Warowna wyspa? Zamki i twierdze na Cyprze.

Rego-Bis, 23.03.2022

Cypr to cudowna wyspa, na której brzegach według legendy wyrosła z morskiej piany bogini Afrodyta. Przez wiele stuleci ze względu na strategiczne położenie i bogactwo wyspa była obiektem pożądania różnych nacji. Grecy, Egipcjanie, Persowie, Rzymianie, krzyżowcy, Wenecjanie, Genueńczycy i Osmanowie walczyli o panowanie nad Cyprem budując na jego ziemiach twierdze, zamki,forty i warowne klasztory. Do dziś zachowało się nieco ponad dziesięć zabytkowych zamków. Obecnie są to muzea, które przyciągają rzesze turystów. Ogromną popularnością cieszy się fort w Limassol, zwany też zamkiem Ryszarda ze względu na fakt, że za jego murami król Ryszard Lwie Serce poślubił swoją narzeczoną. Zamek w Kyrenii (Girne) uważany jest za jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz Cypru Północnego, a położony w niewielkiej odległości od Kyrenii i górujący na wysokiej skale zamek św. Hilariona stał się znany jako najbardziej niedostępna twierdza. Zamek w Pafos, który przez długi okres swojego istnienia pełnił funkcję warowni, więzienia i magazynu soli, zapewniał bezpieczeństwo portowi tego miasta. Cztery najlepiej zachowane zamki znajdują się w północnej części wyspy, a są to Kyrenia, Kantara, św. Hilariona i Buffavento. Natomiast po południowej stronie Cypru zbudowano: Pafos, Limassol, Kolossi i Saranta Kolones w Pafos. Jakie warownie warto na Cyprze zobaczyć?


Zamek św Hilariona
 

Zamek św Hilariona znajduje się w paśmie górskim Kierinia. Jest on malowniczo położony na szczycie wzniesienia o wysokości 725 m.n.p.m. Widoki stąd zapierają dech w piersi. Swoją nazwę wziął od świętego Hilariona, który przybył tutaj z Palestyny w IV wieku. Mnich wybrał to miejsce na swoją pustelnię, później wybudowano kościół i klasztor. Bizantyjczycy rozpoczęli budowę fortyfikację w XI wieku. Św. Hilariona wraz z zamkami Buffavento i Kantara również położonymi w górach Kyreńskich stanowiły podstawę obrony wyspy przed arabskimi piratami. Warownie były przedmiotem czteroletniej walki między cesarzem rzymskim Fryderykiem II a regentem Janem d'Ibelin o kontrolę nad Cyprem podczas rządów Lusignanów. Św. Hilarion jest najlepiej zachowanym zamkiem w paśmie górskim Kierinia. Składa się z trzech części. Dwie z nich, dolna i środkowa  służyły celom gospodarczym, a trzeci, górny dziedziniec, służył jako dom dla rodziny królewskiej. Poniżej zamku dolnego znajduje się wieża księcia Jana, natomiast kościół zlokalizowany jest na dziedzińcu środkowym.


Zamek Kolossi


Powstał w XIII wieku, a następnie został przebudowany w obecnej formie w połowie XV wieku.
Zlokalizowany jest w wsi  Kolossi, około 14 km na zachód od Limassol na południu Cypru.
W XIII wieku zamek pełnił funkcję Wielkiej Komandorii Templariuszy, a po upadku Akki w 1291 roku służył jako siedziba rycerstwa Zakonu św. Jana Jerozolimskiego. Zamek jest dobrze zachowany, składa się z jednego trzypiętrowego donżonu, ma wysokość 21 metrów, a każdy z czterech boków zamku ma zewnętrzną długość 15 metrów. Do zamku Kolossi można dostać się krótkim mostem zwodzonym. Za wejściem znajdują się dwie wielkie komnaty, jedna z dużym kominkiem i spiralnymi schodami, które prowadzą do kolejnych dwóch komnat na wyższym poziomie. Ostatni poziom zajmował dowódca zamku. Okoliczne tereny wokół zamku Kolossi odgrywały w przeszłości ważną rolę jako miejsca produkcji cukru, który stanowił towar eksportowy Cypru. Co więcej, obszar ten znany jest również ze słodkiego wina Commandaria. Na bankiecie weselnym w pobliskim Limassol, po swoim ślubie z Berengarią z Nawarry, angielski król Ryszard Lwie Serce miał ogłosić, że jest to „wino królów i król win”. Produkowane w regionie od tysiącleci jest uważane za najstarsze, nieprzerwanie wytwarzane i nazwane wino na świecie. Nazwa „Commandaria” pochodzi od dowództwa Templariuszy.


 


 

 

Powiązane oferty