Zabytki sakralne Cypru

Rego-Bis, 25.04.2022

Początek chrześcijaństwa na Cyprze wyznacza podróż misyjna, którą odbyli apostołowie Barnaba, Marek i Paweł w 45 roku. Sergiusz Paulus, ówczesny namiestnik Cypru w randze prokonsula, był głęboko poruszony ich kazaniami. W ten sposób wyspa stała się pierwszą chrześcijańską rzymską prowincją. Historia Kościoła Cypryjskiego przeszła kilka ważnych etapów, o których pamięć żyje w pięknych starych monastyrach i kościołach wyspy. Pielgrzymi i turyści z całego świata przyjeżdżają na Cypr, aby odwiedzić jego święte miejsca. Jakie monastyry warto odwiedzić na wyspie?

Monastyr Stavrovouni

Klasztor Stavrovouni, jeden z najstarszych na Cyprze, znajduje się na wzgórzu o wysokości około 650 m.n.p.m. Został on założony w 327 roku przez Świętą Helenę, matkę pierwszego chrześcijańskiego cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Konstantyn Wielki urodził się na Bałkanach, dokładnie w Niszu na terenie dzisiejszej Serbii. Święta Helena zrobiła wiele, aby utrzymać wiarę chrześcijańską na wyspie. Główną relikwią klasztoru jest kawałek Krzyża Świętego. Według starej legendy św. Helena zatrzymała się na Cyprze w drodze powrotnej z Ziemi Świętej do Konstantynopola. Na Cyprze Święty Krzyż cudownie przeleciał nad Olimpem do miejsca, skąd dochodziło silne światło. Następnego ranka podjęto decyzję o wybudowaniu tam klasztoru, któremu św. Helena ofiarowała kawałek Krzyża Świętego i jeden ze Świętych Gwoździ. Dopiero pod koniec XX wieku klasztor zyskał akwedukt i elektryczność. Obecnie zwiedzający mogą obejrzeć odnowione freski i główną relikwię – kawałek Krzyża Świętego w dużym srebrnym krzyżu. Klasztor produkuje własne kadzidło; odbywają się tu również warsztaty malowania ikon. Aby dostać się do klasztoru, należy jechać autostradą między Limassol a Nikozją i podążać za znakami drogowymi. Kobiety nie są wpuszczane na teren monastyru. Wszystkim odwiedzającym zaleca się zapoznanie z regulaminem klasztoru.

Monastyr Kykkos

Położony wysoko w górach Troodos jest jednym z najbardziej znanych miejsc kultu religijnego na Cyprze i najbogatszym klasztorem na wyspie. Ikona Matki Boskiej namalowana przez apostoła Łukasza jest uważana za taumaturgiczną i przyciąga tysiące pielgrzymów. Klasztor został założony pod koniec XI wieku przez cesarza bizantyjskiego Aleksego I Komnenosa. Pierwotnie drewniana zabudowa nie przetrwała długo i padała ofiarą licznych pożarów. W 1541 klasztor został odbudowany w kamieniu. Dzwonnicę ukończono dopiero w 1882 roku. Kolejną ważną datą w historii klasztoru jest rok 1926, w którym karierę mnicha rozpoczął arcybiskup Makarios III, pierwszy prezydent niepodległego Cypru. Jego grób znajduje się w niewielkiej odległości od klasztoru i zwykle staje się kolejnym celem turystów i pielgrzymów.

Monastyr św. Mikołaja
 

Jeden z cypryjskich klasztorów jest szczególnie lubiany przez koty. Nazywa się klasztor św. Mikołaja i znajduje się zaledwie 10 km od Limassol. Koty zostały sprowadzone na teren monastyru  z rozkazu św. Heleny, która założyła klasztor w 327 roku. Koty miały uratować okolicę przed jadowitymi wężami — od tego czasu wszędzie cieszą się miłością i przywiązaniem Cypryjczyków, ale najbardziej w klasztorze św. Mikołaja. Klasztor został odnowiony w 1983 roku. Obecnie mieszka tam ponad 100 kotów z zaledwie kilkoma zakonnicami. Istnieje tradycja aby wszystkie ryby złowione w dzień Świętego Mikołaja ofiarować kotom. Zakonnice żyją z ogrodnictwa, a klasztorny dziedziniec jest pełen niesamowitych kwiatów. W sklepie z pamiątkami można kupić lokalną oliwę z oliwek i ręcznie robione pamiątki.