Larnaka – idealny kurort na cypryjskie wakacje?

Rego-Bis, 11.05.2022

Cypr to miejsce, które zyskuje na popularności wśród turystów, dzięki takim miejscom jak Larnaka. Miasto jest wyjątkowe, ze względu na jej relaksującą, beztroską atmosferę. Jest tu o wiele spokojniej niż w tętniących życiem kurortach Pafos i  Limassol. Larnaka nie jest przytłoczonym morzem wieżowców, pozostaje w większości nietknięta przez wymagania współczesnej turystyki.

Plaża jest otoczona nadmorską promenadą wysadzaną kołyszącymi się palmami, nad którą góruje fort. Zaledwie kilka kroków w głąb lądu,  w zwartym starym mieście znajduje się piękny Agios Lazaros (Kościół św. Łazarza) oraz klimatyczna dzielnica turecka, w której słynni wytwórcy ceramiki otworzyli swoje sklepy. Co więcej,  jest to również doskonałe miejsce na wypady na południe wzdłuż wybrzeża do najlepszych plaż na wyspie i w głąb lądu do pięknej przyrody i uroczych wiosek. Co warto zobaczyć w Larnace i okolicy?

Kościół Agios Lazaros

Zgodnie z tradycją Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, Łazarz, który powstał z martwych, zamieszkał w Larnace (wtedy znanej jako Kition) i został wyświęcony na miejscowego biskupa. W miejscu, gdzie został pochowany obecnie stoi okazały Agios Lazaros (Kościół św. Łazarza). Kościół został zbudowany w IX wieku na polecenie bizantyjskiego cesarza Leona VI, jako rekompensata za relikwie świętego Łazarza, które zostały przeniesione do Konstantynopola. Na przestrzeni wieków świątynia była przebudowywana, służyła m.in. jako kościół katolicki i krótko jako meczet. W XVII wieku doszło do remontu, który przywrócił pierwotny wygląd.
Kościół ma cztery kopuły nad nawą, a dach wsparty na czterech zestawach podwójnych kolumn. Bogato zdobiona złoceniami ambona jest umieszczona w jednej z tych kolumn. W kolejnej kolumnie znajduje się srebrna ikona z 1659 r. z wizerunkiem św. Łazarza. Warto zwrócić uwagę na niesamowicie ozdobny ikonostas, który jest doskonałym przykładem barokowej rzeźby w drewnie.

Jezioro Słone i Meczet Hala Sultan Tekke

Dla tych, którzy szukają natury na obrzeżach miasta Larnaka godny polecenia jest meczet Hala Sultan Tekke. Świątynia znajduje się po zachodniej stronie Jeziora Słonego w Larnace, trzy kilometry na zachód od centrum miasta. Na terenie kompleksu klasztornego jest grób Umm Haram, ciotki towarzyszki proroka Mahometa. Poświęcone jej sanktuarium uczyniło z tego meczetu miejsce pielgrzymek wielu muzułmanów. Chociaż obecny meczet pochodzi dopiero z 1816 roku, jest on bardzo ładny. Słone Jezioro to rezerwat przyrody i najlepiej je odwiedzić zimą albo wczesną wiosną. Wtedy wypełnia się wodą i przyciąga migrujące ptaki, w tym duże ilości flamingów. Natomiast latem wysokie temperatury powodują wyparowanie wody pozostawiając słone skorupy. Wcześniej sól była zbierana, będąc jednym z głównych produktów eksportowych Cypru. Okolica jest otoczona szlakiem spacerowym, który prowadzi również do Hala Sultan Tekke i doskonale nadaje się na popołudniową przechadzkę.

Fort

Na skraju nadmorskiej promenady w Larnace, znajduje się fort zbudowany przez Turków w 1625 roku, który był główną linią obrony miasta. Stoi na miejscu znacznie wcześniejszego średniowiecznego zamku, z którego nic nie pozostało. Podczas brytyjskiego okresu kolonialnego fort został przekształcony w więzienie. Obecnie znajduje się tam niewielkie muzeum z kolekcją broni, a także wspaniałe czarno-białe zdjęcia okolicy. Wspinaczka na mury obronne zapewnia piękne widoki na Morze Śródziemne.