A gdyby tak... wyjechać w Bieszczady?

Paweł Dudka, 19.05.2020

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Bieszczady od pewnego czasu utożsamiane są beztroską, spokojem i relaksem. Hasło A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? stało się najlepszą reklamą części Podkarpacia. Słusznie! Nic nie jest równie relaksujące, jak soczysta zieleń oraz spokój majestatycznych gór. 

Bieszczady to część leżącego w południowo-wschodniej Polsce regionu Podkarpacia. Niegdyś tutejsze ziemie pokrywała prastara Puszcza Karpacka. Właśnie dlatego ten obszar jest tak bogaty w różnorodną florę i faunę. Bieszczadzka zieleń i spokój są naprawdę niesamowicie kojące. Uroku całości dopełniają charakterystyczne drewniane domki, stanowiące wizytówkę Podkarpacia. Szlak Architektury Drewnianej liczy ponad 130 obiektów. Można tu zwiedzać, jeździć konno, korzystać ze szlaków rowerowych, jak i pieszych. 

Bieszczady to góry w paśmie lesistych Beskidów Wschodnich, należące do Karpat. Ich najwyższy szczyt polski to Tarnica (1346 m n.p.m.). W górach zlokalizowanych jest też kilka jezior, z których najbardziej znane jest Jezioro Solińskie, zwane bieszczadzkim morzem. Znajduje się tu też zapora wodna, mająca największą w Polsce pojemność. W związku z tym powstała tu hydroelektrownia, którą można odwiedzić. Jako że jezioro nazywane jest lokalnym morzem, nie stanowi tylko atrakcji wizualnej! Można tu uprawiać różne sporty wodne, w tym kajakarstwo, żeglarstwo, istnieje możliwość wypożyczenia rowerku wodnego bądź przepłynięcia po jeziorze statkiem. W miejscowościach wypoczynkowych, w tym np. w Polańczyku, funkcjonują plaże, gdzie w sezonie letnim dominują leżaki i koce osób zażywających kąpieli słonecznych. 

Bieszczady słynne są ze swoich pięknych połonin, z których największą popularnością cieszą się Wetlińska i Caryńska. Pierwsza z nich swym obszarem zahacza o granicę Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest bardzo rozległa a jaj najwyższy punkt to Roh, osiągający 1255 m. n.p.m. Połonina Caryńska zlokalizowana jest pomiędzy doliną Wołosatego a Prowczy. Jej długość to 4 km, na tym  terenie znajdują się 4 szczyty. Najwyższy z nich to Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Tereny połonin są niezwykle malownicze, a rozciągające się z ich szczytów widoki zapierają dech w piersiach. Piękne są także tutejsze wieczorne krajobrazy. Bieszczady to jedno z miejsc w Polsce, gdzie najwyraźniej można dostrzec urok rozgwieżdżonego nieba. W 2013 r. postała tu strefa, obejmująca tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz dwóch parków krajobrazowych, w której unika się zanieczyszczenia przyrody sztucznymi źródłami światła, jest to tzw. Park Gwieździstego Nieba.

Tarnica, Szlak turystyczny, Góry, Najwyższy szczyt, Bieszczady,

Tutejszą unikatową atrakcją są także drezyny rowerowe. W 2015 r. utworzono na bieszczadzkim terenie pierwszą polską trasę drezyn, na jednej z nieużywanych linii kolejowych. Trasa ma prawie 50 km, obejmuje Ustrzyki Dolne, choć za główną stację uznaje się Uherce Mineralne (tu też funkcjonuje dość duża wypożyczalnia). Trasa ciągnie się ze stacji Uherce, przez Łukawicę, Stefkowo, Jankowice i Załuże. Na trasie mija się rezerwat przyrody Bobry w Uhercach, rzekę San, przejeżdża się też przez tunel. Podczas całej trasy można podziwiać niezwykle malowniczą bieszczadzką przyrodę, która jest wyjątkowa. Tutejsze tereny zielone są ostoją m.in. dla jeleni karpackich, żbików, żubrów, niedźwiedzi, bocianów czarnych czy orła przedniego. Występują tu zwierzęta i rośliny niespotykane w innych częściach kraju, np. wąż Eskalupa. Bieszczadzki Park Narodowy, jest trzecim pod względem wielkości parkiem narodowym w Polsce i największym parkiem narodowym górskim.

Karpaty, a w szczególności Bieszczady, słyną również z pysznych serów. To kolebka polskiego serowarstwa. Wszyscy, którzy chcieliby zasmakować najlepszych owczych serów, powinni przybyć właśnie w Bieszczady! Można tu napotkać także bałkański smaczek, ponieważ jednym z najbardziej docenianych bieszczadzkich serowarów jest Grek Nikos Molonopulos, który sprzedaje swoje sery pod szyldem „Czar PGR-u”. Inne miejsca z tradycyjnie wytwarzanymi wyrobami mlecznymi, to n.p. Przedbieszczady, Bieszczadzka Koza i Bacówka przy Wielkiej Pętli. Kolejny atut gór to cudowne miejscowości uzdrowiskowe, m.in. wspomniany wcześniej Polańczyk zlokalizowany malowniczo na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Od 1974 r. miasteczko rozwija turystykę leczniczą, a od 1999 r. oficjalnie posiada status uzdrowiska. Występują tu liczne źródła wód mineralnych, bardzo popularne wody wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe. Nad jeziorem zlokalizowana jest przystań żeglarska, a baza gastronomiczna jest bardzo bogata, także oferująca lokalne specjały. Będąc tu można odwiedzić zabytkową murowaną cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewi z ikoną Matki Boskiej z Łopienki oraz dwie urocze kapliczki – kamienną z XIX w. położoną nad brzegiem Jeziora Solińskiego oraz murowaną kaplicę dworską z początku XX w. Około 4 km od Polańczyka znajduje się miejscowość agroturystyczna Berezka, leżąca bajkowo nad potokiem Bereźnica. Można stąd urządzić sobie nieco dłuższy spacer nad jezioro, wyruszyć na wyprawę w góry lub relaksować się smakując lokalnych przysmaków i zwiedzając okoliczne zabytki, m.in. ruiny cerkwi z XIX w. i pozostałości dawnego parku dworskiego z ruinami ziemnych fortyfikacji bastionowych. W parku znajdują się aż cztery pomniki przyrody: trzy ogromne dęby oraz jedna sosna. 

Bieszczady oraz tutejsze małe miasteczka, to niezwykle urokliwe miejsca warte odwiedzenia o każdej porze roku. Latem podziwiać można bogactwo tutejszej przyrody, a podczas ciepłych nocy, patrzeć beztrosko w rozgwieżdżone niebo. Jesienne górskie wędrówki, zakończone ogrzaniem się przy ognisku mogą stanowić niezapomniane doświadczenie. Zimą teren ten zachwyca swoim spokojem i bezkresną bielą, zaś wiosną ponownie wszystko budzi się do życia i zachwyca soczystą zielenią.
 

Paweł Dudka