Bułgaria - klasyka bliska polskim sercom

Rego-Bis, 19.08.2020

Wypoczynek w Bułgarii to klasyka, która nie wychodzi z mody. Jest tam wszystko, co kochamy. Cudowne plaże, pyszne jedzenie i gościnni ludzie, którzy dzięki swojej słowiańskiej mentalności i językowi, nieco podobnemu do polskiego, od razu zyskują miano przyjaciół Polaków. Do tego sprawdzone, zmodernizowane kurorty z hotelami zapewniającymi obsługę na najwyższym poziomie i oferty przystępne cenowe. Czego chcieć więcej?

Za najpiękniejszy region Bułgarii, idealny na wymarzone wakacje, uznaje się Słoneczny Brzeg, który przeżywa ponowny rozkwit i jest w stanie zaoferować swoim Gościom wszystko, co tylko można sobie wymarzyć, by uznać wakacje za udane. Podczas sezonu letniego funkcjonuje tu około 600 hoteli i 400 restauracji, barów i kawiarni serwujących lokalne przysmaki, jak i specjały kuchni międzynarodowej. Ponadto liczne są tu również sklepiki i stoiska z pamiątkami. W takim miejscu nie może zabraknąć miejskiego bazarku w bałkańskim stylu, gdzie w lato zakupić można świeże, soczyste owoce. Kompleksy turystyczne rozciągają się wzdłuż sześciokilometrowej złocistej piaszczystej plaży usypanej w formie półksiężyca. Na tak rozległym terenie bogata jest oferta sportów wodnych. Można tu nurkować, uprawiać windsurfing oraz nauczyć się jazdy na nartach wodnych. Słoneczny Brzeg jest też wymarzonym miejscem dla osób szukających rozrywki. Zabawa trwa tu całą dobę, kluby nocne i bary oferują zabawę do późnych godzin, nierzadko przy muzyce na żywo. Interesującym miejscem na wypoczynek może być też miejscowość Rawda, oddalona o 5 km od Słonecznego Brzegu oraz  3 km od miasta Nesebyr, który jest miejscową perełką architektoniczno-historyczną i które może być idealnym pomysłem na spędzenie wolnego dnia. 

Nesebyr  jest jednym z najstarszych miast w Bułgarii, a nawet w Europie. Wizytówkę miasteczka stanowi charakterystyczny drewniany młyn wodny malowniczo komponujący się z panoramą. Obecnie miasteczko stanowi idealne połączenie tradycji i nowoczesności. Zabytkowa część położona jest na wyspie połączonej z lądem sztuczną groblą. Starówka jest naprawdę niewielka, jednak przepiękna i obfitująca w ciekawe miejsca. Zwiedzić tu można liczne cerkwie, przespacerować się klimatycznymi uliczkami oraz odwiedzić liczne muzea, w tym archeologiczne i etnograficzne. Nesebyr często jest określany mianem „Dubrovnika Bułgarii” i to nie tylko ze względu na swoje zabytkowe walory, ale także na znaczenie i lokalizację – od najdawniejszych czasów prężnie rozwijał się tu handel i miejsce to było bardzo ważne dla rozwoju kultury Traków, Greków i Turków.Ciekawymi miejscami w okolicy są także Bałczik, Kaliakra i Warna. Miasteczko Bałczik słynie z bogatego ogrodu botanicznego, drugiego w Europie pod względem zbiorów oraz bajkowego pałacu królowej Marii, znajdującego się w jego centrum. Kaliakra to malowniczy półwysep, wznoszący się 70 m n.p.m., który na końcowym kilometrze jest bardzo wąski i z którym wiąże się wiele legend. Warna zaś to kulturowa stolica kraju, której historia sięga VI wieku p.n.e. Odnaleźć tu można zabytki architektury tureckiej, nawiązujące do czasów osmańskich oraz liczne ruiny rzymskich budowli, jak i bizantyjskich fortyfikacji. W Warnie zlokalizowane są stanowiska archeologiczne, gdzie spełnić się mogą bajkowe marzenia o odnalezieniu złotego skarbu! Podczas wykopalisk odnaleziono tu złoto, które prawdopodobnie było tu zakopane aż 6000 lat!

Spędzając wakacje w Słonecznym Brzegu naprawdę jest co robić. Są tu wręcz idealne warunki do plażowania, okoliczne atrakcje zachęcają też do zwiedzania. Gdyby ktoś zamarzył o nieco dłuższej wycieczce, to bułgarski kurort może być idealną bazą wypadową na wyjazd do Stambułu – dawnej stolicy Imperium Osmańskiego, jedynego miasta rozciągającego się na dwóch kontynentach! Miejsce stanowiące niegdyś most pomiędzy wschodem i zachodem, będące mieszanką wielu kultur. Rządzili tu Grecy, Rzymianie i Wenecjanie. Będąc w Stambule, trzeba odwiedzić niesamowitą świątynię Hagia Sophia, działającą dziś jako muzeum. Poza tym warto zobaczyć pozostałości rzymskiego Hipodromu, Błękitny Meczet ozdobiony niezliczonymi witrażami, posiadający 6 minaretów oraz siedzibę sułtanów, czyli Pałac Topkapi.
Nie sposób nie zakochać się w Stambule. Po takiej wycieczce warto od razu zacząć planować kolejne wakacje, spędzone w Turcji. Riwiera Turecka ma wiele do zaoferowania, a takie miejsca jak Antalya, Alanya, Side czy Belek, podobnie jak Słoneczny Brzeg, są gwarantami cudownych wakacji.