Ustroń lub Żywiec i spędzić tu kilka dni, chodząc po górach i po prostu się zrelaksować.