Top atrakcje Limassol (Cypr). Co zobaczyć?

Rego-Bis, 22.08.2022

Limassol to nadmorskie miasto, które rozciąga się wzdłuż szerokiego odcinka plaży. To kosmopolityczne centrum Cypru, bez trudu łączące wyrafinowaną nowoczesność ze swoją starożytną przeszłością. Modne restauracje i kawiarnie skupiają się wokół odrestaurowanej starówki miasta, podczas gdy nad brzegiem morza stara dzielnica portowa sąsiaduje ze stylową, współczesną mariną. Limassol jest świetną bazą wypadową dla podróżników, którzy chcą połączyć beztroskie plażowanie ze zwiedzaniem. To idealne miejsce do odkrywania plaż półwyspu Akrotiri i starożytnego Kourion. Co warto zobaczyć w Limassol i okolicy?

Promenada w Limassol

Promenada w Limassol jest niezwykle popularna wśród wczasowiczów ze względu na widok na morze i piaszczyste plaże otoczone palmami. Ruchliwe ulice otaczające tę nadmorską trasę mają swój niepowtarzalny urok. Są pełne restauracji, kawiarni, pubów w stylu angielskim, tętniących życiem klubów nocnych i szerokiej gamy sklepów sprzedających prawie wszystko, w tym pamiątki i tradycyjne słodycze i przysmaki. Obcowanie z ciepłymi i przyjaznymi mieszkańcami  poprawia samopoczucie i nadaje wakacjom lokalny koloryt.

Starożytny Kourion

Kourion lezący około 20 kilometrów na zachód od Limassol to jedno z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie. Na terenie starożytne miasto-królestwa wciąż są odkrywane nowe skarby. Miejsce było zasiedlone prawdopodobnie już od czasów neolitu, chociaż wspaniałe zabytki, które można zobaczyć, pochodzą z okresu grecko-rzymskiego. Mały teatr (z miejscami siedzącymi dla 3500 widzów) został zbudowany w II wieku p.n.e., a następnie rozbudowany przez Rzymian.  Widoki z tego miejsca na postrzępione przybrzeżne klify i Morze Śródziemne stąd są wspaniałe.
Dla miłośników mozaik najciekawszym obszarem starożytnego Kurionu jest Dom Eustoliosa. Pierwotnie funkcjonował jako wspaniała prywatna rzymska willa, ale został przekształcony w publiczne centrum rekreacyjne i łaźnie publiczne w epoce bizantyjskiej. Delikatne mozaikowe podłogi są tu wyjątkowo dobrze zachowane. Warto zwrócić uwagę na mozaiki Achillesa w przebraniu kobiety oraz słynną czteropanelową mozaikę przedstawiającą kuropatwę i boga Ktisisa. Dalej wzdłuż krawędzi klifu znajdują się ruiny bizantyjskiej bazyliki z V wieku, rzymskie nimfeum (ozdobiona fontanna) i rozległe pozostałości łaźni publicznych. Stąd krótka ścieżka prowadzi do małego Domu Gladiatorów, tak zwanego z powodu mozaiki walki gladiatorów.
Po zwiedzeniu tego miejsca warto się udać do pobliskiej wioski Episkopi (dwa kilometry na północny wschód), aby odwiedzić Muzeum Kourion. Kolekcja zawiera artefakty znalezione w Kurion i Sanktuarium Apolla.

Zamek

Zamek leży w centrum starego miasta nad portem. Opierając się na lokalnej tradycji cypryjskiej, Ryszard Lew Serce poślubił Berengarię z Nawarry i koronował ją tutaj w 1191 r. na królową Anglii. Przez lata warownia doznała zniszczeń z rąk wielu najeźdźców i niszczycielskich trzęsień ziemi. W 1590 Turcy odbudowali zamek w jego obecnym kształcie. Pierwotna warownia była większa. W piwnicy znajdują się cele, które do 1950 roku służyły jako więzienie.