Kruja i Muzeum Skanderbega

Rego-Bis, 10.08.2021


Rok 2018 został ogłoszony przez premiera Albanii Edi Rama rokiem Skanderbega. Stało się to z okazji 550 rocznicy jego śmierci. Skanderbeg jest największym bohaterem narodowym Albanii. Właśnie z tego powodu piszę dzisiaj ten post.
Muzeum narodowe im Jerzego Kastrioty Skanderbega (Gjergj Kastrioti Skënderbeu 6.05.1405 – 17.01.1468), jest w mieście Kruja i jest jednym z najbardziej popularnych muzeów w Albanii. Muzeum otwarto w 1982 roku obok starego zamku w Kruji. Głównym architektem, który zaprojektował budynek muzeum jest córka dawnego dyktatora Envera Hoxhy – Pranvera Hoxha.
Budynek muzeum nie do końca spodobał się Enverowi i dlatego nie przyjechał on na otwarcie muzeum.
Muzeum ma kilka kondygnacji a eksponaty w nich są wystawione według chronologicznego porządku wydarzeń.
Jak już wspomniałem wcześniej, muzeum jest zbudowane obok a w zasadzie łączy się ze starym zamkiem jaki kiedyś był w tym miejscu.
Kruja była stolicą starego albańskiego księstwa Arber. Księstwo to poniosło 3 razy klęskę w walce z Turkami osmańskimi w XV wieku. W muzeum wystawione dla zwiedzających jest duża liczba oryginalnych przedmiotów a głównie militaria, biografie i dokumenty oraz oryginalne reprodukcje opowiadające szczegółowo o historii narodu albańskiego w XV wieku.
Można tu zobaczyć salę z eksponatami ze starożytności i średniowiecza, salę średniowiecznych zamków, salę księstw albańskich oraz najazdu Turków osmańskich, salę średniowiecznych zamków, salę albańskiego ruchu oporu, kancelarię Skanderbega, bibliotekę, salę książąt oraz salę dziedzictwa narodowego. W salach można zobaczyć również oryginalne ikony i figury oraz przedmioty wykonane z brązu, żelaza i miedzi. Jest też dzwon z 1462 roku oraz miecze z XV wieku.
Skanderbeg przez okres 25 lat aż trzy razy wygrał walkę z Turkami osmańskimi i przez to sprawił, że Albania stała się przeszkodą nie do przejścia dla Turków i nie mogli oni podbijać dalszych części Europy.
Dzięki tym zwycięskim walkom nazwano Skanderbega „Wojownik Chrystusa” gdyż dzięki niemu Osmanie nie zmienili religii starego kontynentu. Skanderbeg otrzymał wtedy od Papieża najwyższe odznaczenie w tamtym okresie i mianowano go dowódcą wojsk krzyżowych Papieża Piusa II.

Historycy zadecydowali, że Skanderbeg to jeden z czterech najbardziej utytułowanych dowódców i strategów na świecie po Juliuszu Cezarze, Aleksandrze Wielkim oraz Napoleonie Bonaparte.
Armia Skanderbega pokonała 20 wrogich wojsk a sam podobno zabił około 3 000 osób. Źródła historyczne podają, że był on potężnie zbudowany i bardzo silny. Świadczy o tym też fakt, że jego miecz był bardzo ciężki i byłby za ciężki, aby walczył nim zwykły człowiek.
Historycy podają, że próbowano kilka razy otruć Skanderbega. Natomiast podczas wojny weneckiej nawet ogłoszono nagrodę za jego uśmiercenie. Nagrodą miało być 100 dukatów miesięcznie do końca życia.
Kolejnym symbolem Skanderbega jest jego koń. Wg historyków nie dał się dosiąść nikomu innemu tylko Skanderbegowi.  
Istnieje też portret Skanderbega, który namalował w 1466 roku Włoch Gentile Bellini. Zleciły to władze weneckie.
W dzisiejszych czasach na całym świecie nazwano główne place miast imieniem bohatera. Są one w Tiranie, Prisztinie, Zurychu, Warszawie, Rzymie, Paryżu oraz w Chicago i Skopje.
Zachęcam będąc w Kruji do odwiedzin muzeum.