Niezwykłości Polski - Krzywy Las

Rego-Bis, 13.04.2021

To absolutnie wyjątkowy pomnik przyrody! Na powierzchni 0,3 ha rośnie około 100 zdeformowanych sosen. Są one wygięte pod kątem około 90 stopni od około 20 centymetrów nad ziemią, a krzywizna niektórych osobników dochodzi nawet do 3 metrów. Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, co jeszcze potęguje niezwykłe wrażenie.  


Legendy o Krzywym Lesie
Przez lata narosło wiele legend o Krzywym Lesie. Jedna z nich mówi, że na tym terenie żyła księżniczka, której dziecko wpadło do bagna. Dziecko udało się uratować, jednak wyczyściła je ona chlebem, który był traktowany jako pokarm pochodzący od samego Boga. Gest ten ściągnął na Gryfino liczne katastrofy, gradobicia i niszczycielskie burze z piorunami. Od tamtej pory w okolicy dzieją się podobno tajemnicze i niewytłumaczalne rzeczy, czego dowodem ma być Krzywy Las.
Inna teoria głosi, że w 1945 roku przejeżdżały tamtędy czołgi, które to tak powyginały młode sosny, że nie było one już w stanie rosnąć prosto  jak pozostałe drzewa.

Jak jest naprawdę?


 Najbardziej prawdopodobny powód niezwykłego wyglądu drzew jest jednak o wiele bardziej prozaiczny.
Drzewa zostały posadzone najprawdopodobniej w 1934 roku przez miejscowych rzemieślników. Przycinali oni pień drzewa i obcinali gałęzie tak, że została tylko jednak rosnąca w bok. Z czasem zaczęła ona rosnąć do góry, zastępując pień. Wszystkie te zabiegi były po to, aby uzyskać tzw. krzywulce, czyli wygięte kawałki drzew do celów stolarskich lub szkutniczych. Używano ich do produkcji beczek, mebli, czy łodzi. W okolicy przed wojną istniał zakład produkujący sanie, więc jest całkiem możliwe, że krzywe sosny miały być przeznaczone na płozy sań. Niestety, wojna pokrzyżowała plany – stolarze porzucili swoje zakłady, zostali wysiedleni lub zginęli podczas działań wojennych. Las natomiast rósł dalej…
Poprzez zbadanie słojów można było określić, że drzewka zostały przycięte w wieku około 7-10 lat. Obecnie sosny pomimo swojego wieku są dość niskie, żadna nie przekracza 15 metrów wysokości. Istnieje jeszcze teza, że ziarna krzywych sosen zostały odpowiednio zmutowane, jednak nie zostało to do tej pory potwierdzone przez leśników.

Co dalej z Krzywym Lasem?


Niestety, obecnie część sosen musiała zostać wycięta. Oceniono, że obumierające drzewa stanowiły zagrożenie dla osób poruszających się po lesie. Jest to naturalny proces, który z czasem obejmie resztę drzew. Na szczęście zapadły już decyzje o rewitalizacji tego niezwykłego pomnika przyrody i w pobliżu starych sosen powstaną dwie nowe działki, każda o powierzchni około 10 arów. Na pierwszej działce zostaną posiane nasiona krzywych sosen, jednak leśnicy nie będą ingerować we wzrost drzew. Dzięki temu przekonają się, czy teoria o zmutowanych ziarnach była prawdziwa. Na drugiej drzewa będą przycinane w taki sam sposób, jak robili to stolarze, którzy posadzili pierwsze sosny.
Warto jednak pospieszyć się, aby zobaczyć jeszcze oryginalny fragment lasu. W końcu Krzywy Las został uznany przez „Daily Mail” za jeden z dziewięciu najbardziej magicznych lasów, został doceniony przez „The New York Times, pisała o nim także włoska „La Repubblica”. Zdecydowanie jest to atrakcja wyjątkowa nawet na skalę światową.