Jak samodzielnie przygotować ajvar?

Rego-Bis, 18.09.2020

Oto wskazówki jak stworzyć ajvar samodzielnie!

Ajvar – jeden, a tak różnorodny. W każdym zakątku Bałkanów, a nawet w każdym bałkańskim domu, przygotowywany jest w nieco inny sposób. Bazę zawsze stanowią papryka i bakłażany. Ich proporcje i dodatki oraz stopień ostrości są różnorodne. Próbując przygotować swój własny ajvar, dążąc do ideału, powinniśmy poświęcić na to nieco więcej czasu i spróbować różnych proporcji i przypraw, przygotowując na przykład co tydzień trochę inny słoiczek. 

Ajvar to paprykowa pasta, która może stanowić dodatek niemal do wszystkiego. To idealna pasta na chleb, dodatek do mięs, a nawet do makaronu. By przygotować jeden słoiczek przysmaku potrzebujemy 7 dużych papryk. Niektórzy dodają do nich 2 bakłażany, inni 4, są osoby które doprawiają go octem jabłkowym, a są takie które używają octu winnego. Kuchnia to świetna zabawa, bądźmy w niej kreatywni! 


Jeden z podstawowych, tradycyjnych serbskich przepisów na ajvar wygląda następująco:
(porcja na jeden duży słoik)

     •    7 dużych papryk
     •    2 średnie bakłażany
     •    2 ząbki czosnku
     •    1 mała papryczka pepperoni (opcjonalnie)
     •    szczypta soli
     •    łyżka stołowa oleju słonecznikowego
     •    łyżeczka octu (według uznania)

     (w prawdziwym ajvarze nie powinno być pomidorów!)

Papryki pokroić na połówki i oczyścić z pestek, bakłażany zaś pokroić na grube plastry. Pokrojone tak warzywa ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Skropić je olejem i posypać solą i włożyć do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Piec je tak przez około 30 minut. Papryki są gotowe, kiedy ich końce są lekko czarne. Gorące papryki przełożyć do zamykanego szczelnie pojemnika na 15-20 minut, to ułatwi ich obieranie. Kolejno wyjąć je, obrać ze skórek i przełożyć do dużego naczynia wraz z bakłażanami. Następnie zaczyna się etap rozdrabniania i mieszania składników. Niektórzy przecierają warzywa przez specjalne sita lub materiały, inni używają maszynki do mielenia mięsa, ale według nas najprostszym sposobem jest użycie blendera. Oprócz papryk i bakłażanów dodajemy czosnek, sól, pepperoni (lub szczyptę chilli), odrobinę octu i blendujemy! W trakcie przygotowywania pasty, smakujmy nasze dzieło, i doprawiajmy je na bieżąco według uznania. Gotowy ajvar należy przełożyć do słoika, wstawić do lodówki na całą noc, a później już tylko go jeść!


Słowo „ajvar”, mimo że kojarzone z Serbią i Macedonią Północną, pochodzi z języka tureckiego. Określenie „hayvar” oznacza „kawior”. To specjał uważany mimo wszystko za dość trudny w wykonaniu, idealnie przyrządzony jest naprawdę wyrafinowany w smaku. Są jego różne rodzaje, ten łagodny nazywany jest „blagi”, zaś ostry to „ljuti”. Jest przy nim naprawdę dużo pracy, z około 25 kg papryk można przyrządzić tylko 8 słoików ajvaru. Mieszkańcy Bałkanów uważają wytwarzanie ajvaru za rodzinną tradycję i cały wrzesień wszyscy razem działają wokół papryk nad stworzeniem zapasów przysmaku na cały nadchodzący rok. Według danych, w Serbii w sposób tradycyjny wytwarza się około 640 ton ajvaru rocznie. Co więcej, to nie jedyna tego typu bałkańska pasta! Równie popularny jest pindżur przyrządzany z papryki i pomidorów oraz ljutenica, którą przygotowuje się z pomidorów oraz papryk słodkiej i ostrej. 


Kto tęskni za bałkańskim smakiem? Zachęcamy do wypróbowania naszego przepisu!
Smacznego!