Magia świąt? Jarmarki świąteczne Wiednia

Rego-Bis, 07.11.2022

Dla wielu osób grudzień to ulubiony miesiąc w Wiedniu. Wtedy rozpoczyna się sezon świąteczny.
Kuszący aromat Glühwein (grzanego wina) i gorącego ponchu króluje na ulicach, a miasto lśni tysiącami świątecznych świateł. Stoiska z grzanymi napojami i pieczonymi kasztanami przyciągają klientów sezonowymi smakołykami, a stragany z wyrobami rękodzielniczymi wprowadzają kupujących w świąteczny nastrój.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu mają długą historię. Tradycja sięga średniowiecza, kiedy to w 1296 roku Albrecht I nadał mieszkańcom Wiednia przywilej organizowania jarmarku grudniowego, czyli „Krippenmarkt”. Od tego czasu ich charakter znacznie się zmienił. Obecnie na ponad 10 oficjalnych jarmarkach adwentowych sprzedaje się szeroką gamę upominków i pysznych specjałów świątecznych.

Zaczynają się one otwierać od połowy listopada i działają do około 23 grudnia a niektóre nawet dłużej. Dzięki jednodniowym wycieczkom typu express organizowanym przez biuro podróży Rego-Bis również polscy turyści będą mogli poczuć magię świąt w stolicy Austrii. Na który jarmark świąteczny warto się wybrać ? Jakie adwentowe przysmaki kuszą miejscowych i turystów?

Wiener Weihnachtstraum

Chociaż istnieje wiele ciekawych świątecznych jarmarków w Wiedniu, jeden wyróżnia się pod każdym względem. To Świat Bożego Narodzenia (Wiener Weihnachtstraum) przed ratuszem miejskim. Jest on uważany za największy, najładniejszy i najpopularniejszy. Jest pozycją, którą koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu zimą 2022, ale należy być  przygotowanym na tłumy, zwłaszcza wieczorami.

Ratusz jest pięknie oświetlony i wraz z gigantyczną choinką tworzy magiczną atmosferę. Ponad 150 stoisk oferuje kuszące potrawy, ciepłe napoje i piękne dekoracje. Dodatkowo lodowisko o powierzchni 3000 m² z bożonarodzeniową muzyką w tle zapewnia wyjątkowe wrażenia dla łyżwiarzy.

Miłośnicy świątecznych przysmaków trafią tutaj na właściwe miejsce. Jarmark świąteczny przed ratuszem ma największy wybór tradycyjnych wiedeńskich potraw. W jego wnętrzu na parterze znajduje się kącik dla dzieci, gdzie mogą nauczyć się robić świąteczne ciasteczka i świeczki. Istnieje możliwość posłuchania międzynarodowych chórów śpiewających kolędy w piątki, soboty i niedziele (wstęp bezpłatny).

Jarmark świąteczny Pałac Belwederski

Dzięki jarmarkowi świątecznemu Pałac Belwederski można poznać barokowy styl życia i tradycyjne rękodzieło. Ponad 40 świątecznie udekorowanych straganów oferuje tradycyjne wyroby rzemieślnicze, wyszukane ozdoby świąteczne i specjalne kulinarne przysmaki.

Największą atrakcją jest jego wspaniała lokalizacja: przed pałacem Belwederskim z początku XVIII wieku, obok małego jeziora, gdzie o zmierzchu, można zrobić piękne zdjęcia.

Kultur und Weihnachtsmarkt w pałacu Schönbrunn

Aby odwiedzić Kultur- und Weihnachstmarkt (jarmark kultury i bożonarodzeniowy), warto wybrać się krótką przejażdżką tramwajem lub metrem do pałacu Schönbrunn.

Ten jarmark bożonarodzeniowy odbywa się w Ehrenhof przed pałacem cesarskim i ulubioną rezydencją Marii Teresy i wielu innych władców z dynastii Habsburgów. Sprzedawane są głównie produkty austriackie oraz jest prezentowany bogaty program kulturalny.

Środa jest szczególnie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi, kiedy przez cały dzień odbywają się liczne przedstawienia i zajęcia dla najmłodszych. We wszystkie pozostałe dni dostępne są również specjalne zajęcia i warsztaty dla małych pociech. Jarmark bożonarodzeniowy w pałacu Schönbrunn trwa do początku stycznia.

W 2022 roku jest otwarty od 19 listopada do 26 grudnia 2022 roku. Od 27 grudnia 2022 roku do 4 stycznia 2023 roku pełni funkcję jarmarku noworocznego