Himara- malownicza miejscowość Riwiery Albańskiej

Rego-Bis, 22.07.2021


Himara – niewielka miejscowość w południowej części kraju, oddalona 225 km od stolicy kraju Tirany.  Położona nad Morzem Jońskim, w malowniczej scenerii gór i morza. Kurort został złożony przez greków ponad dwa tysiące lat temu.  Miasta dwujęzyczne zamieszkałe w dużej części przez etniczną społeczność grecką.  Drugim językiem jest język grecki. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wysokie wzniesienia Gór Llongara, skały opadające do morza, wysokie klify. Lazurowa woda z jednej strony z drugiej zieleń gór.
    Himara to spokojna miejscowość wypoczynkowa, popularna wśród Albańczyków, Włochów, Gregów. Słynąca z krystalicznie czystej wody. Dominują plaże drobno kamieniste lub żwirowe.
Idealne miejsce dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Wypożyczając rower wodny lub kajak, można wybrać się na wycieczkę w głąb morza, płynąc wzdłuż skał dotrzeć do sięgającej kilku pięter groty, która w czasach komunistycznych stanowiła bazę łodzi podwodnych. Grota to idealne miejsce do nurkowania. Pod wodą znajdują się wielkie stalowe drzwi, skrywające sekrety minionej epoki.


Tylko w Himara można polecieć na pontonie (za około 50 EURO).
    Himara to miejsce idealne na wypady w góry. Wybierając się na spacer, stromymi uliczkami dojdziemy do wzgórza, na którym znajdują się ruiny Zamku Himara. Ruiny zamku górują nad starą częścią miasta Himara. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na morze i na góry.  Na terenie zamku znajduje się średniowieczny kościółek oraz cerkiew z przepięknymi freskami.
Bogata baza noclegowa oraz piękne plaże zachęcają do wypoczynku. Jedną z najbardziej popularnych plaż na Riwierze Albańskiej jest  Llamani.  W kształcie zatoki z wielkimi białymi skałami na tle przejrzystej wody. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada.
Wybierając się do Himara warto zwiedzić, oddalony około 10 kilometrów, położony w zatoce Porto Palermo zamek. Zamek rozbudowany w XVIII wieku przez Alego Paszę (projektu francuskiego architekta). Ma plan trójkąta z narożnymi wieżami, obszernym dziedzińcem na górze i z wieżyczkami do obserwacji W czasie II wojny światowej w twierdzy było składowisko broni. W czasach Envera Hodży znajdował się tu punkt internowania rodzin chłopskich, które naraziły się ówczesnym władzom.
Wartą zobaczenia jest Qeparo   nadmorska miejscowość w gminie Himara.  Qeparo znajduje się na zachodnim zboczu góry Gjivlash.  Obecnie podzielona na: stara i nową wioskę.  Miejscowość słynąca z upraw oliwek. Tu znajdziemy niewielkie, kameralne plaże.
    Pobyt w Himara to niezapomniane widoki. Słońce, lazurowy kolor morza, spacer wśród drzew oliwnych oraz cytrusowych. Smaczne jedzenie, z przewagą wpływów kuchni greckiej.