Na skrzyżowaniu Europy i Azji? Atrakcje Cypru

Rego-Bis, 02.05.2022

Cypr - (grecki Kípros, turecki Kıbrıs), wyspa na wschodzie Morza Śródziemnego, znana od czasów starożytnych ze swoich bogactw mineralnych, doskonałych win oraz naturalnego piękna. Cypr to wysokie góry, żyzne doliny i szerokie plaże. Zamieszkany od tysiącleci stoi na kulturowym, językowym i historycznym skrzyżowaniu Europy i Azji. Jego główne miasta — stolica Nikozja, Limassol, Famagusta i Pafos — wchłonęły wpływy pokoleń zdobywców, pielgrzymów i podróżników i mają atmosferę zarówno kosmopolityczną, jak i prowincjonalną. Dziś Cypr jest popularnym miejscem turystycznym, preferowanym przez nowożeńców (jak przystało na legendarną siedzibę Afrodyty, starożytnej greckiej bogini miłości), obserwatorów ptaków przyciąganych różnorodnością gatunków wędrownych na wyspie i innych wczasowiczów. Co warto na Cyprze zobaczyć?

Kirenia

Założona przez Greków z Peloponezu po wojnie trojańskiej, nosząca wpływy weneckich osadników  i władców Imperium Osmańskiego, Kirenia – po turecku Girne – pozostaje jednym z najbardziej urokliwych  miast na całym północnym wybrzeżu wyspy. Miasto otacza interesujący port na skraju surowego pasma górskiego. Można tu obserwować „podskakujące” na morzu kaiki (tradycyjne łodzie rybackie). Nad portem góruje wspaniały zamek z epoki bizantyjskiej. U  jego podnóża rozciąga się stara dzielnica miasta ze splątanymi uliczkami i domami z epoki osmańskiej, gdzie warto się przespacerować. Na terenie zamku znajduje się muzeum z wrakiem statku z IV wieku p.n.e.

Półwyspu Akamas

Półwysep Akamas w północno-zachodniej części Cypru to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Zarazem jest to najmniej zaludnione miejsce, dzięki temu jest rajem dla spacerowiczów, miłośników jazdy jeepami i żeglarzy. Nie ma głównych dróg, są tylko polne ścieżki.  Stąd można dostrzec dzikie zwierzęta, krystalicznie czyste zatoki i piękne krajobrazy. Na półwyspie występuje około 530 rodzimych roślin. Wiosną miłośnicy przyrody znajdą tu przepiękne tulipany i rzadkie gatunki orchidei. W okolicy występuje również cyklamen kwitnący jesienią. Jeśli chodzi o faunę, za symbol tego obszaru można uznać endemiczny motyl Glaucopsyche Pafos. Jedną z największych atrakcji półwyspu jest plaża Lara. To dziewicza plaża dla osób, które cenię sobie spokój. Jest również znana jako wylęgarnia żółwi. To jedno z niewielu pozostałych na świecie schronień dla żółwi zielonych i karetta. Wolontariusze obserwują samice żółwi i około czerwca i lipca zbierają ich jaja do wylęgarni, aby chronić je przed drapieżnikami i ciekawskimi. Należy pamiętać, że plaża jest obszarem chronionym od 1971 roku i nie wolno na niej korzystać z leżaków.

Wraki statków

Cypr jest doskonałym miejscem do zrobienia zdjęć z wrakami statków, które osiadły na mieliźnie blisko lądu. Do ciekawszych należy Edro III, można łatwo zobaczyć go z drogi.  Podróżując z Limasol na Rodos w 2011 roku z ładunkiem płyt gipsowo-kartonowych, statek zboczył z kursu z powodu silnych wiatrów i uderzył w skałę. To spowodowało, że załoga straciła kontrolę nad statkiem, który ostatecznie osiadł na mieliźnie w pobliżu Peyia. Wrak statku MV Dimitrios II leży przy wybrzeżu we wsi Chloraka blisko Pafos. W 1998 roku statek towarowy przewożący drewno z Chalkidy do Limassol i Bejrutu został zaskoczony przez gwałtowną burzę w pobliżu Pafos i osiadł na mieliźnie. Cypr jest także rajem dla nurków. Blisko wyspy znajduje się wiele zatopionych statków. Do najbardziej spektakularnych należy znajdujący się głębokości około 42 metrów prom typu ro-ro Zenobia zwany „Titanikiem morza Śródziemnego”. Zatonął on w czasie dziewiczego rejsu ze Szwecji do Syrii w pobliżu (1500 metrów) od wybrzeży Larnaki z ładunkiem szacowanym na 200 milionów funtów. Miłośnicy archeologi morskiej mogą podziwiać wrak antycznego statku. Pochodzący z IV wieku p.n.e.  statek handlowy przewoził czerwone wino w glinianych amforach, kiedy doszło do wypadku. Amfory można zobaczyć we wraku, co jest fascynującym spojrzeniem w przeszłość.