Dlaczego Albania?

Rego-Bis, 05.10.2021

Dlaczego Albania? 

Stając przed wyborem miejsca, w którym mamy spędzić wyczekany urlop często zastanawiamy się czy to na pewno dobry wybór. Dlaczego więc wybrać Albanię jako miejsce wypoczynku?

1.    Odmienność

Wiele destynacji oferuje bardzo podobne atrakcje, wszędzie znajdziemy plaże, góry czy niezliczone restauracje, co nowego może zaoferować Albania? Turystyka w tym miejscu dopiero się rozwija więc na próżno porównywać ją do np. osławionej Turcji. Wielkie kompleksy hotelowe nie istnieją, na pewno nie zgubimy się pośród licznych korytarzy czy labiryntów z budynków aby dotrzeć do recepcji. W Albanii królują kameralne, często rodzinne hotele oraz pensjonaty co sprawia, że czujemy się jak w odwiedzinach u dalszej rodziny. Albańczycy bardzo starają się przenieść swoją gościnność również na osoby spędzające u nich wakacje. Jako relatywnie nowy kierunek jest też miejscem, które może nas zaskoczyć w wielu aspektach. 

2.    Różnorodność

Pomimo niewielkiej powierzchni tego kraju mamy okazję zobaczyć bardzo zróżnicowane krajobrazy. Wiele osób nie wyobraża sobie wypoczynku bez piaszczystej plaży - środkowe oraz północne wybrzeże ma ich pod dostatkiem, krystaliczna woda, miejsca do snurkowania i nurkowania? - na południu tylko na nas czekają. Fani słodkiej wody mogą się wybrać nad największe jezioro bałkanów czyli Jezioro Szkoderskie lub malowniczo położone Jezioro Ochrydzkie. Niesamowita mieszanka wielu religii, historii oraz natury nie pozwoli się nudzić tym osobom, które raczej nie wytrzymają długo na plaży. Butrint wydaje się być idealnym przykładem  gdzie niesamowita natura przeplata się tysiącami lat przeszłości.
  
3.    Pogoda

Albańskie słońce to coś co przyciąga ludzi z całego świata przez okrągły rok. Upalne lata są idealną okazją do plażowania, jesień i wiosna zaś są doskonałym czasem na intensywne zwiedzanie. W Sarandzie średnia ilość dni słonecznych w roku wynosi prawie 300! Nikogo więc nie zdziwią temperatury dochodzące do 18 stopni w grudniu, jest to równie przepiękny czas gdzie mamy okazję spotkać ozdoby świąteczne na palmach. 

4.    Jedzenie.

O jedzeniu wspominaliśmy już wielokrotnie, nie da się obok niego przejść obojętnie, bogactwo warzyw i owoców, których smak zostaje na długo w pamięci jest bardzo solidnym argumentem za przyjazdem. Niewiele osób odwiedzając Albanię przez krótki czas  zauważy, że seler i pietruszka -  tak bardzo popularne warzywa u nas są praktycznie niemożliwe do znalezienia w sklepach oraz na bazarach. Jagnięcina oraz kozina to podstawowe dania w wielu tradycyjnych restauracjach. Koniecznie trzeba również wypróbować lokalne sery!

5.    Ludzie

Albańczycy to bardzo ciekawi ludzie, wykształceni, niesamowicie ciepli oraz pogodni. Bardzo charakterystyczną cechą tego narodu jest kierowanie się emocjami, zauważymy to na pewno w wielu aspektach. Część podejmowanych przez nich decyzji zdaje się być dla nas kompletnie nielogiczna jako osób “z zewnątrz”, po tym gdy uświadomimy sobie, że robią to co czują jest nam zdecydowanie łatwiej ich zrozumieć. Pamiętajmy też, że te wszystkie krzyki przy kawie to zazwyczaj typowe dyskusje, które rzadko bywają kłótniami a nawet jeśli dojdzie do kłótni jest ona równie szybko zakończona. 

6.    Kultura

Jeśli szukamy miejsca, w którym bez problemu natkniemy się na kultywowanie wszelakich tradycji nawet w większych miastach to nie możemy lepiej trafić. Włączając telewizor, wybierając się na kawę czy przechadzając po ulicy wielokrotnie usłyszymy muzykę polifoniczną, która jest dumą narodu. Każdy Albańczyk zna lokalne tańce, wszelkie święta są hucznie celebrowane. Duma, patriotyzm i honor to bardzo ważne elementy codziennego życia. 

7.    Całe mnóstwo innych powodów!

Tak naprawdę Albania ma nam do zaoferowania dużo więcej, warto się tam wybrać aby  przekonać co dla nas jest największym argumentem za tym by ten kraj odwiedzić lub do niego wracać.