Berat – miasto 1000 okien

Rego-Bis, 06.05.2021

Berat – miasto 1000 okien

Wyjeżdżamy spod hoteli około godzin 9.00 rano. Czeka nas godzina jazdy  droga do miasta Berat.
Miasto Berat jest jednym z najstarszych miast w Albanii.
Założone w głębokiej starożytności i zamieszkane przez Ilirów miasto, w II w. p.n.e. zostało zdobyte przez Rzymian i nazwane Antipatrea.
Potem Berat był pod panowaniem Bizancjum, którzy nazwali miasto Pulcheriopolis.
Miasto wtedy było też siedzibą biskupa.


W IX wieku miasto zostało zdobyte przez Bułgarów, któż to też zmienili nazwę miasta na Beligrad, a która to nazwa po kilku przeróbek fonetycznych została i brzmi Berat.
Wjeżdżamy na górę autokarem wąziutką drogą na parking pod zamkiem
Stamtąd idziemy pieszo przez bramę wjazdową.
Zamek ten jest średniowieczną twierdzą bizantyjską i czas swojej świetności przypada na wiek X.
Zwiedzamy cały teren zamku, gdzie do dzisiaj żyją albańskie rodziny.
Wchodzimy podczas zwiedzania do Katedry Zaśnięcia Najświętszej  Marii Panny. Można tam podziwiać przepiękny ołtarz zrobiony z drewna orzechowego. Na ściach Katedry sa porozwieszane oryginały ikon, pisanych przez najsłynniejszego pisarza ikon w Albanii. Był to Onufri, który tworzył swoje dzieła w czasach średniowiecza. Zasłynął tym, że miał na swoich ikonach niepowtarzalny, nie do podrobienia czerwony kolor. Tylko on znał przepis na produkcję takiej barwy.


Zwiedzaniew zamku kończymy w punkcie widokowym. Można tu zrobić niezapomniane zdjęcia ze wzgórza na położone w dole miasto.
Wsiadamyb do autokaru  i jedziemy w dół, do centrum Beratu.
Zatrzymujemy się przy moście, skąd mamy najlepszy widok na starą część Miasta. Na słynne miasto 1000 okien. Dzięki niemu Berat zostało objęte patronatem UNESCO. Tu mamy czas wolny, aby każdy uczestnik wycieczki mógł wejść do środka miasta, pochodzić wąskimi, kamieniastymi uliczkami. Polecam, bo czuć tu tchnienie przeszłości.
Ta część Beratu nazywa się Mangalem i jest zamieszkana prze muzułmanów. Jest jeszcze druga część tej starej dzielnicy i jest położona na drugim brzegu, rzeki Osum, która płynie przez miasto. Ta część jest zamieskała prze chrześcijan i nazywa się Gorica. W czasie wolnym turyści mogą jeszcze zwiedzić 3 meczety: Ołowiany, Kawalerów i Królewski. Na koniec czasu wolnego polecam świeżo paloną kawę, która możecie kupić na głównej ulicy.
Wsiadamy do autokaru i wracamy do hoteli w Durres. To około 1h jazdy.
Nadmienię jeszcze jedną rzecz. Jak było Wam gorąco, to jest to objaw tego iż Berat jest jednym z najbardziej gorących miast w Albanii. W lecie średnia temperatura to 38-39 stopni.