Albania - kraj orłów

Rego-Bis, 11.03.2020

Albania, czyli Shqipëria, to mały malowniczy kraj na południu Europy, na fladze którego znajduje się bohaterski dwugłowy czarny orzeł – symbol odważnych Albańczyków. To państwo do niedawna rzadko odwiedzane przez turystów, obecnie jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji turystycznych. Słusznie!

Albania łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy Bałkanów!

Albania jest niewielkim państwem, jej powierzchnia jest prawie 11 razy mniejsza od Polski (28 748 km²). 75% powierzchni zajmują góry, a długość wybrzeża morskiego stanowi prawie 400 km. Malowniczy górski krajobraz, łączący się z rajskimi plażami, do tego niesamowite jeziora (Ochrydzkie oraz Szkoderskie), przepiękne historyczne miasta. Albania łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy Bałkanów! Kraj słynie także z różnorodności przyrodniczej. Występuje tu 2250 gatunków roślin, co stanowi niemal 40% wszystkich gatunków występujących na kontynencie europejskim.

Stolicą kraju jest Tirana. Jest to największe miasto, liczące około pól miliona mieszkańców, jednak najsłynniejszymi miejscami kojarzonymi ze Shqipëriją są tutejsze słoneczne kurorty: Saranda, Ksamil, Wlora czy Durres. Urzędowym językiem Albańczyków jest język albański, który niestety może przysporzyć nam dość dużo kłopotów. Jest to język bałkański, ale niesłowiański, niespokrewniony właściwie z żadnym innym europejskim językiem. Język angielski nie jest tu zbyt powszechnie znany. Częściej można spotkać kogoś mówiącego po włosku. Najrozsądniej jednak byłoby po prostu zaopatrzyć się przed wyjazdem w mini-rozmówki polsko-albańskie i przygotować się na to, że wakacje w Albanii będą przede wszystkim czasem komunikacji niewerbalnej. Mowa ciała stanowi podobno aż 60% naszej komunikacji. Pobyt w Albanii będzie okazją aby to sprawdzić! Jeden tylko szczegół: gdy Albańczyk będzie wyrażał aprobatę, potrząśnie głową na boki (moglibyśmy to zrozumieć jako „nie”), zaś gdy nie będzie się na coś zgadzał, skinie głową. 

Berat, Bałkany, Albania,

Oficjalnie dominująca religią w Albanii jest islam (ponad 50%), na północy mieszkają wyznawcy katolicyzmu a na południu i przy granicy z Grecją – wyznawcy prawosławia. Albańczycy nie są zbyt religijni i przywiązani do swoich wierzeń, przez długi czas Shqipëria była państwem ateistycznym (w 1967 roku stała się pierwszym na świecie tego typu państwem). Zasadę ateizmu i zakaz wyznawania oficjalnie wszelkich religii został stworzony podczas przywództwa Envera Hoxhy – albańskiego komunistycznego dyktatora, którego decyzje i rządy do dziś odbijają się w kulturze kraju orłów.
Walutą, którą dokonuje się płatności w Albanii są leki albańskie (symbol ALL). Nazwa waluty związana jest z postacią wybitnego piętnastowiecznego albańskiego księcia – Lekë Dukagjini. Z wymianą złotówek na leki może być w Polsce problem, dlatego lepiej zabrać ze sobą w podróż euro, które później na miejscu będzie można wymienić na walutę lokalną. Poza euro warto zabrać ze sobą na wyjazd obuwie ochronne przydatne podczas plażowania oraz kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Ważne także, aby nie pić nieprzegotowanej wody z kranu. Zaleca się picie wody butelkowanej.

Albania jest członkiem NATO a od 2014 roku posiada status kandydata do Unii Europejskiej.  Wybierając się tam na wakacje wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty, nie jest konieczny paszport. W przypadku wyjazdu autokarowego, trzeba być jednak przygotowanym na kontrolę na granicy, która może trwać nieco dłużej. Jest to kraj bezpieczny, nie znajdujący się na liście krajów niebezpiecznych dla turystów według polskiego Ministerstwa Spraw  Zagranicznych. Ze względu na fakt nieprzynależności Albanii do UE, nie działa tu Europejska Karta Ubezpieczenia Medycznego (EKUZ).

Ksamil, Plaż Bora Bora, Albania,

Albania to kraj pełen historii i co zachwyci niejednego turystę – obfitujący w piękne plaże. To również kraj pełen bunkrów. Na każdy kilometr kwadratowy przypada ich średnio 5,7, a w całym kraju jest ponad 750 tysięcy. Zbudowane pod przywództwem Envera Hoxhy, który obawiał się ataku wrogów. Większość bunkrów nigdy nie była używana i została porzucona po upadku komunizmu, choć wiele z nich jest dziś dobrze wykorzystywanych jako domy, kawiarnie czy muzea. No i albańska kuchnia: wyjątkowo pyszna mieszanka kuchni bałkańskiej i śródziemnomorskiej. Na coraz lepszy wizerunek państwa pracują także gościnni Albańczycy, którzy są dumni ze swojego kraju i chcą reprezentować go jak najlepiej. W Shqipërii zachwyci nie tylko wspaniała kultura czy malownicze plaże, ale także cały krajobraz – to mnóstwo klifów, górzyste tereny i doliny.