Starożytny Butrint

Rego-Bis, 27.07.2021


W Albanii obecnie mamy 3 duże kurorty wypoczynkowe. Na północy Durres, który leży nad morzem adriatyckim z piaszczystą plażą długą na prawie 20km. Na południowym zachodzie leży kolejny kurort – miasto Wlora. W centrum Vlory mamy plażę piaszczystą a za miastem idąc na południe zaczynają się plaże kamieniste. Na wysokości miasta Wlora kończy się morze adriatyckie a zaczyna jońskie. Na południe od Wlory idąc w kierunku granicy z Grecją mamy trzeci kurort – Saranda.
Jeśli ktoś z Was wybierze wakacje w Sarandzie, to 30 min od tego miasta może odwiedzić 2 miejsca, które są na liście UNESCO – Gjirokastra i Butrint. Dzisiaj o tym drugim miejscu.
Butrint jest to antyczna osada położona 20km od Sarandy. Ma bardzo ciekawą historię.
Usytuowana jest na niewielkim półwyspie i otoczona dookoła wodą.


Na samym początku zwiedzania otrzymujemy mapkę z podaną trasą zwiedzania. Pytajcie o polskojęzyczną wersję. Znajdziecie tam też ciekawe informacje dodatkowe. Czas całkowity zwiedzania to jest około 1h.
Co można zobaczyć w Butrincie? Otóż naprawdę bardzo dużo. Zobaczycie tutaj: pozostałości po murach obronnych, typowy starożytny amfiteatr z 3 wieku p.n.e., baptysterium z 7 wieku, ruiny domów mieszkalnych oraz pozostałości łaźni rzymskich z 5 wieku. Istnieją tu też ruiny 14 wiecznego zamku weneckiego. Cała trasa zwiedzania odbywa się w sąsiedztwie drzew, które dają przyjemny i chłodzący cień.


Według historii, to Butrint został założony przez Ilirów, którzy tutaj wybudowali osadę. Byli to uciekinierzy z Troi. W 7 wieku p.n.e. przekształcono to miejsce w kolonię Greków.
Butrint ma bardzo bogatą historię, bowiem już w 2 wieku p.n.e. miastem zaczęli rządzić rzymianie. I aż do 6 wieku funkcjonowało jako ośrodek portowy.
Podczas wielkiej wędrówki ludów, butrint został kilka razy całkowicie spustoszony. Później pełnił rolę katolickiego biskupstwa Buthrotum.
Czasy średniowiecza to okres, który ściśle wiąże się z walkami Bizancjum, Normanów i Wenecjan, i kolejno Wenecją i Turkami osmańskimi.
Bilet wstępu to 5€. Są też bilety ulgowe, dla dzieci i rodzinne.
Przy wejściu do Butrintu znajdziecie dobra restaurację, gdzie w cienki drzew, przy lekkim wiaterku możecie zjeść dobry obiad. Dla fanów owoców morza, polecam małże (mule) hodowane właśnie w okolicy Sarandy i Butrintu.
Park jest otwarty w sezonie letnim w godzinach: 9.00-20. W sezonie Narodowy Park Butrint odwiedza około 4000 turystów dziennie.