Tradycje świąteczne w różnych krajach

Rego-Bis, 12.12.2023

W większości krajów, Boże Narodzenie często skupia się na rodzinnych spotkaniach, dekoracjach domów, obdarowywaniu prezentami oraz spożywaniu tradycyjnych potraw. Święta są również okazją do wspólnego śpiewania kolęd i udziału w uroczystych nabożeństwach.


W Europie, na przykład w Polsce, Niemczech czy we Włoszech, tradycje związane z Bożym Narodzeniem obejmują uroczyste Wigilie, spożywanie charakterystycznych potraw, takich jak pierogi, karp, a także obchodzenie tradycyjnych zwyczajów, takich jak dzielenie się opłatkiem czy wspólne kolędowanie.


W Ameryce Łacińskiej, na przykład w Meksyku, Boże Narodzenie może obejmować święta trwające kilka tygodni, z uroczystościami, paradami, tradycyjnymi tańcami i specjalnymi daniami.


W Azji i Afryce, tradycje świąteczne również różnią się w zależności od regionu, często łącząc elementy tradycji lokalnych z wpływami religijnymi. W Japonii, na przykład, Boże Narodzenie jest bardziej komercyjne i często związane z obchodzeniem nowego roku.


Święta Bożego Narodzenia to czas radosnych tradycji i zwyczajów, poniżej przytaczamy kilka ciekawych zwyczajów z różnych części świata.


Polska tradycja wigilijna


W Polsce Wigilia, jako uroczyste oczekiwanie na nadejście głównych świąt, obchodzone tradycyjną wieczerzą odbywa się wieczorem 24 grudnia. Na stole obowiązkowo powinny pojawić się 12 potraw, odpowiadających 12 apostołom Jezusa. Najważniejszą z potraw jest opłatek – symbol chleba, którym dzielimy się z rodziną i życzymy sobie wszystkiego najlepszego na nadchodzący rok.


Kalendarze adwentowe w Niemczech


Niemcy to kraj kalendarzy adwentowych, które są przygotowywane już na początku grudnia. Codziennie otwieramy jedno okienko i znajdujemy za nim niespodziankę, zwykle w postaci słodyczy lub małych prezentów.


Włoskie szopki bożonarodzeniowe


Włosi słyną z pięknych szopek bożonarodzeniowych, które przedstawiają na swoich placach. Oprócz tego wieczorem 24 grudnia organizują Procesję Trzech Króli, której uczestnicy przebierają się w stroje z czasów Jezusa Chrystusa. Najważniejszym elementem takiego stroju jest korona, którą noszą trzej królowie, symbolizujący każdego z nich: Kacpra, Melchiora i Baltazara. 


Kacper nosi koronę złotą, Melchior - srebrną, a Baltazar - brązową lub miedzianą. Królowie noszą również bogato zdobione szaty, na których umieszczone są symbole religijne, takie jak gwiazda, baranek lub krzyż. W procesji biorą udział także aniołowie, pastuszkowie i dorośli w strojach epokowych.


Hiszpańska La Nochebuena


W Hiszpanii odbywa się La Nochebuena, to hiszpańska tradycja związana ze świętami Bożego Narodzenia. Jest to nazwa wieczerzy wigilijnej, która odbywa się wieczorem 24 grudnia, podczas której spożywa się obfite posiłki, w tym tradycyjnie dania z produktów morza i oliwek, a także chleb z czosnkiem i pomidorami, jamón serrano (suszone i solone szynki), kurczaka w migdałach i różne desery. Po wieczerzy rodziny wychodzą na ulice, gdzie często odbywają się procesje, koncerty i różnego rodzaju uroczystości. 


Wigilijna kolacja jest bardzo ważnym momentem dla Hiszpanów, przede wszystkim ze względu na tradycję spotkań rodzinnych w tym dniu. To czas, kiedy wszyscy zbierają się razem, aby dzielić się opłatkiem, życzyć sobie wszystkiego najlepszego na nadchodzący rok i spędzić czas w gronie najbliższych. Po wieczerzy rodziny często wychodzą na ulice, gdzie bawią się do białego rana.


Francja - Réveillon


Réveillon to tradycyjne święto obchodzone w wielu krajach w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, będące symbolem zakończenia starego roku i rozpoczęcia nowego. Jest szczególnie popularny we Francji i krajach francuskojęzycznych. Podczas Réveillonu celebruje się nowy rok poprzez spożywanie obfitych posiłków, podobnie jak w przypadku Wigilii. Na stole nie może zabraknąć ostryg, kawioru i wina czy szampana. To także czas uczczenia i świętowania z rodziną i przyjaciółmi. Odbywa się wtedy wiele imprez i zabaw związanych z nowym rokiem, takich jak parady uliczne, turnieje tańca i koncerty.


Albania i świąteczne pieczone papryki


W Albanii Boże Narodzenie jest tradycyjnie obchodzone 25 grudnia. W dniu tym rodzinne posiłki są niezwykle ważne i składają się z tradycyjnych potraw, takich jak sarma czy faszerowane papryki. Niektórzy mieszkańcy kraju uczestniczą również w procesji, a dzieci otrzymują prezenty od Świętego Mikołaja. 


Bośnia i Hercegowina


W Bośni i Hercegowinie Święta Bożego Narodzenia to czas radosnego świętowania w gronie rodzinnym. Tradycyjne potrawy, takie jak jagnięcina, pieczone pierogi czy bakłażany, są ważnym elementem świątecznej kolacji. Bośniaccy Serbowie obchodzą również Sveti Nikola czyli Dzień Świętego Mikołaja, jednak przypada on na 19 grudnia. 


Bułgarska zupa świąteczna


W Bułgarii Boże Narodzenie jest obchodzone 25 grudnia. W dniu tym rodziny siedzą przy stole i smakują specjalne dania, takie jak zupa bożonarodzeniowa, duszone karpie lub bigos. 24 grudnia wieczorem w kościołach odbywają się specjalne msze świąteczne.


Chorwacki wawrzynowy stroik


W Chorwacji Święta Bożego Narodzenia obchodzone są dwudniowo, 25 i 26 grudnia. W tych dniach całe rodziny zbierają się przy świątecznym stole pełnym tradycyjnych potraw, takich jak kiełbasa i bigos. W wielu chorwackich domach znajduje się również stroik z gałęzi wawrzynu, który symbolizuje zwycięstwo nad trudnościami.

Cypr z pieczenią wołową


Na Cyprze Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia. W kościołach odbywają się msze święte, a wieczorem całe rodziny zbierają się przy stole, by smakować tradycyjne potrawy, takie jak faszerowane mięso, karp lub pieczeń wołową.


Cypr Północny


W Cyprze Północnym, gdzie większość mieszkańców to muzułmanie, święta Bożego Narodzenia nie są tak popularne jak w innych krajach. Niemniej jednak, wiele osób obchodzi Sylwestra i Nowy Rok.


Czarnogóra i kalendarz juliański


W Czarnogórze Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim. W okresie świątecznym mieszkańcy kraju cieszą się tradycyjnymi potrawami, takimi jak ciasto skrobiowe z miodem, a dzieci otrzymują prezenty od Świętego Mikołaja.


Macedonia Północna


W Macedonii Północnej Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia według kalendarza juliańskiego. Mieszkańcy kraju ubierają choinki i składają się na tradycyjnych potrawach, takich jak bożonarodzeniowa zupa, uszka z makiem oraz karp pieczony w piekarniku.


Maroko - kiermasze i festiwale


Maroko jest krajem muzułmańskim i nie obchodzi świąt Bożego Narodzenia. Niemniej jednak, w wielu turystycznych miejscach organizowane są specjalne wydarzenia, takie jak kiermasze i koncerty.


Portugalia ma bakłażany w cieście


W Portugalii Boże Narodzenie jest obchodzone 25 grudnia. W dniu tym rodziny zbierają się przy stole, by spożyć wieczerzę pełną tradycyjnych potraw, takich jak bakłażany w cieście i suszone owoce. 6 stycznia obchodzone są Święta Trzech Króli, podczas których dzieci otrzymują prezenty.


Turcja świętuje Nowy Rok


Podobnie jak Maroko, Turcja jest krajem muzułmańskim i nie obchodzi świąt Bożego Narodzenia. Jednym z ważniejszych dni w roku dla mieszkańców Turcji jest Sylwester i Nowy Rok.

Wyspy Kanaryjskie


Na Wyspach Kanaryjskich Boże Narodzenie jest obchodzone 25 grudnia. W dniu tym tradycyjne potrawy mają wpływy hiszpańskie, takie jak indyk lub krewetki w oliwie z oliwek. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich obchodzą również Święta Trzech Króli, podczas których dzieci otrzymują prezenty.


Pomimo różnic w szczegółach, obchody Świąt Bożego Narodzenia na całym świecie niosą ze sobą uniwersalne wartości, takie jak rodzinną jedność, hojność, radość i wspólną modlitwę, co sprawia, że te święta są jednym z najbardziej powszechnie celebrowanych wydarzeń na świecie.