Antyczne zabytki i beztroski wypoczynek? Pafos (Cypr)

Rego-Bis, 08.04.2022

Nadmorskie miasto Pafos według mitologii jest miejscem narodzin bogini miłości Afrodyty i jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Cyprze. Miasto dysponuje drugim co do wielkości międzynarodowym lotniskiem na wyspie. Dzięki połączeniu cudownych, śródziemnomorskich plaż i antycznych zabytków (niektóre z nich znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO) żaden turysta nie będzie się tutaj nudził. Jakie starożytne zabytki warto zobaczyć w Pafos ?

Park Archeologiczny Kato Pafos

Niektóre z najbardziej imponujących i najlepiej zachowanych mozaik Morza Śródziemnego można znaleźć w Parku Archeologicznym Kato Pafos. Zostały one przypadkowo odkryte przez rolnika orzącego swoje pole w 1962 roku. Są one doskonale zachowane i przedstawiają sceny z mitologii greckiej oraz życia codziennego. Na miejscu znajdują się również pozostałości pięciu rzymskich willi. Dom Tezeusza warto odwiedzić ze względu na mozaikę przedstawiającą Tezeusza w walce z Minotaurem. Nazwa kolejnego ciekawego miejsca, willi „czterech pór roku” pochodzi od mozaiki przedstawiającej personifikację czterech pór roku. Została ona stworzona w pierwszej połowie III wieku naszej ery. Na terenie stanowiska archeologicznego znajdują się pozostałości Odeonu, Agory i Asklepionu z okresu rzymskiego. Odeon (mały teatr) jest nadal używany do letnich festiwali muzycznych i ma 12 rzędów siedzeń. Z przodu znajduje się duży dziedziniec agory (95 metrów kwadratowych), z widocznymi tylko fundamentami i częściami kolumn. Nieco na południe znajduje się zbiór budynków, które służyły jako Asklepion (sanktuarium boga uzdrawiania Asklepiosa), choć niewiele z nich pozostało. Co ciekawe, badania archeologiczne w Kato Pafos były prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego (pierwsza misja rozpoczęła prace w czerwcu 1965 roku).

Groby Królewskie

Krótki, około dwukilometrowy spacer poza miasto prowadzi do wykutych w skale Grobów Królewskich. Imponujące podziemne grobowce, z których najstarsze pochodzą z IV wieku p.n.e., są wykute w litej skale. Niektóre ozdobione kolumnami doryckimi, a wszystkie noszą wyraźne wpływy egipskie. Grobowce inspirowane były starożytną tradycją egipską, w której wierzono, że grobowce powinny być podobne do domów, aby zawierały esencję życia. Komnaty grobowe,  podobne do tych znalezionych w Aleksandrii, otwierają się na atrium perystylowe. Jest to ostatnie miejsce spoczynku wysokich cypryjskich urzędników i wbrew nazwie nie pochowano tu żadnych prawdziwych królów. Niemniej jednak rozmiary grobowców i majestat doryckich kolumn uzasadnia nazwę - „Groby Królewskie”. Miejsce to ze względu na swoją wartość historyczną, podobnie jak stanowisko archeologiczne Kato Pafos, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do zwiedzanie jest siedem grobowców.

Bazylika Hrysopolitissa i pręgierz św. Pawła

Rozległe ruiny były niegdyś największą bazyliką bizantyjskiego Pafos, a rozrzucone kolumny i pozostałości niegdyś pięknych mozaik są świadectwem dawnej świetności. Bazylika prawdopodobnie pochodzi z IV wieku i została zniszczona w 653 r. podczas arabskich najazdów na wyspę. Na zachodnim krańcu tego miejsca znajduje się pręgierz św. Pawła. Lokalnie uważany za miejsce, gdzie św. Paweł otrzymał karę 39 batów  za głoszenie chrześcijaństwa. Po tym wydarzeniu udało mu się nawrócić rzymskiego namiestnika wyspy na chrześcijaństwo.