Zimowa klasyka jednodniowych wyjazdów? Świąteczny Wiedeń

Rego-Bis, 24.10.2022

Stolica Austrii to jedno z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Dzięki urokliwemu położeniu nad brzegiem Dunaju i niezwykle bogatej historii Wiedeń zachwyca licznymi zabytkami i wyjątkową atmosferą. Będąc przez wieki bramą łączącą Europę Zachodnią i Wschodnią był naturalną siedzibą potężnego i rozległego imperium Habsburgów.

Wiedeń niezwykle stylowy i elegancki od dawna jest znany jako miasto kultury z licznymi ośrodkami muzycznymi, teatrami i muzeami. Tutaj tworzyli swoje dzieła słynni muzycy, artyści, poeci i architekci. Stolica Austrii jest pełna cudów architektury i ukrytych klejnotów. Jednym z najlepszych okresów do odwiedzin Wiednia jest zima.

Oprócz podziwiania wspaniałych zabytków można poczuć magię świąt za sprawą słynnych weihnachtsmarkt, czyli jarmarków świątecznych. Co po zwiedzaniu symboli Wiednia takich jak Hofburg, Schönbrunn czy katedra św. Szczepana doda energii i przyjemnie zagrzeje? Oczywiście, weihnachtspunsch, czyli świąteczny punch albo glühwein (grzane wino) - tradycyjne napoje dostępne na austriackich jarmarkach bożonarodzeniowych.

Ze względu na bliskość stolicy Austrii jest to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę autokarową typu express. Co warto zobaczyć w Wiedniu ?

Katedra św. Szczepana

W centrum Wiednia, pośród brukowanych uliczek wznosi się symbol miasta, czyli gotycka katedra św. Szczepana. Monumentalna konstrukcja charakteryzująca się dachówkami w kształcie zygzaków i majestatyczną iglicą stoi dumnie na Stephensplatz i od czasu ukończenia budowy jest najważniejszym kościołem w Austrii. Piękno tego budynku jest niezaprzeczalne, a jej ogromna wieża (najwyższa wieża kościelna Austrii) dominuje nad panoramą Wiednia.

Obecna romańsko-gotycka forma katedry została w dużej mierze stworzona przez księcia Rudolfa IV (1339–1365) i stoi na pozostałość dwóch wcześniejszych kościołów, w tym pierwszego kościoła parafialnego w Wiedniu konsekrowanego w 1147 roku. Wnętrze jest godne odwiedzenia. W głównej części kościoła znajduje się 18 ołtarzy, kolejne są skryte w różnych kaplicach. Warto wspiąć się po 343 stopniach na południową wieżę, wysoką na 136,4 metrów, która jest arcydziełem architektury późnego średniowiecza.

Wiener Rathaus

Położony w samym sercu zabytkowego Innere Stadt wiedeński ratusz (Wiener Rathaus) to imponujący neogotycki budynek, który służy jako centrum administracyjne miasta. Niezwykły ze względu na swoje rozmiary, zajmuje prawie 14 000 metrów kwadratowych dawnego placu apelowego.

Ten atrakcyjny i często fotografowany budynek został ukończony w 1883 roku.  Wyróżnia się słynnym Rathausmannem, żelazną figurą z chorągiewką, umieszczoną  na szczycie 98-metrowej wieży.  Została ona podarowana miastu przez ślusarskiego mistrza

Wiener Staatsoper

Żadna wizyta w Wiedniu nie jest kompletna bez obejrzenia opery. Otwarta w 1869 r. przy Ringstrasse,  została odbudowana w 1955 po uszkodzeniach spowodowanych nalotami lotniczymi w czasie II wojny światowej.  Elegancki budynek w stylu neorenesansowym zachwyca swoim bogatym wnętrzem, z marmurowymi schodami, gustownym holem i majestatycznym audytorium.
 

Hundertwasserhaus

Kim dla Barcelony jest Gaudi tym dla Wiednia Friedensreich Hundertwasser. Ekscentryczny artysta stworzył swój własny pomysł na idealną architekturę. Jednym z jego ważniejszych projektów był Hundertwasserhaus („dom  Hundertwassera”) w stolicy Austrii. Ze względu na dużą liczbę roślin, rosnących często w zaskakujących miejscach, znany jest jako apartamentowiec przyjazny naturze i człowiekowi. Ukończony w 1985 roku, ze względu na swoją oryginalną architekturę i nowatorskie rozwiązania jest budynkiem wartym odwiedzenia.