City Break Wiedeń

Rego-Bis, 14.10.2020

Polska jest piękna i ma wiele do zaoferowania. To jednak nie wszystko! Nieopodal granic naszego kraju znajdują się prawdziwe europejskie skarby, np. austriacki Wiedeń, który oddalony jest od polskiej granicy tylko trochę ponad 300 km. Wyjazd do stolicy Austrii może stanowić idealny pomysł na weekendową wycieczkę, zarówno wiosną, jesienią, jak i podczas świątecznego jarmarku lub szampańskiego Sylwestra.

Wiedeń to miasto uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Europy, zlokalizowane nad Dunajem, pełne zabytków i monumentalnych budynków. Niełatwo zwiedzić je podczas jednodniowego pobytu, jednak na pewno możliwe jest, odpowiednio planując, by zobaczyć wszystkie najważniejsze i najbardziej charakterystyczne zakątki oraz zasmakować tamtejszych specjałów. Podczas standardowego zwiedzania z przewodnikiem, na pewno uda się zobaczyć miejsca uznawane za symbole Wiednia. Doradzimy jednak również jak spędzić wolny czas w tym mieście, by przy okazji zobaczyć kilka tamtejszych perełek!

Najbardziej charakterystyczne punkty Wiednia to zdecydowanie kolorowy dom Hundertwassera,słynny bulwar Wiedeński z Parlamentem, Ratuszem oraz  Uniwersytetem,muzeum sztuki Albertina, pałac Hofburg, luksusowa ulica handlowa Kohlmarkt, plac Graben z Kolumną Morowa oraz będąca jednym z symboli miasta gotycka Katedra św. Szczepana. Dobre zwiedzanie z przewodnikiem powinno objąć te wszystkie miejsca. Po nich najczęściej następuje jednak czas wolny. Gdzie i jak go spędzić?

Osoby, które lubią nietypowe miejsca, z zaciekawieniem na pewno powrócą do kolorowego domu Hundertwassera. To właściwie kompleks mieszkalny, który obejrzeć można tylko z zewnątrz. Fikuśny, kolorowy budynek, zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera ozdobiony jest w nietypowy sposób. Dodatkowo upiększa go ponad 200 drzew i krzewów na dachu budynku oraz balkonach i tarasach. To przede wszystkim budynek mieszkalny, jednak na jego parterze znajduje się jedna kawiarnia „Art und Café”, w której regularnie odbywa się darmowy pokaz filmowy. Na ekranie można zobaczyć jak Friedensreich Hundertwasser spaceruje po Kolorowym Domu i o nim opowiada. Ta nietypowa kamienica to nie jedyny projekt Hundertwassera. 400 m od Kolorowego Domu znajduje się muzeum, którego fasadę zaprojektował ten sam artysta. To muzeum to KunstHausWien. Oba budynki są użytkowe, więc jako atrakcję dla turystów, naprzeciwko Kolorowego Domu, stworzono dodatkowo Gallery Village. Budynek na zewnątrz, jak i wewnątrz, jest kolorowy, niesymetryczny, pełen przyrody, wewnątrz przepływa nawet mały strumyk. Znajdują się tam sklepiki z nietypowymi pamiątkami, bary, cukiernie i minigalerie z plakatami, magnesami czy artystycznymi pocztówkami.

Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę także na tamtejsze Flaktürme, czyli schrony w kształcie masywnych wież z czasów II wojny światowej. Dawniej pełniły rolę schronów oraz platformy dla artylerii lotniczej, zbudowane były tak, by przetrwać największe ataki i tak też się stało. Stoją w niezmienionej formie i stały się niejako symbolem miasta. Są ogromne i z pozoru niezachęcające, jednak władze Wiednia starają się je zagospodarować. W jednym z nich stworzono publiczne akwarium (Zoo Haus des Meeres), w innym np. punkt gastronomiczny (Naschmarkt).

Jeśli pozwoli na to czas, warto powrócić na własną rękę w okolice Pałacu Hofburg. Okolica pałacu jest przepiękna, sprzyja spacerom, można zakupić tu wiele ciekawych pamiątek, jak i przejechać się dorożką. Budynek oczywiście można zwiedzić wewnątrz, cena standardowego biletu to koszt 13,90 euro. Wewnątrz znajdują się muzea z niezwykle ciekawymi i znanymi zbiorami, Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy, duże centrum kongresowe i siedziba austriackiego prezydenta. Posiadając bilety wstępu, można zwiedzić przede wszystkim muzeum księżniczki Sisi, apartamenty cesarskiei wspomnianą Dworską Szkołę Jazdy.

Wiedeń to oczywiście także miejsce sztuki, przede wszystkim muzyki i trzech klasyków wiedeńskich: tu tworzyli Joseph Haydn, Ludwig van Beethoven i Wolfgang Amadeus Mozart. Szukając nietypowych miejsc związanych z artystami, warto odwiedzić na przykład niewielki Kościół Zakonu Krzyżackiego. Tu regularnie modlił się ostatni z trzech wspomnianych muzyków. Historia kościoła sięga zresztą XIII wieku, warto go odwiedzić jako ciekawy zabytek. Po wyjściu z kościoła, udając się w prawą stronę, po wejściu w pierwszą znajdująca się tam bramę, można ujrzeć budynek, w którym odbywały się pierwsze koncert Mozarta. Dziś to mała sala koncertowa.

Inne ciekawe miejsca na wiedeński spacer mogą stanowić Prater, czyli najstarszy na świcie park rozrywki. Miejsce po którym spacerować można godzinami, jak i opcja na świetną zabawę, ponieważ znajdują się tu karuzele i luna park. Drugą atrakcję stanowi… kampus Uniwersytetu Ekonomicznego. To największy tego typu uniwersytet świata. Wybudowanie kampusu kosztowało 492 mln euro, co  widoczne jest podczas spaceru pomiędzy nowoczesnymi budynkami – kompleks naprawdę robi wrażenie!Po spacerze na pewno warto coś zjeść. Co można uznać za smak obowiązkowy Wiednia? Polecamy Wiener Schnitzel mit Kartoffelsalat, czyli sznycel po wiedeńsku przygotowany z cielęciny z dodatkiem sałatki ziemniaczanej oraz käsekrainer, czyli podwędzane kiełbaski wieprzowe z kawałkami żółtego sera. Mogą być grillowane, gotowane lub smażone. Osoby szukające polskich akcentów powinny wybrać się kanapki Trześniewskiego, czyli małe kanapeczki podawane z piwem. Fani słodkości, oprócz sernika po wiedeńsku, muszą koniecznie zasmakować tortu Sachera oraz strudli z jabłkami Apfelstrudel. Za jedną z najlepszych tamtejszych piekarni, która zawsze służy szeroką ofertą przekąsek, uznawana jest  Joseph Brot vom Pheinsten, najlepsze sznycle są w Glacis Beisl, kiełbaski w Bitzinger, miejsce z kanapki nazywa się po prostu „Trześniewski”, a jednym z najciekawszych miejsc z najbogatszą ofertą różnorodnych przekąsek jest Nachmarkt, czyli wcześniej wspomniany bazarek gastronomiczny w jednym ze schronów z czasów II wojny światowej.