Albania wczasy - twierdze i zamki, które warto zobaczyć

Grzegorz, 10.10.2023

Twierdze i zamki nie będą pierwszym skojarzeniami, które się nasuwają myśląc o Albanii. Piękne szerokie piaszczyste plażę na północy czy egzotyczne, przypominające Karaiby z krystalicznie czystą wodą w południowej części Albanii (Ksamil) wraz z słoneczną pogodą to znak rozpoznawczy kraju z stolicą w Tiranie.

Piaszczyste plaże Albanii, które warto odwiedzić znajdują się w Golem blisko Durrës. Przepiękne krajobrazy, nutka tajemniczości, niewymuszona gościnność sprawiają, że turyści chętnie wybierają Albanię jako kierunek wakacyjny. Zwłaszcza, że do tego bałkańskiego kraju można dotrzeć z takich lotnisk jak choćby Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa. Możliwe miasto wyjazdu na wczasy Albania all inclusive to także Wrocław.

W Albanii warto zobaczyć miejsca z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Gjirokastra, Berat i Butrinit. Gjirokastra położona jest w dolinie otoczonej szczytami sięgających 2000 m.n.p.m i słynie z pięknych domów z charakterystyczną dachówka z kamienia. Przez niektórych jest uważana za najpiękniejsze miasto Albanii.

Natomiast Berat jest znany jako miasto tysiąca okien. Naturalne atrakcje Turystyczne Albanii, które warto odwiedzić to m.in podziemne źródło wody Blue Eye, jeziora Szkoderskie i Ochrydzkie czy rzeka Drin. Do tego dochodzą malownicze i groźnie wyglądające pasma górskie jak choćby Góry Przeklęte czy Korab. W Republice Albanii warto odwiedzić Tiranę, która niezwykle szybko się rozwija.

Osoby, które ją ponownie odwiedzą po kilka latach będą zdumione ilością zmian, nowych atrakcji i budynków. Zwiedzanie Albanii nie będzie kompletne bez odwiedzin stolicy kraju. Albania ma również pyszną kuchnię, która jest połączeniem wpływów greckich, włoskich, tureckich i bałkańskich.

Bałkański kraj ma jednak o wiele więcej do zaoferowanie niż tylko plażowanie na malowniczym wybrzeżu. Ze względu na swoje strategiczne położone zarówno nad morzem Adriatyckim jak i Jońskim Albania była podbijana i ufortyfikowana od tysiącleci przez mocarstwa (Rzym, Wenecja, Imperium Osmańskie).

Najstarsze elementy umocnień sięgają czasów starożytnych. Niektóre zachowały się do dnia dzisiejszego np. w twierdzy Rozafa (Szkodra). Wtedy tereny dzisiejszej Albanii były zamieszkiwane przez plemiona iliryjskie.

Do najbardziej znanych twierdz należą tę, które znajdujące się w miastach-muzeach wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO (Gjirokastra i Berat). Zamek w Gjirokastrze nie tylko ze względu na swoje malownicze położenie jest tak ciekawy, że został mu poświęcony oddzielny wpis. Mury obronne z potężnymi wieżami zbudowanymi przez Wenecjan można podziwiać w Durres, największym albańskim kurorcie.

Niewielka, ale bardzo dobrze zachowana twierdza znajdująca się tuż nad morzem Jońskim zachwyca turystów w Porto Palermo. Bardzo ważną, historyczną rolę odegrał zamek w Kruji (zrekonstruowany w okresie komunizmu- obecnie muzeum).

Rozpoczęło się tam antytureckie powstawanie pod wodzą bohatera narodowego Albanii Jerzego Kastrioty Skanderbega. Jakie inne twierdze warto zwiedzić w czasie urlopu 2023? Które zamki warto w Albanii zobaczyć?

Nie tylko Albania all inclusive - zamek Rozafa w Szkodrze

Zamek Rozafa położony jest na skalistym wzgórzu nad trzema rzekami Buna, Drini i Kiri w zachodniej części miasta Szkodra. Jest to jeden z najważniejszych zamków w Albanii i główna atrakcja turystyczna w mieście. Teren fortyfikacji obejmuje około 9 ha ziemi. Po przekroczeniu bramy głównej z XV wieku dociera się na dziedziniec.

To najstarsza część zamku. Na tym odcinku wyróżnia się fragment muru iliryjskiego z IV wieku p.n.e. (rozpoznawalny ze względu na zastosowanie dużych kamieni przez starożytnych budowniczych). Inne atrakcje to średniowieczna cysterna, wieże, oraz ruiny rezydencji z czasów weneckich. Kolejna brama zapewnia dostęp do drugiej części.

Można tu zobaczyć ruiny kościoła św. Szczepana, budowli z XIII-XIV-go wieku, przekształconej później w meczet. Wnętrze zamku jest zarówno duże, jak i łatwe do poruszania się. Ze względu na położenie na wzgórzu można podziwiać 360 stopniową panoramę okolicy, która jest wyjątkowa.

Przykuwające uwagę błękitne wody Jeziora Szkoderskiego są w zasięgu wzroku, a przeplatające się rzeki Buna, Kira i Drin tworzą przepiękny krajobraz.

Albania wczasy all inclusive - Zamek w Petreli

Zamek w Petreli zbudowany na polecenie cesarza Bizancjum ma bogatą historię. Jednym z najciekawszych elementów budowli jest wieża, która powstała w VI wieku n.e. Petrela należała do części systemu obronnego używanego przez Skanderbega do odpierania sił osmańskich w XV wieku. Jest to jednen z najciekawszych zabytków historycznych położonych blisko stolicy Albanii- Tirany.

Co warto zobaczyć w Albanii - Twierdza Bashtovë

W środkowo-zachodniej Albanii w pobliżu kurortu Durres, blisko ujścia rzeki Shkumbini, do Adriatyku znajduje się twierdza Bashtovë. Powstała w strategicznym miejscu na skraju dawnej Via Egnatia, jednego z najważniejszych szlaków handlowych Cesarstwa Rzymskiego. Twierdza Bashtovë to mało znany historyczny klejnot. Budowla jest widoczna z daleka dzięki okrągłym wieżom i charakterystycznemu kształtowi. XV-wieczna twierdza jest specyficzna z tego powodu, że została zbudowana na płaskim terenie. Uważa się, że fortyfikacja została pierwotnie stworzona jako chroniony port przy rzece Shkumbini, ważnej dla handlu zbożem. Obiekt jest na liście informacyjnej Albanii podawanej w celu zakwalifikowania się do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kierunek Albania wakacje marzeń? Twierdza Elbasan

Twierdza w Elbasan wraz z otaczającymi ją murami wyraźnie pokazuje militarne znaczenie tego miasta w okresie osmańskim. Z dokumentów wynika, że w czasach swojego rozkwitu miała 26 wież, z których do dziś zachowało się tylko 8. Sześć baszt znajduje się na jego południowym murze, a dwie na zachodnim. Twierdza została zbudowana w XV wieku przez Turków na miejscu wcześniejszych fortyfikacji z okresu rzymskiego. W czasach antycznych była to istotna forteca wojskowa, służąca do zabezpieczenia kontroli nad drogą via Egnatia, czyli jednej z najważniejszych rzymskich arterii komunikacyjnych.

Albania wakacje all inclusive last minute w Sarandzie - zamek Lëkursi

Zamek Lëkursi znajduje się wśród ruin opuszczonej w 1878 roku wsi o tej samej nazwie. Zlokalizowany na szczycie wysokiego wzgórza w Sarandzie skąd są piękne widoki na miasto i morze Jońskie. Pochodzi z XVI wieku, a jego rok budowy to 1537, kiedy sułtan Sulejman Wspaniały zaatakował Korfu i konieczne było stworzenie przyczółku na albańskim wybrzeżu. Dziś na terenie zamku odrestaurowanego w latach 1994 -1995 działa restauracja. Do zamku łatwo się dostać z Hotel Mediterrane, który dysponuje pokojami z pięknym widokiem na morze Jońskie.

Zamek Preza

Preza to typowy średniowieczny zamek. Swój największy rozkwit przeżywał w XV wieku, ale specjaliści przypuszczają, że musiał powstawać w okresie od XIII do XIV wieku.

Zamek służył jako punkt obronny chroniący Kruję od strony morza. Jest znany ze swojej strategicznej lokalizacji naprzeciwko Kruji z widokiem na Tiranę. Zamek leży w pobliżu międzynarodowego lotniska im. Matki Teresy.

Niegdyś kontrolowany przez albańskich panów feudalnych i książąt został zbudowany na 277-metrowym wzgórzu. Jednak część swojej popularności zamek zawdzięcza także temu, że był kiedyś miejscem ślubu Mamicy, siostry bohatera narodowego Albanii Jerzego Kastrioty Skanderbega.

To, co czyni Zamek Preza i wieś o tej samej nazwie atrakcyjnymi, to wiejska panorama i przyjaźni mieszkańcy, którzy nadal pielęgnują bogatą kulturę tego obszaru. Niezliczone, stuletnie drzewa oliwne tworzą wspaniałą scenerię.

Ponoć były one sadzone w czasach Skanderbega, ponieważ wtedy książę wymagał od każdego miejscowego małżeństwa, aby wyhodowało jedno z okazji ich małżeństwa.

Ta wielowiekowa legenda wyjaśnia, dlaczego Preza słynie z oliwy z oliwek i kamiennych młynów do przetwarzania oliwek. Niestety, z szesnastu młynów we wsi przetrwał tylko jeden.

Udostępnij

Grzegorz

Powiązane oferty

Serwis plażowy gratis
Bestseller!
5.2/6 12 oceny

Albania / Riwiera Albańska / Durres

Hotel Sun

16.06.2024 - 23.06.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 12 opinie
5.2
2 769 zł 1 149 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Animacje RegoMeli Club
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5.7/6 33 oceny

Albania / Riwiera Albańska / Golem

Hotel Onufri

16.06.2024 - 23.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE REGO MELI CLUB DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA
bardzo dobry 33 opinie
5.7
2 969 zł 1 179 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Albania / Riwiera Albańska / Golem

Hotel Onufri (PKT)

26.09.2024 - 29.09.2024 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA
bardzo dobry 4 opinie
4.6
2 112 zł 1 412 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
All inclusive
Bestseller!
5.3/6 1 oceny

Albania / Riwiera Albańska / Durres

Hotel Horizont

16.06.2024 - 23.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 1 opinie
5.3
3 229 zł 1 489 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Albania / Riwiera Albańska / Durres

Hotel Horizont (PKT)

23.08.2024 - 26.08.2024 (3 dni)

All inclusive, Wroclaw , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU
2 548 zł 1 598 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Bestseller!
4.6/6 16 oceny

Albania / Wybrzeże Jońskie / Ksamil

Hotel Vista Mare

22.06.2024 - 29.06.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 16 opinie
4.6
2 619 zł 1 699 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Bestseller!
4.7/6 19 oceny

Albania / Wybrzeże Jońskie / Ksamil

Hotel Drilon

22.06.2024 - 29.06.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 19 opinie
4.7
2 589 zł 1 699 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
Animacje RegoMeli
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5.4/6 19 oceny

Albania / Riwiera Albańska / Durres

Hotel Leonardo

21.06.2024 - 28.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Rzeszów , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 19 opinie
5.4
3 029 zł 1 759 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Bestseller!
5.4/6 6 oceny

Albania / Riwiera Albańska / Durres

Hotel Amfora - Rego Food Friends

21.06.2024 - 28.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Rzeszów , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA POKAZY KULINARNE
bardzo dobry 6 opinie
5.4
3 179 zł 1 789 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
Animacje RegoMeli
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5/6 31 oceny

Albania / Riwiera Albańska / Golem

Hotel Henry Resort&Spa

16.06.2024 - 23.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU AQUAPARK PLAC ZABAW
bardzo dobry 31 opinie
5
3 679 zł 1 929 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 16