Bułgaria na wyciągnięcie ręki

Hania, 24.04.2020

Bułgaria już od zeszłego wieku kojarzona jest z wczasami letnimi. Czasy się zmieniają, Bułgaria także! Obecnie to już nie tylko pensjonaty, ale także liczne ekskluzywne kurorty i kompleksy hotelowe z basenami i ofertami all inclusive. Jest gdzie wypocząć, gdzie skorzystać z rozrywki, ale także co zwiedzić – Bułgaria to przepiękne przyrodniczo państwo z licznymi zabytkowymi budynkami i ciekawą historią.

Państwo bułgarskie stanowi krainę gór, zakończoną przepięknym wybrzeżem. Liczne szlaki turystyczne, ośrodki narciarskie oraz te nadmorskie. Mieszanka kultur wschodu i zachodu, połączenie kuchni bałkańskiej i tureckiej oraz jedno z najstarszych miast w Europie – PłowdiwFlagę Bułgarii stanowią trzy poziome pasy: biały, zielony i czerwony. Kolor biały symbolizuje pokój, zielonywolność, upamiętnia krew i jest oddaniem hołduczerwień osobom, które walczyły i poległy za wolność kraju i wyzwolenie się spod panowania tureckiego.

Bułgarskiego pochodzenia był twórca pierwszego elektronicznego komputera – John Vincent Atanasoff. Klika osób, których rodzice są Bułgarami, można oglądać regularnie na ekranie kinowym lub telewizyjnym, mowa np. o Ninie Dobrev (znanej młodzieży z „Pamiętników wampirów”), czy o  Hristo Shopowie (filmy „Karol, człowiek, który został papieżem” i „Pasja”).  Za osoby zamieszkujące Bułgarię, które miały największy wpływ na dużą część kultury europejskiej, uznać jednak należy uczniów Cyryla i Metodego, którym przypisuje się stworzenie pisma Słowian – cyrylicy. 

Za wspomnianych domniemanych twórców cyrylicy uważa się żyjących na przełomie IX i X wieku Konstantyna Presławskiego lub Klemensa Ochrydzkiego. To właśnie jeden z nich, na terenie dzisiejszej Bułgarii, po raz pierwszy użył pisma alfabetycznego, którym do czasów współczesnych posługują się Ukraińcy, Rosjanie czy Serbowie. Do XII wieku cyrylica rozprzestrzeniła się z Bułgarii na tereny Serbii i Rusi Kijowskiej.

Bułgaria znana jest także z produkcji olejku różanego. Około 50% światowych zasobów tego surowca pochodzi stąd. Bułgarski olejek stosowany jest w kosmetyce i perfumach, używa się go podobno m.in. w słynnych Chanel No.5. Róże i olejek różany już od XVIII wieku są najważniejszym towarem eksportowym kraju, istnieje tu swego rodzaju kult róży – co roku, w czerwcu, w miejscowości Kazanłyk odbywa się także huczny Festiwal Róż.

Bułgaria jest trzecim krajem w Europie pod względem wartości archeologicznych zabytków. Może poszczycić się wieloma niesamowitymi miejscami i zabytkami z bardzo długą historią. Za jedno z najstarszych miast w Europie uznaje się Płowdiw.

Także osada Nesebyr słynie ze znalezisk archeologicznych, których wiek datuje się na około 3000 lat. Do bardzo starych bułgarskich budowli można zaliczyć liczne prawosławne zakony, tzw. monastyry, np.: monastyr Rilski, wykuty w skale monastyr Aładża, monastyr Świętego Jerzego w Pomorie czy monastyr Świętej Trójcy w Wielkim Tyrnowie. Niesamowite wrażenie robi również Twierdza Asena położona jest na wzgórzu, oddalona o 2 km od miasta Asenovgrad.

Kulturową stolicą kraju jest Warna, której historia sięga VI wieku p.n.e. Odnaleźć tu można ruiny rzymskich budowli, bizantyjskich fortyfikacji oraz zabytki architektury tureckiej. Zlokalizowane są tu liczne stanowiska archeologiczne, gdzie spełnić się mogą bajkowe marzenia o odnalezieniu złotego skarbu! Podczas wykopalisk odnaleziono tu złoto, które mogło być zakopane aż 6000 lat!

Najbardziej wysuniętym na północ miastem Bułgarii jest Ruse, najmniejsze miasto stanowi Melnik (około 200 mieszkańców i status miasta) a najwyższym szczytem kraju jest Musała. Góra znajduje się w paśmie górskim Riła i ma wysokość 2925 m. n.p.m. Podobno pierwszym zdobywcą szczytu jest sam Filip II Macedoński, który wspiął się tu w IV w. p.n.e.

Hania

Na blogu Rego dzielę się z Wami swoją wiedzą, ale przede wszystkim wielką pasją do podróży, zwiedzania świata i odpoczywania w pięknych krajach, hotelach.