Magiczna Wyspa Afrodyty, czyli Cypr i jego największe atrakcje turystyczne

Filip, 15.01.2024

Cypr to popularny kierunek turystyczny, który o każdej porze roku wybierają rzesze spragnionych wrażeń urlopowiczów.  Wyspa położona na Morzu Śródziemnym ok. 70 km na północ od tureckiego wybrzeża zachwyca i przyciąga swoją różnorodnością. Nie brakuje tutaj rajskich plaż, wspaniałych zabytków, ciekawej kultury, urzekającej przyrody, fascynujących krajobrazów, pysznej kuchni oraz mnóstwa innych atrakcji.

Co jeszcze warto zobaczyć na Cyprze? Jeśli kochasz słońce, malownicze plenery, antyczne zabytki, sporty wodne, plażowanie, spacery brzegiem morza i klimatycznymi uliczkami miasteczek czy górski trekking – wczasy na Cyprze będą strzałem w dziesiątkę!

Odwiedź ten wyjątkowy zakątek świata, gdzie nie bez powodu z morskiej piany wyłoniła się niegdyś Afrodyta… Bez względu na to gdzie się zatrzymasz – czeka na Ciebie moc atrakcji, poza tym – aby przemierzyć wyspę z zachodu (Pafos) na wschód (Larnaka) – wystarczą zaledwie 2 godziny drogi.

Poznaj największe atrakcje Cypru i tajemnice, jakie skrywa Wyspa Afrodyty!

Atrakcje Cypru – Skała Afrodyty, którą musisz zobaczyć!

Na Cyprze znajduje się ciekawe miejsce owiane legendą, bowiem to właśnie tutaj z morskich fal narodziła się mityczna bogini miłości Afrodyta. Skała Afrodyty znajduje się na południowym wybrzeżu Cypru pomiędzy miastami Pafos i Limassol, na terenie obszaru chronionego Petra tou Romiou National Forest Park.

Punkt ten jest tłumnie odwiedzany i fotografowany przez turystów – nie tylko z uwagi na genezę mitu, ale również za sprawą przepięknych widoków oraz aury romantyczności, jaka towarzyszy temu miejscu. Warto ponadto wiedzieć, że zgodnie z krążącą legendą, Skała Afrodyty przynosi szczęście w miłości każdemu, kto z ukochaną osobą opłynie ją w blasku księżyca.

Na samą skałę nie wolno jednak wchodzić, bowiem morze w jej okolicy jest wyjątkowo wzburzone.

Południowy Cypr – atrakcje i zabytki w mieście Pafos

Pafos to największe miasto na zachodzie wyspy, gdzie przy okazji znajduje się lotnisko, na które przylatują bezpośrednio samoloty z naszego kraju. Niedaleko miasta warto odwiedzić wykute w skale starożytne Groby Królewskie – zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym punktem programu na mapie turystów odwiedzających okolice Pafos często jest olbrzymi park archeologiczny, na terenie którego, oprócz wspomnianych katakumb, znajdują się doskonale zachowane ruiny grecki oraz rzymskie.

Można tu podziwiać m.in. mozaiki Tezeusza i Ajona, np. z Orfeuszem, a także zobaczyć z bliska ruiny dawnego teatru o pojemności 1200 osób.

To nie wszystkie atrakcje turystyczne zlokalizowane w pobliżu Pafos, ponieważ godnym polecenia jest ponadto Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z przełomu XV i XVI wieku wraz z obeliskiem przy świątyni, przy którym, według podań, biczowany był św. Paweł.

Co ciekawe, w kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, natomiast w trakcie weekendów odbywają się tutaj msze w języku polskim. Interesujący z pewnością jest też widok wraków statków. Statek MV Demetrios II utknęła w 1954 roku na mieliźnie w pobliżu XIX-wiecznej latarni morskiej, zaś frachtowiec o nazwie Edro III, rozbił się o przybrzeżne skały w 2011 roku i stał się od tej pory chętnie fotografowanym przez turystów punktem lokalnego krajobrazu.

Polecamy też zwiedzić męski klasztor prawosławny Świętego Neofita, który znajduje się ok. 15 km od Pafos, gdzie dodatkowo podziwiać można eksponaty muzeum sztuki sakralnej.

Warto również wybrać się np. na rodzinny spacer z dziećmi po plenerowym schronisku dla kotów Agios Neofytos Catpark, które zamieszkuje blisko 1000 tych charakterystycznych dla wyspy zwierząt.

Cypr – atrakcje w Limassol

Limassol to typowy śródziemnomorski kurort, w obrębie którego turyści mogą liczyć na mnóstwo atrakcji.

Wśród godnych polecenia punktów, dla urlopowiczów, którzy zawitali to tego miasta, wymienić należy m.in. XIII-wieczny zamek Kolossi, malowniczą promenadę i port oraz muzeum archeologiczne. To jednak nie wszystko, ponieważ okolice Limassol to także starożytne ruiny miasta Kurion i pamiątki z czasów przebywającym na tym terenie zakonu templariuszy.

Turyści spragnieni plażowania mogą liczyć tu na krystalicznie czyste, turkusowe morze, bezchmurne niebo i gorący, złocisty piasek. Urozmaiceniem od zwiedzania oraz wodnych i słonecznych kąpieli nad brzegiem ciepłego Morza Śródziemnomorskiego, może być wyprawa do obfitującego w atrakcje parku wodnego Fasouri lub degustacja wybornego cypryjskiego wina w jednej z lokalnych winnic (np. w oddalonej ok. 30 km winnicy Tsiakkas).

Cypr Południowy – Larnaka i okolice – co warto zobaczyć?

Larnaka to bogactwo wielokulturowej historii, której śladem są m.in. wspaniałe zabytki. Na uwagę na pewno zasługuje Kościół św. Łazarza, Meczety Hala Sultan Tekke i Djami Kebir, a także fort w Larnace. Wielu wrażeń dostarczy też spacer promenadą Finikoudes, Akwedukt Kamares czy Skala – opuszczona dzielnica Larnaki.

Zaletą miasta jest otoczenie pięknej śródziemnomorskiej przyrody oraz wyśmienita kuchnia, w której królują ryby i owoce morza. W pobliżu znajduje się również słone jezioro oraz miasteczko Lefkara, słynące z rękodzielnictwa (piękne koronki, chusty, obrusy), srebrnej biżuterii i gościnności mieszkańców.

W miasteczku gościł podobno sam Leonardo Da Vinci, który zakupił tu suknie do przyozdobienia ołtarza w Mediolanie.

Nikozja – stolica Cypru i Zielona Linia

Cypr to kraj podzielony na dwie części – orientalną, turecką Północ oraz greckie Południe i chociaż nie jest on akceptowany przez wiele państw, trwa on nieprzerwanie przez lata.

Nikozja to stolica Cypru (oficjalna jej nazwa brzmi: Lefkosia), która znajduje się w środkowo-północnej części wyspy, na nizinie Mesaria. Nikozja ma niezwykle bogatą historię, niestety naznaczoną także tragicznymi zdarzeniami, bowiem region ten przechodził siłowo z rąk do rąk kolejnych władców – Greków, Egipcjan, Rzymian, Wenecjan,Turków, jak również Anglików.

Z tego powodu, w cypryjskiej stolicy roi się od zabytkowych budowli różnych kultur i epok oraz innych pamiątek. Ciekawostką jest fakt, że od pół wieku – kiedy wyspa podzielona została na dwie części – przez Nikozję przebiega granica z murem, zwana jako Zielona Linia.

Zielona Linia, która od 1974 roku dzieli stolicę Cypru na część turecką (orientalną) i grecką – to dla przyjezdnych duża atrakcja turystyczna. Kiedy Cypr wstąpił do UE, nie ma problemu z podróżowaniem pomiędzy obiema częściami miasta.

Nikozja słynie z wież obronnych, jakich ma na swoim terenie kilkanaście. Turyści chętnie zwiedzają wniesione w XVI wieku przez Wenecjan 4,5-kilometrowe mury obronne, bastion Costanza, pomnik Wolności oraz podziwiają meczet Cami Omeriye. Sporym powodzeniem cieszy się też Brama Famagusta (Porta Giuliana) – jeden z trzech tego typu obiektów, którymi można wydostać się poza miejskie mury.

Pasjonaci historii mogą zwiedzić Cypryjskie Muzeum Archeologiczne, w którym znajduje się mnóstwo artefaktów związanych z wyspą – począwszy od epoki neolitu do czasów wczesnego chrześcijaństwa.

W muzeum obejrzeć można ponadto posąg cesarza rzymskiego Septymiusza czy rzeźbę patronki wyspy – Afrodyty z Soloi. Wśród pamiątek z okresu osmańskiego na uwagę zasługuje m.in.Dom Hadżigeorgakisa Kornesiosa oraz dwukondygnacyjny budynek Buyuk Han – zajazd dla karawan. Przykładem sztuki gotyckiej jest z kolei meczet Selimiye (wcześniej katedra św. Zofii).

Cypr Północy – co warto zobaczyć i zwiedzać?

Wielu turystów uważa, że najładniejszym miasteczkiem Cypru Północnego jest Girne/Kyrenii, w szczególności jego port. Nieopodal podziwiać można stary zamek św. Hilariona z VII wieku wniesiony przez Bizantyjczyków i przebudowany później przez Wenecjan. Historia głosi, że po upadku Jerozolimy, schronili się tutaj Kanonicy Grobu Świętego. W 1200 roku, za sprawą Aimery de Lusignan, założono tutaj klasztor.

Obiekt był wielokrotnie grabiony i niszczony, jednak do dziś pozostaje jednym z najsłynniejszych punktów na turystycznej mapie Cypru. Będąc w okolicy, polecamy również zobaczyć Opactwo Bellapais, Golden Beach – oszałamiającą widokiem dziką plażę na Półwyspie Dikarpaz oraz pobliski klasztor św. Andrzeja Apostoła. Na miejscu, oprócz cudownych krajobrazów, turystów chętnie odwiedzają dziko żyjące osły, które można dokarmiać.

Półwysep Akamas – urzekający zakątek na zachodnim brzegu Cypru

Na północ od Pafos (ok. 40-50 minut jazdy) znajduje się półwysep Akamas i jednocześnie park narodowy z zapierającymi dech w piesiach widokami oraz wieloma atrakcjami przyrodniczymi.

Jedna z tutejszych plaż słynie z lęgu żółwi morskich, nie brakuje ścieżek trekkingowych oraz olśniewających krajobrazów, wśród których warto wspomnieć o bajecznym widoku na mieniącą się błękitem i lazurem zatokę. Na miejscu można zdecydować się na wycieczkę jeepem, quadem lub łodzią.

Ayia Napa i inne najpiękniejsze plaże na Cyprze

Praktycznie całe cypryjskie wybrzeże obfituje w piękne plaże, na których można znaleźć zarówno miejsce do błogiego, nie zmąconego zgiełkiem relaksu, jak i takie, gdzie można połączyć opalanie z aktywnym wypoczynkiem.

W sezonie wokół najpopularniejszych plaż nie brakuje bogatej infrastruktury, jak beach bary czy wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wśród najlepszych miejscówek, jeśli chodzi o plaże, należy wymienić Ayia Napa oraz okolice Limassol.

Jeśli priorytetem jest jednak cisza, spokój i bliski kontakt z naturą, to polecamy półwysep Akamas albo Lara Beach, które są mnie oblegane przez turystów. Na tej ostatniej mieszczą się siedliska lęgowe żółwi morskich, dlatego korzystanie z niej wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Kurort Ayia Napa to region znany z wyjątkowo urzekających plaż, jak np. Nissi Beach, uznawanej za jedną z najpiękniejszych plaż na całej wyspie. W jej pobliżu znajduje się Makronissos Beach i Landa Beach. Na wschodnim wybrzeżu warto z kolei odpocząć na piaskach plaży Fig Tree Bay, która nawiązuje nazwą do zasadzonego tam jeszcze w XVII wieku drzewa figowego.

Ciekawa plaża kamienisto-piaszczysta znajduje się samym Pafos, natomiast nieco dalej , bo 6 km od centrum miasta, znajdziecie świetną, typowo piaszczystą plażę Coral Bay. Niestety bywa tam tłoczno i gwarno, plaża jest idealna dla rodzin z małymi dziećmi.

Góry Troodos – atrakcja Cypru nie tylko dla aktywnych

Turyści, którzy uwielbiają aktywny wypoczynek z pewnością nie będą podczas wakacji na Cyprze narzekać na nudę. Góry Troodos z najwyższym szczytem wyspy, jakim jest Olimp (1951 m n.p.m.), to bogactwo możliwości pod kątem trekkingu i aktywnej turystyki o zróżnicowanym stopniu trudności. W obrębie pasma górskiego wytyczone są szlaki piesze oraz nie wymagające dużej sprawności fizycznej – lekkie trasy spacerowe.

Co ciekawe, na szczytach przez wiele miesięcy utrzymuje się śnieg, dzięki czemu w okolicy działa kilka wyciągów, które kuszą amatorów nart czy deski snowboardowej. Na zboczach górskich usytuowanych jest sporo kościołów i klasztorów.

Warto wybrać się na wyprawę do Kykkos, na szczyt góry o wysokości 1318 m n.p.m., na którym znajduje się XI-wieczny klasztor męski. Można podziwiać stamtąd niesamowite pejzaże, jak również obejrzeć kolekcje fresków oraz zabytki wczesnochrześcijańskiej i prawosławnej sztuki sakralnej, jakie skrywa miejscowe muzeum.

W tym rejonie znajduje się też wiele klimatycznych miasteczek, jak choćby wspomniana już Lefkara, Lania czy Omodos.

Park Archeologiczny Kourion – starożytne ruiny na „Wyspie Miłości”

Park Archeologiczny Kourion położony niedaleko Limassol (ok. 20 km), to unikatowa mieszanka historii i fascynujących punktów widokowych.

Zachwyca tutaj przede wszystkim teatr grecko-rzymski na widokiem na Morze Śródziemne, forum, łaźnie, stadion, pozostałości domów mieszkalnych z pięknymi mozaikami oraz ruiny katedry. Kompleks datowany jest na XII w p.n.e. pierwotnie pełnił funkcję kultu Apollina, by potem stać się siedzibą dla chrześcijańskiego biskupa.

Wąwóz Avakas – szlak z ciasnymi przesmykami

W pobliżu Pafos (16 km), na półwyspie Akamas, znajduje się kolejna atrakcja Cypru – wąwóz Avakas. To wyjątkowa frajda dla miłośników trekkingu i pasjonatów skałek.

Co prawda, trasa ta ma zaledwie 3 km, ale jej przejście trwa blisko godzinę, ponieważ składa się z ciasnych przesmyków, przez które przejście nie jest proste, jak mogłoby się wydawać.

Ściany Wąwozu Avakas sięgają na wysokość 30 metrów, a na trasie panuje przyjemny, chłodny mikroklimat, a podczas wędrówki można zobaczyć interesujących przedstawicieli lokalnej flory, jak np. Centaurea akamantis czy Pistacia terebinthus.

Nad słone jezioro w Larnace latem i zimą!

Cypr, a konkretnie obszar słonych jezior znajdujących się w pobliżu Larnaki, to jedno z nielicznych miejsc w Europie i bliskiej Azji, gdzie zimują majestatyczne flamingi. Olbrzymie i bardzo płochliwe ptaki o biało-różowawym zabarwieniu można spotkać w tym wyjątkowym miejscu między październikiem a marcem.

Słone jezioro latem pozbawione jest wody, która wyparowuje, ustępując miejsca solnej skorupie o powierzchni 2 km kw. W trakcie zimy kompleks czterech połączonych ze sobą jezior (Aliki, Orphani, Soros i Spiro) na powrót zapełnia się wodą, wokół której krążą stada przeróżnych ptaków, nie tylko flamingów.

Słone jezioro w Larnace ma swoją legendę, według której zbiornik wodny stał się słony za odmowę św. Łazarzowi jedzenia i picia przez starszą kobietę. Naukowcy twierdzą z kolei, iż to słona morska woda przenika przez porowatą skałę pomiędzy jeziorem a morzem.

Cape Greco – piękny cypryjski park narodowy

Cape Greco to najdalej wysunięty na wschód punkt Cypru Południowego i całej Unii Europejskiej (nie uwzględniając Cypru Północnego), ale nie tylko z tego powodu warto wybrać się do tego miejsca.

Przepiękny region przyciąga takimi kurortami, jak Protaras czy wspomnianym już wcześniej Ayia Napa. Wciąż pobrzmiewają tu legendy o przyjacielskim potworze morskim, którego miejscowi rybacy nazywają Filiko Teraz

Przylądek Cape Greco to swoista wizytówka Cypru, porywa widokiem skalnych urwisk z jaskiniami, turkusowym morzem, magicznymi krajobrazami natury, a jego obszar chroniony jest parkiem narodowym.

Mnóstwo tutaj punktów widokowych, malowniczych tras spacerowych, a nawet ścieżki rowerowe. Na amatorów zabytków czeka kościół Agioi Anargyroi ze schodami prowadzącymi wprost do morskiej otchłani, natomiast wszystkich z pewnością zachwyci łuk skalny Kamara tou Koraka oraz Most Miłości.

Cypr – praktyczne wskazówki dla turystów i ciekawostki

Poniżej garść interesujących informacji, dzięki którym lepiej przygotujesz się na wakacje na Cyprze:

  • na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny,
  • w części tureckiej warto ściągnąć nogę z gazu, ponieważ jest tam mnóstwo fotoradarów, a mandat trzeba zapłacić przy wyjeździe,
  • Cypr Południowy ma walutę euro (EUR), natomiast Cypr Północny – turecką lirę (TRY),
  • oficjalnie nie wolno wwozić towarów z tureckiej Północy na greckie Południe, przez co mogą zostać zarekwirowane,
  • napięcie w sieci wynosi 240 V, jednak niezbędne są przejściówki, ponieważ na Cyprze są gniazdka dla wtyczek z trzema bolcami,
  • klasyczna cypryjska karta SIM  nie będzie działać po tureckiej stronie wyspy,
  • wszystkie samochody z wypożyczalni mają czerwone tablice rejestracyjne, co wyraźnie odróżnia je od pojazdów, jakimi przemieszczają się mieszkańcy,
  • kuchnia cypryjska charakteryzuje się olbrzymią różnorodnością; wśród tradycyjnych regionalnych potraw warto skusić się m.in. na  takie przysmaki, jak: souvlaki (grillowany kebab mięsny), afella (marynowana w kolendrze wieprzowina), smażony ser halloumi, kolokasi (warzywa korzeniowe), stifado (gulasz z królika) czy soutzoukos (maczane z soku z winogron i mące bakalie na sznurku, które smakują jak żelki),
  • wśród pamiątek, z jakimi najczęściej wracają turyści z Cypru są tekstylia i wyroby ze srebra z Lefkary, przedmioty codziennego użytku z drewna różanego z Argos czy wyśmienite cypryjskie wino.
TAGI
Udostępnij

Filip

Słońce, plaże, pyszne jedzenie, podróżnicze porady, pomysły, dobre rozwiązania. Takich treści na pewno wiele znajdziecie w moich artykułach.

Powiązane oferty

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Evabelle Napa

04.04.2024 - 07.04.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
1 705 zł 1 305 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Eleana Ayia Napa

01.04.2024 - 04.04.2024 (3 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
1 554 zł 1 308 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr Północny / Cypr Północny / Kyrenia

Altinkaya Holiday Resort

24.03.2024 - 27.03.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE
1 659 zł 1 359 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Petrosana Hotel Apartaments

25.04.2024 - 28.04.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY
2 555 zł 1 368 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Christofinia Hotel

01.04.2024 - 04.04.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU SPA
1 629 zł 1 375 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Faros Hotel Ayia Napa

01.04.2024 - 04.04.2024 (3 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA
1 597 zł 1 397 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Melpo Antia Hotel & Suites

01.04.2024 - 04.04.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY PLAC ZABAW
1 554 zł 1 397 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr / Larnaka / Larnaka

Mikes Kanarium City Hotel

01.04.2024 - 04.04.2024 (3 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS W CENTRUM MIASTA
1 404 zł/os.
Szczegóły

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Makronisos Holiday Village

25.04.2024 - 28.04.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANEKS KUCHENNY PLAC ZABAW SPA
2 555 zł 1 405 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Cypr / Ayia Napa / Ayia Napa

Euronapa Hotel

25.04.2024 - 28.04.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU ANEKS KUCHENNY PLAC ZABAW SPA
2 785 zł 1 435 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 62