Dlaczego warto odwiedzić Cypr?

Rego-Bis, 11.07.2022

Można być zaskoczonym, ile jest jest ciekawych, różnorodnych miejsc na wyspie. Starożytne miasta, średniowieczne zamki, wspaniałe monastyry i kościoły, ogrody zoologiczne i parki wodne, muzea sztuki nowoczesnej i klasycznej,plaże, góry, wino, oliwki,  — a to tylko niewielka część tego, co można zobaczyć, spróbować, posmakować i doświadczyć na tym pozornie maleńkim skrawku ziemi. Na Cyprze istnieją różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. Dlaczego warto wybrać się na tą wyspę?

Bogata historia

Cypr zamieszkiwany od czasów neolitu ze względu na swoje położenie i bogactwo był od tysiącleci pożądanym miejscem różnych imperiów. To niezbędny punkt strategiczny dla wszystkich głównych mocarstw w regionie morza Śródziemnego na przestrzeni wieków. Wyspa była przejmowana przez Asyryjczyków, Egipcjan, Greków, Persów, Arabów, Lusignanów, Wenecjan, Krzyżowców, Turków i Anglików. Bogactwo historii jest widoczne w obfitości ruin i zabytków. Począwszy od słynnych starożytnych stanowisk archeologicznych w Salaminie, Pafos czy Kurionie.  Poprzez malownicze średniowieczne zamki  św. Hilariona,  Kantara i  Kolossi kończąc na fortyfikacjach stworzonych przez Wenecjan.

Cypr to mieszanka kuchni śródziemnomorskich

Cypr leży na skrzyżowaniu trzech kontynentów – w rezultacie kuchnia jest mieszanką różnorodnych wpływów. Potrawy cypryjskie słyną daleko poza wyspą, częściowo ze względu na wyjątkowe połączenie tradycji greckich i tureckich w jedynej śródziemnomorskiej kulturze kulinarnej z jej miłością do oliwy z oliwek i świeżych naturalnych składników. Każda kolacja na wyspie obejmuje kilka rodzajów sera, oliwki, klasyczne sosy, świeże pieczywo, owoce morza i mięso.

Wspaniałe plażę i nadmorskie formacje skalne

Cypr słynie z pięknych piaszczystych plaż z czystą, turkusową wodą. Posiada aż 68 plaż oznaczonych prestiżową niebieską flagą. Najbardziej znane kurorty na wybrzeżu to Larnaka, Aiya Napa, Kyrenia, Limassol i Pafos. Cypr słynie z wspaniałych nadmorskich formacji skalnych z jaskiniami morskimi z krystalicznie czystą wodą do pływania. Występują one m.in. w Cape Greco oraz okolicach Aiya Napa. Najbardziej znaną formacją skalną jest Skała Afrodyty (Petra tu Romiu), gdzie według mitologi z piany morskiej wyłoniła się bogini piękna i miłości Afrodyta.

Góry Troodos z malowniczymi wioskami i historycznymi świątyniami

W paśmie górskim Troodos  na zachodzie Cypru znajduje się najwyższy szczyt kraju: Olimpos (1952 m.n.p.m.). Góry słyną z pięknych wiosek pełnych wykutych w kamieniu tradycyjnych domów i brukowanych uliczek. Znajdują się tutaj również niektóre z najbardziej niesamowitych na Cyprze kościołów i monastyrów, w których można podziwiać freski i malowidła ścienne pochodzące z epoki średniowiecza. Kościoły Troodos są tak ważne historycznie, że dziewięć z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W górach latem można skorzystać z licznych szlaków turystycznych a zimą z jedynego na Cyprze ośrodka narciarskiego.

Wspaniała pogoda i niewielkie odległości

Cypr to stosunkowo niewielka wyspa – odległości pomiędzy interesującymi miejscami są relatywnie nieduże, co daje odwiedzającym możliwość zwiedzenia wyspy w krótkim czasie. Wypoczywając w jednym kurorcie można dostać się samochodem w dowolne miejsce. Cypr jest znany z doskonałej pogody. Typowy śródziemnomorski klimat jest atrakcyjny, zwłaszcza dla osób, którzy chcą uciec przed złą pogodą w swoich krajach. Zazwyczaj każdego dnia jest co najmniej sześć godzin słonecznych, nawet w środku zimy, co zapewnia gościom naprawdę przyjemny klimat przez cały rok.