Mercedesy w Albanii

Rego-Bis, 09.02.2021

Albańczycy kochają samochody. Korzystają z nich przy każdej okazji. Bardzo często można zobaczyć na drodze luksusowe modele najdroższych marek a najpopularniejszą jest Mercedes.

Coraz popularniejsze są samochody elektryczne i hybrydowe. Pod głównym placem stolicy na podziemnym parkingu można takie auta podładować. Jednak na pierwszy rzut oka widać, że Mercedes-Benz nadal rządzi albańskimi drogami.
Albania liczy sobie niecałe 3 mln mieszkańców. Z tego samochody posiada około 500 000 osób.
31% z tej sumy to auta właśnie tej marki.
Poniżej całe zestawienie najpopularniejszych samochodów :
Mercedes-Benz - 31%
Volkswagen - 17%
Ford - 10%
Opel - 6%
Audi - 5%
Fiat - 4%
Toyota - 4%
BMW - 3%
Renault - 3%
Peugeot - 3%

Skąd to się wzięło?
Otóż historia aut prywatnych w Albanii to dopiero okres 30 lat. Wcześniej podczas rządów Envera Hoxhy był zakaz ich posiadania. W całym kraju było niecałe 10 takich aut. Używali je Enver Hoxha i śmietanka partii.
Po śmierci dyktatora w roku 1985 i upadku komunizmu pod koniec lat 90tych,  Albańczycy zaczęli wyjeżdżać do pracy do sąsiednich państw takich jak Włochy i Grecja. Zaczęli zarabiać pieniądze, budować w kraju domu i przywozić samochody.
Drogi w Albanii były wtedy w opłakanym stanie. Szutrowe, gruntowe, a jeśli asfalt to fatalnej jakości. Do dziś, szczególnie na wsiach, możemy pojechać po betonowych płytach. Plus ukształtowanie terenu, czyli ciągle podjazdy. Na takie drogi trzeba było niezawodnego samochodu. Nie było też rozwiniętej sieci warsztatów samochodowych. Więc jakie auto kupić, aby było solidne, bezawaryjne, z silnym zawieszeniem, które poradzi sobie z tutejszymi drogami?
Wszystkie te cechy posiadają Mercedesy, więc wybór tej marki był oczywisty.


Drugi powód to chęć pochwalenia się sąsiadom, że dobrze się danej rodzinie powodzi. Najprościej można to zrobić poprzez luksusowy samochód.  A jaki to jest luksusowy? Otóż taki, którym poruszał się Enver Hoxha. I mamy tutaj znowu Mercedesa, bo wódz tylko takie auta uznawał.
Więc luksus plus wytrzymałość zadecydowały o tym wyborze.
Dodatkowo z czasem powstała sieć warsztatów samochodowych wyspecjalizowana w naprawie aut tej marki a to dodatkowo napędza zakup Mercedesów.
Jako ciekawostkę przytoczę przykład, że mój znajomy Albańczyk wziął kredyt z banku, kupił Mercedesa, pojeździł nim około roku a potem sprzedał i spłacał kredyt.
Nic na tym nie zarobił a nawet stracił. Ale sąsiedzi widzieli. Jeździł Mercedesem ?